İnternet Hızını En Yüksek Seviyeye Çıkarma Yolları


ancient30

ancient30

Üye
    Konu Sahibi
İnternet Hızını En Yüksek Seviyeye Çıkarma YollarıArkadaşlar herkese merhaba bugün İnternet Hızını En Yüksek Seviyeye Çıkarma Yollarından bahsedeğim.Herkesi ilgilendiren bir konu olarak ele aldığım bu konuyu inşallah beğenirsiniz.Güzel vakit geçirmeniz dileğiyle.Birinci adımdan başlayalım arkadaşlar.


Çalışan servislerin sayısını en aza indirin. Bunun içi windows+r tuşuna başın çıkan kutucuğa services.msc bunu giriniz.Ve kullanismadığınız servisleri kapatın.(Akılı kart,Akıllı kart uygulmasını kaldır gibi}


Bilgisayarın arka planında çalışan işinize yaramayan programlar varsa bunları kapatınız.Windows+r tuşuna başınız.Msconfig yazınız.Başlatma menüsünden kullanmadığınız programların tikini kaldırınız.


Router güncelleme Firmware, yönlendiricinizde çalışan bir yazılımdır - bir İşletim Sistemi gibi. İşletim sistemi güncellemelerine benzer olarak, ürün yazılımı güncellemeleri güvenliği ve performansı iyileştirmek için küçük düzeltmeler içerir. Tasarruf çok büyük değil, ancak güvenlik açısından güncel olmak her zaman için iyi bir fikir.

Wi-Fi ağınızı optimize etmek için ilk ve en belirgin düzeltme, Wi-Fi yönlendiriızı optimize etmek için ilk ve en belirgin düzeltme, Wi-Fi yönlendiricinizin fiziksel yerleşimi. Wi-Fi sinyali, yönelticinizin anteninden küresel bir yöne doğru yayılacağından, bunu yapmanın en iyi yolu evinizin doğrudan merkezidir.
Eğer ağınıza birden fazla kişi akıllı cihazlar yoluyla internetinize bağlanıyorsa bu da internet hızınızda düşmelere neden olabilir.Router arayüzünden bağlanan kişileri görebilir.Eğer tanıyamadığımız mac adresleri burda varsa bunları tespit edebilir.Ve router arayüzünden bunları ağınızdan çıkarabilirsiniz.
Wireless router kullanıyorsanız modemin sinyalini daha fazla almak için sinyal güçlendirici olarak bir access point alabilirsiniz.

Kablosuz modem kullanıyorsanız modemin sinyalinizi azaltacak mekanik eşyaları yanına koymayınız.Kamera ya da metal kaplı eşyalar.Evlerinizde kullandığınız florason lambalar bile internet hızını düşürmektedir.Bunlar dışında bluetooth kullandığınız cihazlarda internet hız veriminizi olumsuz yönde etkileyecektir.Arkadaşlar bu yazdıklarıma belki inanmayacaksınız ama inanın internet hızınızı bu gibi faktörler düşürebilir.

Evinizde kullanmadığınız elektronik cihazları fişten çekmeyi unutmayın.Bu bile internet hızınızı olumsuz yönde etkileyecektir.
Wİreless router kullanıyorsanız internet hızınızın arttırmak için istiyorsanız modeminizi bilgisayarlara yakın bir yere yerleştiriniz.

Ağınızın başkası tarafından kullanıldığını düşünüyorsunuz modeminize reset atın.Daha sonrasında arayüz şifresini elle giriniz.Dilerseniz modem ayarlarından modem arayüzünün şifresini değiştirebilirsiniz.Daha sonrasında yapacağınız bir diğer işlemde wifi bağlantı güvenirliğini sağlamak.Bunun içinde benzersiz bir şifre kullanın.Yani şifre oluştururken özel karakterler kullanınız.#,@ gibi.Şifrenizi olabildiğince uzun tutun.Yaptığınız bu ayarlar sonucunda modem arayüzünden yapılandırmayı bitirdikten sonra uygula seçeneğini tıklayıp modeminizi başarılı bir şekilde yeniden kurabilirsiniz.Böylece kablosuz ağınızın güvenliğini en üst düzeye çıkarabilirsiniz.İnternet hızını da bu sayede arttırmak mümkündür.

Eğer bilgisayarınızda windows güncelleştirme kullanmıyorsanız şu adımlarla güncelleştirmeleri kapatabilirsiniz.Windows 8 işletim sistemini örnek alıyorum şu anda.Başlat butonuna basalım.Daha sonrasında sırasıyla denetim masası+windows update+ayarları değiştir+önemli güncelleştirmenin altında üç farklı seçenek vardır.Güncelleştirmeleri hiçbir zaman denetleme(önerilmez)seçeneği vardır.Bunu seçip tamam diyerek çıkışı yapabilirsiniz.Böylece windows güncelleştirmesini kapatmış olursunuz.Böylece internet tarayıcınız üzerinde sörf yaparken hızınızda bir nevi artmış olacaktır.

Eğer eski bir wireless modem kullanıyorsanız yeni bir modem almanızda fayda var.Yeni wireless modem bant genişliği bakımından oldukça yüksektir.İnternet kullanıcılarına sörf yaparken maksimum hız sağlar.Aynı anda kapasite olarak birden fazla kişiyle hizmet verebilmektedir.
Şunu da unutmadan söyleyim birçok kişi sorabilir.Modem arayüzüne nasıl girebilcem.Arkadaşlar modem arayüzüne girebilmek için internet tarayıcınıza bir ip adresi girmeniz gerekiyor.Çoğu modemlerde arayüz ip leri şu şekildedir.192.168.1.1,192.168.2.1,192.168.1.2,192.168.2.2 dir.Tabi wireless modemler teknolojiyle geliştikçe bu ip adresleri de değişmektedir.Eğer modeminizin arayüz şifresini bilmiyorsanız.Servis sağlayacınızı arayıp öğrenebilirsiniz.Hatta birçok sağlayıcı modem kurulumu için gerekli adımları size söyleyip modeminizi yapılandırmada size yardım edecektir.
Eğer internet sağlayıcınızdan hız anlamında memnun değilseniz.Bunu değiştirmenizi kesinlikle öneriririm.Birçok internet sağlaycısı artık fiber internet kullanmaktadır.Uygun olan firmayla görüşüp altyapımızın fiber interneti destekleyip desteklemediğini öğrenip sonrasında doğru olan internet sağlayıcınızı seçebilirsiniz.


 
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt