İki Dev Kara Deliğin Çarpışması!

Sponsorlu Bağlantılar

___kaptan___

___kaptan___

Üye
    Konu Sahibi
İki Dev Kara Deliğin Çarpışması!
Karadelikler halen uzaya dair gizemini koruyan cisimlerdir ki keşke gizemlerinin çözüldüğünü görmeye ömrüm yetse diye düşünüyorum :bilmm Uzatmadan konuya geçiyorum :tebessüm:

Bilim adamları bu senenin başında çarpışması beklenilen iki dev kara deliğin beklenilenden daha erken çarpışabileceğini bildirdi.

Kara delikler sahip oldukları yapı bakımından evrendeki en gizemli cisimlerden birisi.
Bu cisimlerin sahip oldukları muazzam enerji ve kütle, onları evrenin başlangıcı hakkında bizi bilgilendirebilecek olan cisimler kategorisine sokuyor.
Fakat bu kadar bilgiyi ve gizemi barındıran bu gök cisimlerinin en yakını bile bizim ulaşabileceğimizden çok çok daha uzakta.

Bilim adamları bu senenin başlarında milyarlarca ışık yılı uzaklıktaki Başak takımyıldızında bulunan iki kara deliğin çarpışacağını hesaplamışlardı.
Bu çarpışmanın boyutunun çok büyük olacağı ve böyle bir çarpışmanın, bizi etkileyecek şekilde olmasa da binlerce ışık yılı uzaklıktaki cisimleri etkileyebileceği belirtilmişti.
Son ölçülen verilere göre bu kara deliklerin çarpışması, beklenilenden çok daha erken gerçekleşecek.

Bu iki kara delik, bir süredir birbirlerinin çekim gücüne kapılmış bir şekilde etraflarında dönüyorlar.
Bu dönme işlemi, çok büyük kütlelere sahip olan kara delikler için bir "çarpışma ya da çarpışma" meselesi.
Uzun süredir bu durumda olan kara deliklerin eskiden iki galaksinin merkezinde bulunduğunu ve galaksilerin çarpışmasıyla birlikte yan yana geldiklerine inanılıyor.
Columbia University'ye göre bu çarpışmadan sonra en yakın tarihte gerçekleşecek kara delik çarpışması tam 20 yıl sonra gerçekleşecek.

20 yıl kim bekleyecek diye içimden geçirmiyor değilim, 20 yıla kime öle kim kala :kıskıs: :bilmm :tebessüm:

Adilx05

Adilx05

Üye
Eğerki Yanlış Bilmiyorsam Karadelik Aslında Adı Gibi Bir Delik Değil :) Çok Fazla Enerji Yüklenmiş Bir Madde Ve Öyleki Herşeyi Öğütüyor Işıkları Bile O Yüzdende Karanlık Sanırım. Konuya Gelirsek Bence Çarpışmayacaklar Birleşecekler :) .
Ama Benim Milyarlarca Işık Yılı Uzaklıktaki Cisimlere İnandığım Pek Söylenemez. Yani Şöyle Düşüncek Olursak Mesela O Karadelikler Bizden Bir Milyar Işık Yılı Uzakta Olsunlar Biz Onların Şu Anki Halini Değilde Bir Milyar Yıl Önceki Halini Görüyoruz Hatta Bence Büyük İhtimalle Orda Artık Öyle Cisimler Bile Yok :)

• Beğen
Tepkiler: ___kaptan___
___kaptan___

___kaptan___

Üye
    Konu Sahibi
Eğerki Yanlış Bilmiyorsam Karadelik Aslında Adı Gibi Bir Delik Değil :) Çok Fazla Enerji Yüklenmiş Bir Madde Ve Öyleki Herşeyi Öğütüyor Işıkları Bile O Yüzdende Karanlık Sanırım. Konuya Gelirsek Bence Çarpışmayacaklar Birleşecekler :) .
Ama Benim Milyarlarca Işık Yılı Uzaklıktaki Cisimlere İnandığım Pek Söylenemez. Yani Şöyle Düşüncek Olursak Mesela O Karadelikler Bizden Bir Milyar Işık Yılı Uzakta Olsunlar Biz Onların Şu Anki Halini Değilde Bir Milyar Yıl Önceki Halini Görüyoruz Hatta Bence Büyük İhtimalle Orda Artık Öyle Cisimler Bile Yok :)
Son kısıma katılıyorum, ama bilemeyiz yani herşey olabilir :bilmm

Tuna-TR

Tuna-TR

Üye
Bişey olmaz :)

Üst Alt