İnsanlardan Sonra Yaşam Nasıl Olacak

 • 31 Temmuz 2014
 • 1667 Okunma
 • 29 Cevap

 1. < Resmi açmak için tıklayın >


  İnsanlığın ortadan kalkması bilim kurgu gibi görülebilir. Ama uzmanlar insanların yeryüzünde yürümediği bir günün geldiğinde dünyayı nelerin beklediği planladı.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Kurguya göre gezegendeki insanlığın yok oluşundan saatler sonra dünyada ki ışıklar sönmeye başlayacak. (Kaynak: Listelist)

  < Resmi açmak için tıklayın >


  İnsanlardan sonra yaşam nasıl olacak?
  İlk hafta Santralin yakıt ihtiyacını sağlayacak birileri yoksa dünyadaki şehirlerin ışıkları sönmeden önce santraller duracak.(Rüzgar türbinlerinin de yağlanması gerekiyor, aksi takdirde çalışmaz.) Tek çalışan santral sıradışı bir yapısı olduğu için Hoover santrali olacak. Yeraltı tünelleri de 36 kadar saat sonra, tünellere sızan suyla mücadele eden insanlar olmadığı için suyla dolmaya başlayacak. Nükleer santrallede ise ortalama 2 yıl yetecek enerji vardır. Ancak üretilen enerji tüketilmeyeceği için reaktörler iki gün içinde kendiliğinden kapanacak.

  Santraller kapanırken güç azalacak şehirlerde kademe kademe karanlık başlayacak. Birkaç hafta sonra gezegen derin bir karanlığa gömülecek.


  < Resmi açmak için tıklayın >


  10 gün sonra Marketlerdeki ve buzdolaplarımızdaki gıda maddeleri bozulmaya başlıyor. Evimizde beslediğimiz hayvanlar dışarı çıkamadıkları takdirde ölmüş olacak. Ama onlar için dışarı çıkmak demek hayatta kalmak demek değil. Fare gibi hayvanlar yavaştan evleri işgal etmeye başlayacak.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  6 ay sonra Kent alanları artık yaban hayat içermeye başlayacak. İnsanlar yüzünden yaşam alanlarını terk etmek zorunda kalan vahşi hayvanlar "anayurtlarına” dönmeye başlayacak.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  1 yıl sonra

  Otoyollar, park alanları ya da asfaltta (kısaca güneş gören her yerde) bitki popülasyonu artmaya başlayacak. Yollardaki çatlaklarda otlar bitmeye başlayacak.Bina duvarlarındaki bitki popülasyonu arttıkça binalar zarar görmeye başlayacak. Doğal süreçler sonucu yangınlar ve seller olmaya başlayacak. Dolayısıyla insan ürünü olan her şey yanıp kül olmaya başlayacak. Bu durum, ortaya azot çıkmasını sağlayacak ve bundan beslenen bitkiler yönetimi ele geçirmeye başlayacak.


  < Resmi açmak için tıklayın >


  5 yıl sonra

  5 yıl sonra bitkiler her yeri kaplamış olacak. "Yaa en fazla ne kadar kaplayabilirler ki!” deyip küçümserseniz buna bir örnek var: Kamboçya'daki Angkor Tapınağı. 15. yüzyılda terk edilen bu tapınakların üstündeki ağaçlar gelişigüzel büyümüş ve dallarını tapınak duvarlarına dolamış (sarıp sarmalamış, bağrına basmış desek daha doğru olur). Zamanla, bir zamanlar insanların kullandığı, çocukların koşup oynadığı parklarda ve çim alanlarda kendi kendilerine fidanlar büyümeye başlayacak ve bu popülasyon şehre, binaların olduğu tarafa doğru yayılmaya başlayacak.


  < Resmi açmak için tıklayın >


  20 yıl sonra Aslında 20 yıl sonra insansız bir yere neler olabileceğinin yaşayan bir örneği var: Ukrayna'nın Pripyat şehri. Pripyat 2014 itibarıyla tam 28 yıldır boş. 1986'da gerçekleşen nükleer felaketten bu yana bomboş bu şehir. Pripyat'ı detaylı bir şekilde inceledikten sonra göreceksiniz ki, nükleer bir felaketten sonra bile yaşam devam ediyor. Doğa, böyle bir faciadan sonra bile kendini toparlıyor. Yine bu süre zarfında dondurucu soğukların yaşandığı yerlerdeki binalar, duvarlarının çatlaklarında biriken suların donup genleşmesinden dolayı zarar görecek. Bitkiler bu genleşmenin büyüttüğü çatlaklardan sızıp rutubetin de etkisiyle çatlakların içinde ilerlemeye başlayacak.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  25 yıl sonra Öncelikle belirtelim ki, kırsal kesimlerde insandan iz kalmayacak. Deniz seviyesine yakın olan şehirleri (Londra, Amsterdam gibi) su basacak. Gökdelenlerdeki camlar sürekli darlaşıp genleşme baskısına dayanamayıp kırılmaya başlayacak. Boşalan ve harabe haline gelen bu gökdelenlerin yeni sahipleri kuşlar ve böcekleri olacak. Hamamböcekleri insanoğlunun artıklarıyla da beslendiği için bizim yok olmamıza üzülecekler, ama bu depresyon sadece 1 dakika sürecek ve hayatlarına kaldıkları yerden, kitapları ve bilumum şeyleri yiyerek, devam edecekler.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Bir de insan yüzünden soyları tükenme eşiğine gelen kurtlar, insanoğlunun yokluğunu fırsat bilip çoğaldıkça çoğalacak (1995 yılında Yellowstone Ulusal Parkı'na birkaç düzine kurt bırakılmış ve sonuç: 10 yılda 1.500 kurt)

  < Resmi açmak için tıklayın >


  40 yıl sonra

  Termitlerin açlığı ve küflenme sonucu özellikle kırsal kesimlerdeki evler artık yerle yeksan olmaya; bina duvarlarında biriken tuzlar, duvarı oluşturan taşları itmeye başlıyor. Betonlardaki bu çürüme elbette barajları da etkileyecek ve özellikle sıkıştırılmış kaya veya topraktan yapılma barajlar birer birer yıkılmaya başlayacak. Bunun doğal sonucu olarak ortaya çıkan korkunç su kütleleri önüne çıkan her şeyi silip süpürecek.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  75 yıl sonra Artık kullanılmayan otomobiller bulundukları yerin iklimine göre değişen hızlarda çürüyecek. Kuru iklimdeki araçlar daha uzun sürede, nemli iklimdekiler daha kısa sürede çürüyecek. (Benzer sebeplerden otomobil alımlarında nemli şehirler değil de, havası kuru şehirler tercih edilmez mi zaten!)

  < Resmi açmak için tıklayın >


  100 yıl sonra Fotoğraf filmleri uygun koşullarda 300 yıla kadar dayanabilir (Tarihi fotoğraflar bu şekilde korunuyor). Ama elektrikler kesildiği için bu süre fazlasıyla azalacak ve nemin etkisiyle fotoğraf filminin ana maddesi olan selüloz asetat bükülmeye başlayacak. Bizden geriye görsel hiçbir malzeme kalmayacak anlaşılan! Ya kitaplar… Siz bakmayın Judean Çölü'ndeki Ölü Deniz Parşömenleri'nin 2000 yıldır çürümediğine. Onların çürümesini engelleyen iklimin kuraklığı ve güneş ışıklarından uzak oluşuydu. Bu faktör, bizim kitaplarımız için geçerli değil maalesef.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  150 yıl sonra Köpeklerimize ne olacak peki? Popülasyonu artan kurt sürüleriyle fazlaca haşır neşir olup, çiftleşip daha vahşi bir tür haline gelecekler (öngörülen bu).İnsan yok olduktan sonra en hızlı değişim ve temizlik muhtemelen denizlerde olacak, denizdekicanlıları avlayan kimse kalmayınca popülasyon arttıkça artacak.Köprülerin yıkılmasına sebep olan korozyon, insanoğlu yok olduktan 36 saat sonra suyla dolmaya başlayan yeraltı tünellerindeki çelik kirişleri de -deyim yerindeyse- toza çevirmiş olacak.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  200 yıl sonra Çok dayanıklı olsa bile Eyfel Kulesi de yıkılmaz değildir. Normal şartlarda korozyondan korumak için her 6-7 yılda bir boyanan bu yapı, ilgilenen olmayınca korozyona yenik düşüp yıkılacak.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  300 yıl sonra Seattle'da bulunan ve rüzgarlara karşı esneyecek şekilde inşa edilen Space Needle Kulesi de korozyondan nasibini alacak ve rüzgarın etkisiyle yıkılacak. Empire State, altındaki topraktan dolayı yavaş yavaş eğilecek ve yerçekimine dayanamayıp toprakla buluşacak. Bu yıkımdan Sears Kuleleri de nasibini alacak

  < Resmi açmak için tıklayın >


  500 yıl sonra İnsanoğlu yok olduktan 500 yıl sonra belki de insan medeniyetine dair hiçbir yapı, en azından hiçbir modern beton yapı kalmayacak. Romalılar tarafından bulunan betonun ilk hali yaşamaya devam edecek belki ama daha sulu bir içeriğe sahip modern beton zamana boyun eğecek.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  1000 yıl sonra İnsana dair hemen hemen tüm uygarlık (!) izleri silinmiş olacak. Her yer bitki, her yer doğa. Betondan, demirden, çelikten eser kalmayacak.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  10.000 yıl sonra beton, demir, çelik, kağıt, kısaca her şey çürümüş olacak. Ama sanmayın ki insan yapımı hiçbir şey kalmayacak. 10 bin yıl sonraya kadar dayanacağı öngörülen 3 adet yapı var: Çin Seddi, Gize piramitleri ve Rushmore Dağı kafadarları. Çin Seddi daha uzun bir süre varlığını sürdürebilecek. Gize piramitleri de kum tarafından kapatılana kadar yeryüzünü süslemeyi sürdürecek. (Mühendislik harikası olarak adlandırılan Hoover Barajı maalesef bu zamana kadar çoktan yıkılmış oluyor.) Rushmore Dağı kafadarlarının binlerce yıl daha yeryüzünde kalması öngörülüyor, çünkü tek düşmanı rüzgar.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  35.000 yıl sonra Bu maddeden sonrası biraz daha derin. İnsana ait hemen hemen hiçbir şey kalmadığı için, Dünya artık insanın doğaya verdiği hasarı gidermekle meşgul. Bu hasarlardan biri de kurşun. İnsanoğlunun endüstriyel atıkları sonucu toprakta birikmeye başlayan kurşun, 35 bin yıl sonra topraktan temizlenmiş olaca

  < Resmi açmak için tıklayın >


  7 milyon 200 bin yıl sonra Rushmore Dağı kafadarları, asteroid çarpması ya da güçlü bir deprem olmadıktan sonra varlıklarını sürdürmeye devam edecek. PCB ve dioksin gibi insan yapımı tehlikeli kimyasal bileşikler hala varlıklarını koruyor olacak

  < Resmi açmak için tıklayın >


  10 milyon 200 bin yıl sonra Bronz heykeller bu kadar süre sonra bile tanınabilir olacak.

  < Resmi açmak için tıklayın >  3 milyar yıl sonra Yaşam, her ne kadar bizim hayal edemeyeceğimiz formlarda olsa da, yeryüzünde devam ediyor olacak.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  4 buçuk milyar yıl sonra ABD'deki yarım milyon ton Uranyum-238 maddesi, henüz yarı ömrünü tamamlamış olacak. Dünya, Güneş'teki değişimlere bağlı olarak daha da ısınmaya başlayacak. En az bir milyar yıl boyunca da, ilk zamanlardaki gibi bir mikrobik yaşam, varlığını devam ettirecek.

  < Resmi açmak için tıklayın >  10 milyon 200 bin yıl sonra Bronz heykeller bu kadar süre sonra bile tanınabilir olacak.


  MYNET 'den alıntıdır
   


  Yazan: esokmen
 2. History Channel HD de pek çok bölümünü izlemiştim. Gerçekten enfes bir belgesel serisi..
   
  efeyılmaz bunu beğendi.
 3. Gerçekten çok güzel bir kurgu olmuş! Bir o kadar da ürkütücü ve bir o kadar da suçluluk duygusu!
  Meğer ne kadar çok çöplüğe çevirmişiz dünyayı Vay be!

  Konu için :tşk:
   
  Mobil cihaz ile gönderdi
  efeyılmaz bunu beğendi.
 4. Enteresan. Aslında yok olmamız milyarlarca canlıyı kurtaracak. Ama dünya sonuçta insanlar için.
   
  iPhone ile gönderdi
  milestone, efeyılmaz ve Cezzbedici3 bunu beğendi.
 5. Galiba National geographic channel da Serisi vardı baya guzel bi seriydi denk geldikçe izliyordum.
   
  Mobil cihaz ile gönderdi
 6. Adini hatirlayabilir seniz soylermisiniz?
   
  Mobil cihaz ile gönderdi
 7. Okudum yararlı paylaşım tebrik ederim
   
  Samsung ile gönderdi
 8. Kediye kopeğe mi kalacak lan Dünya?

  Windows Phone uygulamasıyla gönderildi.
   
 9. Başlıktaki isim.. İnsanlardan Sonra Yaşam
   
  efeyılmaz bunu beğendi.
 10. Okurken çok heyecanlıydı.Teşekkürler
   
  Mobil cihaz ile gönderdi
  efeyılmaz bunu beğendi.
 11. İnsanlardan sonra yaşam diye bişey yok. Düşünmesi bile saçma bence, kıyamet kopacak :)
   
  Mobil cihaz ile gönderdi
  Dede bunu beğendi.
 12. zaten belgesel yapımcılarıda bunu kemal sunal mantığında çekmişler; ''Mesela yani''.. :)
   
 13. Bunca bilim adamı ağır işsizmiş belli...
   
  Mobil cihaz ile gönderdi
 14. Etkileyici bir olay. Sağol paylaştığın için :tşk:
   
  efeyılmaz bunu beğendi.
 15. Okurken yaşadım. :D Çok güzel olmuş ellerine sağlık.
   
  iPhone ile gönderdi
  efeyılmaz bunu beğendi.
 16. İnsanlardan sonra uruk-hai devri başlayacak.
   
  Mobil cihaz ile gönderdi
  Cezzbedici3 bunu beğendi.
 17. Cok etkileyici
   
  Samsung ile gönderdi
 18. Gayet güzel bir belgesel serisi. Şimdilik bir bölümünü izledim sadece. Geri kalanları da mutlaka izleyeceğim.[DOUBLEPOST=1408660890,1408660874][/DOUBLEPOST]
  < Resmi açmak için tıklayın >


  ???
   
  Serhan ve Mert bunu beğendi.
 19. Lotr üçlemesini izledikten sonra yazmıştım :d:
   
  Cezzbedici3 bunu beğendi.
 20. imzada güzel olmuş :)
   
  Mert bunu beğendi.

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
19/12/2018 - 01:58