Ilköğretim öğrencisi okuldan atılamaz

 • 23 Ekim 2010
 • 5670 Okunma
 • 16 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, "İlköğretim zorunlu eğitimdir ve dolayısıyla ilköğretim çağındaki bir öğrencinin okuldan atılması söz konusu olamaz" dedi.
  Çubukçu, Türk-Alman Üniversitesinin temel atma töreni öncesinde bir gazetecinin, ''ilköğretim öğrencilerinin okullarına türbanla girmesine'' yönelik sorusunu, şöyle yanıtladı:
  ''Türkiye'de şu anda yükseköğretimdeki öğrencilerin istedikleri şekilde, yürürlükteki kanunlara aykırı olmamak kaydıyla, serbestçe seçtikleri kıyafetlerle okullara gidebilmeleri konusundaki yıllardır süren tartışmalar adeta sonuçlanmak üzere olduğu, yıllardır süren tartışmaların adeta sonuçlanmak üzere olduğu, siyasal ve sosyal iklimin en uygun hale geldiği bir dönemde, ilkokullarımızda özellikle örtülü olarak eğitim görme talebiyle karşılaşmış olmamızı doğrusu manidar buluyorum, zamanlama açısından manidar buluyorum. Şunu çok önemsiyorum; özellikle çocuklarımızın eğitim hakkını çok önemsiyorum. Eğitim hakkının gerçekleşmesi için mücadele ediyoruz. Ben ailelerden de hassasiyet ve duyarlılık bekliyorum. Çünkü eğitimde biz tek bir çocuğumuzun dahi feda edilemeyeceğini düşünüyoruz. Hepsini kazanmaya çalışıyoruz ve bunu da eğitim öğretim görürlerken kazanmaya ve gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Umarım bu anlamda aileler de sağduyulu davranırlar.''
  Çubukçu, ''Türbanla okula girmeye çalışanlar ceza alacaklar mı?'' sorusuna da ''Şimdi şöyle bir şey var. Her şeyden önce bunu bir kez daha söylüyorum. Yürürlükteki mevzuatımıza göre öğrencinin hangi kıyafetle okula geleceği konusunda bir düzenleme var. Ama ilköğretim zorunlu eğitimdir ve dolayısıyla ilköğretim çağındaki bir öğrencinin okuldan atılması söz konusu olamaz. Dolayısıyla zorunlu eğitimden söz ediyoruz. Eğitim ve öğretim hayatlarının sürmesi konusundaki gayretimizi suhuletle çözmeye çalışıyoruz'' yanıtını verdi.
  ''Bu konuyla ilgili ilköğretim okullarına dün bir genelge gönderdiniz mi?'' sorusuna karşılık da Çubukçu, böyle bir genelge göndermediğini söyledi.  AA
   


  Yazan: Burak
 2. liseli sınıfta kalamz <--bu guzel :d:
   
 3. nerde ogünler :)
   
 4. öyle bir şey var zaten :ehe
   
 5. lisede sınıfta kalınıyor :hmmm
   
 6. :nono: yeni kural kalınmıyor.(imzanı begendim :) )
   
 7. sınıfta kalma ile ilgili meb bakanı yazılı bir açıklama
  yaptı.açıklama şu şekilde


  (teşekkür ederim:) )
   
 8. ne dmk :)
   
 9. Zaten dogrudan geçtiğim için :islik
   
 10. iStedikLeri kadaR kaLmak yoK deSinLer sınıFta kaLmaK dünDe vaRdı buqünDe vaR !.
   
 11. :bilmem: senanın yalancısıyım :d:

  --------------- Ekleme ---------------

  aman ne buyuk basarı :ehe
   
 12. Basarı tabi xD
   
 13. o zmaan bi tek sen basarılı değilsin bunla övünme bence :ehe zaten yapman greken bişeyi yapıyosun :D
   
 14. bir sene tekrar yaptım zamanında.
  çok pişmanım.keşke ozaman çalıssaydım.
  ''bir senenin kıymetini sınıfta kalan anlar.''bosa dememişler.
   
 15. bu da sana ders olsun :ehe
   
 16. oldu olmamı :)
   
 17. Ben o türban takan çocuğun bilinçli olduğunu sanmıyorum, asıl sorun lise ve üniversitelerde çocuğun bilinçli çağda özgür hür iradesiyle bunu yapabilmesi. İlk okulda türban yasağı getirmek yerine, aileye bunun yanlış olduğu anlatılmalı, sinan çetinin filminde gördüğümüz gibi, her yasak kendi isyancısını yaratır..

  Bu çocuğun suçu ne ki bu konular yüzünden insanların içinde öğretmeni tarafından rencide edilmiş, yasağı koyanda cahil, çocuğa başörtüsünü takıp o yaşta okula yollayanda..!!

  ayrıca konuyu okumadan başlık üzerinden muhabbet ediyorsunuz, biraz duyarlı olun gençler..
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
19/02/2019 - 02:04