İntel Pentium Dual Core E2180 Overclock yapmak

Sponsorlu Bağlantılar

ByEmre221

ByEmre221

Üye
    Konu Sahibi
İntel Pentium Dual Core E2180 Overclock yapmak
Merhaba arkadaşlar uzun zamandır şu overclock u yapmaya çalışıyordum.
İnternette izlerdim videolarını adamlar 3.2 falan yapıyorlar ben yapıcam dedim yaptım sayılır. Benim E2180 CPU yu 2.0 ' dan 2.80 ' e voltaj vermeden stabil bir şekilde çıkardım. Büyük bir hızlanma var bilgisayar da :D Şimdi size BİOS ayarlarımı Gösteriyim.

İlk Önce Resimdeki Gibi BİOS menüsüne gelip ( Frequency/Voltage Control ) Menüsüne girin sizin BİOS unu Bu Şekilde Değilse Yoruma S.S atın ve Yardımcı Oluyum.

Frequency/Voltage Control menüsüne girdikden sonra karşınıza böyle seçenekler gelecek. sizde ayarlarınızı resimdekinin aynısı yapın ve bunu yaparken ilk önce FSB yi 240 a ayarlayın ve F10 a basarak kaydetin ve tekrar aynı menüye gelin ve bu kez FSB/Memory Ratio yu 1:1 yani en düşüğe ayarlayın. Daha Sonra Adjust PCIE Frequency ye gelip ordaki değeri ( siz bios ayarlarınızı hiç değiştirmediyseniz orası 100 değerinde olacaktır) orayı 133 yapın. Memory Voltage de zaten otomatik olarak 2.10 olacaktır. 2.10 olmadıysa kendiniz bu değere çıkartın

.

Ve yine Frequency/Voltage Control menüsünden ( Advance DRAM Configuration ) menüsüne giriş yapın ve
oradaki Configure DRAM Timing by SPD [Enabled] şeklinde bir seçenek olacaktır. O seçeneği Disabled şekline getirin ve aşağı resimdeki ayarları yapın.

Ve İşte Bu Kadar En Son Olarak F10 TIKLAYIP yaptıımız ayarları kaydetin ve çıkın.Benim Dediğim Şekilde Ayarlarınızı Yaptıysanız Hiç Bir Sorun Ortaya Çıkmayacaktır.Bir sorunçıkarsaBilgisayarın kasası çalışıyor fakat ekran gelmiyor gibi bi sıkıntı olursa direk Bilgisayarınızın arkasındaki Tuş a basarak Bilgisayarı Kapatın tuş yoksa power tuşuna uzun süre basın ve bilgisayarı kapatın ve fişini çekin daha sonra kasanın içini açarak BİOS pilini çıkarıp takarak BİOS ayarlarınızı sıfırlamış olacaksınız.

Alın Size Birde Karşılaştırma Testi

CPU' nun önceki yani OverClock suz hali 328 puan

Ve OverClock ' lu Hali 384 puan

Gördüğünüz Gibi Test Sonuçlarına Bakılırsa OverClock Doğru Yapılırsa iyi oluyor :D

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK

MaxipmaN

Üye
bizim bilgisayara niye bişey olcakmış

• Beğen
Tepkiler: ByEmre221
Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
internet kesilmiş herhalde, yok bir anlatım..

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
800 MHZ OC? Benim Makina 800 MHZ DDR2 RAM İle 2.66 Dan En Fazla 2.72 Yi Yİyor Seninki 800 MHZ yi Nasıl Yiyor?

ByEmre221

ByEmre221

Üye
    Konu Sahibi
Arkadaşlar çok özür dilerim s.s ler bilgisayarımda olduğu için şimdi koyamadım fakat bugün konuya eklerim s.s leri
800 MHZ OC? Benim Makina 800 MHZ DDR2 RAM İle 2.66 Dan En Fazla 2.72 Yi Yİyor Seninki 800 MHZ yi Nasıl Yiyor?
Bazıı ince ayar ile ram ve işlemciyi dengeleyince oluyor s.s leriyüklediğimde Görürsün
Bugün yüklüyicem s.s leri
Arkadaşlar mobilden yüklemeye çalıştım oldu fakat aytıntılı değil fotoğraflar bugün en kısa zamanda ayrıntılı bir şekilde size anlatacağım görüşmek üzere.
bizim bilgisayara niye bişey olcakmış
:D haklısın :D
:D

• Beğen
Tepkiler: MaxipmaN
Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Benim yadigâr da e2200 var
İntelin ana kartı olduğu için overclock yapamıyorum

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
At Bakalım

exp_l0it

exp_l0it

Üye
pentium d de yer mi acaba? 3.4 den 3.8e :O gigabayt anakart

ByEmre221

ByEmre221

Üye
    Konu Sahibi
arkadaşlar benim bilgisayar telefonumu görmüyor nasıl yapıcam yoksa şimdiye atıcaktrım sinir oldum nasıl yapıcam driverler da güncel zaten win7 de okuyor xp de okumuyor
Anakartda bus veya çarpan kilidi ile oynanamıyor
FBS ile oynamayı denedin mi
Ben 2.66 Dan 2.72 Den Yukarı Çıkınca Makine Sapıtıyor HDDleri Görmüyor :D
biraz PCIE Frequency yi arttır 130 ya da 132 falan yap
pentium d de yer mi acaba? 3.4 den 3.8e :O gigabayt anakart
onu hiç bilmiyorum :D

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
arkadaşlar benim bilgisayar telefonumu görmüyor nasıl yapıcam yoksa şimdiye atıcaktrım sinir oldum nasıl yapıcam driverler da güncel zaten win7 de okuyor xp de okumuyor

FBS ile oynamayı denedin mi

biraz PCIE Frequency yi arttır 130 ya da 132 falan yap

onu hiç bilmiyorum :D
Maalesef FSB ile max 200mhz oc yapabiliyorum oda bana yetmeyince PC yi değiştirdim şuan 4.5ghz de kullanıyorum

• Beğen
Tepkiler: ByEmre221
ByEmre221

ByEmre221

Üye
    Konu Sahibi
sonunda yaptım anlatımı :bigstar:
sizin için karşılaştırma da yaptım ve s.s lerini koydum :thumbup:

ByEmre221

ByEmre221

Üye
    Konu Sahibi
Güncel...
güncel :D

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
cinebench r15 testi yapar mısınız ?

ByEmre221

ByEmre221

Üye
    Konu Sahibi
cinebench r15 testi yapar mısınız ?
arkadaşlar şunuda ekliyim XP kullanırken 384 puan laırken Win7 Ultimate kullanırken novabench testşnde puanım 376-378 arasına düştü :D XP daha performanslı
arkadaşlar şunuda ekliyim XP kullanırken 384 puan kullanırken Win7 Ultimate kullanırken novabench testşnde puanım 376-378 arasına düştü :D XP daha performanslı
tabikide yaparım cinebench r15 testini.