insan ve uzay

 • 20 Kasım 2010
 • 721 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Neler bulmayı umut ediyoruz?
  Evreni neden araştırıyoruz?

  İLK ARAŞTIRMALAR

  Uzaya seyahat edebilmek sadece roketlerle mümkün olduğundan , roket gelişiminin tarihi,bir bakıma uzay uçuşlarının tarihi olarak görülebilir. İlk roketin 1045 yılından önce Çinliler tarafından keşfedildiği biliniyor.

  Çinliler, ilk barut türüyle doldurdukları bambu borucuklarını, kötü ruhları korkutup kaçırmak amacıyla kullanıyorlardı. Bunlara “ateş oku” adını vermişlerdi.

  Bu ateş oklarını, savaş için geliştirdikleri el bombası ve toplarla birlikte kullanıyorlardı.

  İLK ARAŞTIRMALAR

  Roketler ilk başlarda askeri amaçlara yönelik kullanıldıysa da, insan aklının bir köşesinde hep, dünyanın dışına çıkabilmek vardı.

  1650 yılında Polonyalıateşli silah uzmanıKazimierz Siemienowicz bir roket planının çizimlerini yayınladı.

  1650 yılında Polonyalıateşli silah uzmanıKazimierz Siemienowicz bir roket planının çizimlerini yayınladı.

  19. yüzyıl boyunca roketler büyük heyecan uyandırıyor, neredeyse her ülkeden bir roket mucidi çıkıyordu. Paris'te yaşayan bir İtalyan mucit C. Claude Ruggieri birkaç küçük hayvanı uzaya yollama girişimlerine 1806'da başlamıştı.
  Britanya'da Sir William Congreve 9000 ft mesafeye kadar yollanabilen katı yakıtlı itici kuvvetle çalışan bir roket yaptı.

  20. yüzyılın ilk yarısında mühendislerin büyük bir bölümü kendilerini daha uzun ve uzak mesafeli uçuşlar yapabilecek uçaklar geliştirmeye adarken, Robert H. Goddard gibi bir kısımı da roket alanında çalışmalar yapıyorlardı.

  İnsanlar Dünya dışına çıkıp, gezegenlere gidebilmeyi hayal ediyorlardı, hatta bunlar hakkında serüvenler yazıyorlardı. Daha sonra bu hayaller gerçek oldu. İnsanlara uzay yolculuğunun bir hayal olmadığını gösteren 3 bilim adamı ; Konstantin Tsiolkovsky,Robert H. Goddard ve Hermann Oberth’tir.

  K.TSİOLKOVSKY

  (1857-1935) uzay araştırmalarının başlıca öncülerinden ve kuramcılarından olan Rus bilgin K. Tsiolkovsky ; 1883 yılında, ancak tepkili itme ile uzayda uçuş yapılabileceğini öne sürdü. 1884 yılında roket fikriyle , insanların kafasındaki "kanat olmadan uçma eylemi gerçekleştirilemez" yargısını değiştirdi.

  1903 yılında ilk kez bir füzenin hareket yasalarını anlatan büyük yapıtı; "Tepkili füzelerle uzayın keşfi " yayımlandı ve buna benzer konularda 500 dolayında makale yayımladı.
  Dünya'nın kurtuluş hızının 8 km/sn olduğunu buldu.

  Aynı tarihlerde,bugün füzelerin ve uzay araçlarının yapımında uygulanan bir takım teknolojik yenilikler önerdi: Sıvı propergollü füzemotorun,özellikle sıvı hidrojen ve oksijenle çalışan motorun kullanımı

  R.GODDARD

  (1882-1945) Amerikalı mühendis ve fizikçi olan Goddard , itme kuvveti hakkında çalışmalar yaptı
  ve sıvı yakıtlı roketler kullanılması gerekliliğini ileri sürdü. Roket hareketleri kuramının kurucusudur.

  1919 yılında yazmışolduğu "Aşırıyükseltilerde araştırma yöntemi“ adlıeserinde deneysel ve kuramsal sonuçlarıaçıkladı.
  R.GODDARD 1919 yılında yazmışolduğu "Aşırıyükseltilerde araştırma yöntemi“ adlıeserinde deneysel ve kuramsal sonuçlarıaçıkladı.
  16 Mart 1926 tarihinde Worcester'da ilk sıvı ergollü (propergolün yanıcı ve yakıcı bileşeni)roketi fırlattı .Bu roket 2,5 sn havada kaldı,12,5 m'ye yükseldi ve 56 m uzağa düştü.

  Goddard ilk roket motoru tasarımınıyaptı.

  H.OBERTH
  (1894-1990) Alman roketçiliğinin kurucusu olarak bilinir. 1923 yılında "Gezegenler arasıUzaya Roket" adlıkitabıyazdı. Oberth ve Alman bilim adamları1927’de Uzay Yolculuğu Derneğini kurdular.

  (1894-1990) Alman roketçiliğinin kurucusu olarak bilinir. 1923 yılında "Gezegenler arasıUzaya Roket" adlıkitabıyazdı. Oberth ve Alman bilim adamları1927’de Uzay Yolculuğu Derneğini kurdular.

  H.OBERTH

  İkinci Dünya Savaşı'nda Alman ordusu için V-1 roketlerini, asistanı Wernher von Braun ile yaptılar. Amerikan uzay araştırmaları programında ve Apollo Projesi'nde görev aldı.

  ROKETİN YAPISI

  Roketler genellikle ucu hava sürtünmesini azaltacak şekilde yapılmış, yakıt, motor ve eksozdan oluşan, çalışmaları sırasında havaya gereksinim duymayan, hareket yönünün tersi yönde sıcak gaz püskürterek hareket eden cihazlardır. Bir roket kaba hatlarıyla üç kısımdan oluşur:

  1. Roketin genelde ucunda bulunan yük kısmı (Kargo): Yük bazen bir uydu, bazen de bir bomba olabilir.
  2. Yakıt kısmı: Roketin toplam ağırlığının çok büyük bir kısmını kapsayan, yanıcı ve yakıcı madde taşıyan tanklardan oluşan kısımdır.
  3. Roket motoru ve meme: Yanmayı kontrol eden ve oluşan ısı ve gazı dış ortama aktaran mekanizmaya roket motoru, ilerlemeyi (itimi) ve yön değiştirmeyi sağlayan kısma da meme denir.

  Bütün askeri füzeler, yörüngeye uydu taşıyan roketler, kimyasal roket kapsamına girer. Çünkü sistemi hareket ettiren güç, yanıcı ve yakıcı maddelerin yanması sonucunda elde edilmektedir.

  ROKET YAKITLARI

  Yakıttan istenilen özellikler:

  Yanma hızının sabit olması Yanma sırasında bölgesel patlamalar yapmaması Özgün ısının yüksek olması Zehirli ve korrozif olmaması Buhar basıncının düşük olması Donma noktasının alçak olması
  Kolay elde edilmesi ve ucuz olması

  UZAYA İLK ADIM:SPUTNIK-
  Insanoğlunun uzay serüveni, Sovyetler Birliği’nin, 4 Ekim 1957’de Dünya’nın ilk yapay uydusu
  Sputnik-1’i uzaya göndermesiyle başladı.

  Uydu, Kazakistan’dan fırlatılan R-7 roketinin içindeydi.

  Sputnik-1, Dünya’dan 224 km yukarıda, yaklaşık 58 cm çapında ve 83.5 kg ağırlığındaydı.Rusça’da “yoldaş”anlamına gelen Sputnik'in tümü bir plaj topundan daha büyük değildi.

  Bu gümüş renkli parlak kürenin yapabildiği bütün iş muntazam aralıklarla dünyaya anlamsız bip bip sinyalleri göndermekten ibaretti.

  Rus ekibi kürenin büyük bir titizlikle parlatılmış olmasını ve bu şekilde çıplak gözle bile görülebilmesini sağlamak için çok uğraşmıştı. Gönderilen bip bip sinyalerinin de amatör radyo meraklılarının bile kolayca alabilecekleri düşük frekansta olması sağlanmıştı.

  SPUTNİK-2 :UZAYDA ILK CANLı
  Sputnik serisi kapsamında uzayda 3 kasım 1957’de yörüngeye oturtulan Rus uydusu Sputnik-2’nin kütlesi 543.5 kg’dı ve Laika ("havlayan") adlı bir köpeği taşıdı.

  Özel bir mikrofonla kalp içinden gelen sesleri kaydetmeyi sağlayan bir alet Sputnik 2 aracı
  ile uzaya gönderilen Laika adlı köpeğe konuldu ve dünyadan kalp sesleri takip edildi.

  SPUTNİK 3:JEOFIZIKSEL AMAÇLI
  Sputnik serisinin sonuncusu olan ve 15 mayıs 1958’de fırlatılan Sputnik-3, 1340 kg’dı.


  YURI GAGARIN(1934-1968) UZAYDA İLK İNSAN

  Yuri Gagarin, 9 Mart 1934’te Moskova’ da doğdu. Babası, burada marangoz olarak çalışıyordu.
  Liseyi Moskova’nın kenar mahallelerinden birinde okudu. 1951’de okulu bitirdi ve metal işçisi
  olarak çalışmaya başladı.

  Öğrenciliği sırasında Yuri Gagarin, uçaklarla ilgilenmeye başladı.
  1955’de okuldan mezun olduktan sonra Sovyet Hava Kuvvetleri’ne katıldı.

  Yeni teknoloijilerin denendiği deneysel uçuşlarda görevlendirildi. Kozmonot olmaya gönüllü oldu.
  Gagarin’in adı Sovyetler Birliği’nin uzay projelerinde çalışan kişilerin isimlerini yeraldığı çok gizli listeye kaydedildi.

  Son derece ağır ve zorlu eğitimlerden geçti. Uzaya alışmak zor olacaktı. Psikolojik eğitim de aldı.


  Gönderilecek uzay aracında kimin kozmonot olacağı resmi olarak 11 Nisan da açıklandı.
  12 Nisan 1961 günü saat: 09:07 ...

  Vostok 1, SS-6 Sapwood roketiyle uzaya fırlatıldı.
  Roket 38.36 metre uzunluğunda ve 287.03 ton ağırlığındaydı. İlk kademede dört tane yardımcı
  roket bulunuyordu

  Kullanılan uzay gemisi bir modül olan Vostok-1’di. Modül, yakıt tankı görevi yapan diğer bir modülün üzerine oturtulmuştu.

  108 dakika sonra Dünya’ya geri döndü.
  Dünya çevresindeki yörüngede 89 dakika 34 saniye boyunca yol aldı. Maksimum 327 kmyüksekliğe çıktı.
  Ulaştığı en yüksek hız ise 28 260 km/saat idi.

  Gagarin 7 km yükseklikte fırlatma koltuğuyla uzay aracından ayrıldı. Dönüşte, Vostok atmosfere
  çok sert girdi... Gagarin 7 km yükseklikte fırlatma koltuğuyla uzay aracından ayrıldı. Dönüşte, Vostok atmosfere çok sert girdi...

  Yuri Gagarin’in uzay uçuşu Dünya’nın dört bir tarafında manşete çıktı. Sovyetler Birliği’nde
  kahramanlık madalyası ile ödüllendirildi.

  7 Mart 1968’de, uzaya çıkışından 7 yıl sonra, bir MIG-15 uçağı denerken geçirdiği bir hava kazasında yaşamını yitirdi.

  12 Nisan 1961’de Dünya’nın gerçek görüntüsünü gören ilk insan Yuri Gagarin’dir.
  Vostok 1 adlı uzay aracı ile Dünya’nın çevresinde ilk kez dolanılmıştır.

  ''Uzay gemimle Dünya’nın etrafında uçarken gezegenimizin ne kadar güzel olduğunu gördüm. Dostlarım, gelin onu yok edeceğimize bu güzelliği besleyip arttıralım.''
  Yuri Gagarin (1961)

  AY MACERASI

  APOLLO ıı

  16 Temmuz 1969' da Cape Kennedy' den fırlatıldı. Ay modülü’nü (Eagle) taşıyordu. İniş
  bölgesi “Sessizlik Denizi” (Sea of Tranquility) idi. İlk olarak Armstrong modülden çıktı. 2 saat 15 dakika boyunca çeşitli deneyler yapıldı ve fotoğraflar çekildi. İnişten 21 saat sonra Dünya’ya dönmek için kumanda modülüyle bağlanıldı. Böylece insanlık ilk kez başka dünyalara
  ayak basabiliyordu.

  ESKİÇAĞLARDA UZAY BİLİNCİ
  İnsanoğlunun Dünya’ya "tepeden" bakmaya başladığıtarihlerden bu yana, uzay araştırmalarıçok hızlıbir biçimde gelişti...
  UZAYI HİSSETMEK
  İnsanoğlunun Dünya’ya "tepeden" bakmaya başladığıtarihlerden bu yana, uzay araştırmaları çok hızlıbir biçimde gelişti...

  UZAY KURULUŞLARI

  Ulusal Uzay Araştırmaları Merkezi (NASA) 1 Ekim 1958'de kuruldu. Dönemin başkanı Eisenhower, Dr. T. Keith'i NASA'nın ilk başkanı olarak atadı. ESA, Avrupa’da bulunan iki eski
  Avrupa Uzay Organizasyonu, ESRO ile ELDO’nun birleşmesiyle 1975 yılında
  kurulmuş bir organizasyondur.

  Carl Sagan’ın deyişiyle "Merkezi ve kuruluş amacı biz olmayıp, enginlikte ve sonsuzlukta kaybolmuş minnacık; yüzlerce milyar galaksi ve milyarlarca trilyon yıldızla bezenmiş bir kozmik okyanusta...
  ...dönüp dolaşan bir Dünya" üzerinde yaşadığımızı farkettik. İnsanoğlunun gözünü gökyüzüne çevirmesiyle başlayan bu süreç, uzayın kendisi gibi sonu olmayan bir serüvene benziyor..
  . GELECEK BUNLARIN ÖTESİNDE
   


  Yazan: d€rVish
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
17/12/2018 - 06:08