Igiuana besleyen arkadaslar var mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Latturk

Latturk

Üye
    Konu Sahibi
Evet arkadaslar ben gecen sene malesef yurd disina ciktigim icin Sevgili pasami bi hayvanat bahcesine verdim.Sizlerle bu fotografini paylasayim dedim....Eger varsa besleyenler yardimci olabilirim..

 
oguzkagan11

oguzkagan11

Üye
besleyen arkadaşlar olabilir arkadaşım beslemesi kolay mıydı bir de evde kaybolmuyor muydu :)
 
Salihyet

Salihyet

Üye
güzel igoana, güzel avatar ikisini de beğendim zekice :)
 
Latturk

Latturk

Üye
    Konu Sahibi
Eyvallah tesekkur ederim oncelikle..Yok neden kaybolsun.Igiuana o kadar nesei bi hayvandir ki,tabi bakimi da cok zordur.. ama zevklidir.
 
-YARINIYOK-

-YARINIYOK-

Üye
ben korkarım ya ondan ama sevinli bir hayvan olduğuna eminim :)
 
anl_tr

anl_tr

Emekli Yönetici
bir tarafını ısırmasın ne yer ne içer kaç saat uyur ne kadar dolaştırmak gerekir yuvası nsl olur, bakımının maliyeti ne kadar bulur bizi aydınlatırmısın
 
TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
kedi köpek olsa tamam da iguana çok değişik bir hayvan yaw :ehe hiç dokunmadım :ehe
 
Latturk

Latturk

Üye
    Konu Sahibi
Bilimsel Adı: Iguana iguanaCoğrafi Dağılımı: Orta Amerika ve BrezilyaDoğal Yaşama Alanları: Tropik ormanlarda, genellikle nehir veya akarsu kenarlarında bulunan ağaçların suya eğilen dallarında yaşarlar. Herhangi bir tehlike anında hemen suya atlarlar. Çok iyi yüzücülerdir.Boyu: Toplam uzunluk erkeklerde 2.2 m kadar olabilir ancak bunun 1.5 m’si kuyruğa aittir. Dişiler erkeklere göre daha kısadır(160-170 cm).Ömrü: 15-20 yılBarınma: İguanalarda barınma çok önemlidir. Diğer sürüngenlerden farklı olarak erkek iguanaların cam akvaryumlarda beslenmesi tavsiye edilmez. Bunun nedeni erkek iguanalar kendi cinslerine karşı oldukça saldırgan olduklarından dolayı camda kendi yansımalarını gördüklerinde strese girerler. Kendi yansımasını başka bir erkek iguana sandığı için sık sık saldırı amaçlı kafasını camlara vurur ve burun yaralanmalarına neden olur.

Bu nedenle iguanalar için en ideal barınaklar tel kafeslerdir. Yavru iguanalar için küçük kafesler yeterli gelse de büyüdüklerinde geniş alanlara ihtiyaç duyacaklardır. Yetişkin iguanalar için tavsiye edilebilir minimum kafes ölçüleri 2m X 1m X 1.5 m şeklinde olmalıdır. Terraryum içerisinde kendilerini doğal ortamlarında olduğu gibi rahat ve güvende hissetmeleri çok önemlidir. Bunun için kafesin içi yapay bitkiler ve tırmanabilecekleri ağaç dalları ile dekore edilmelidir. Doğadan toplanan dekor malzemelerinin temiz olduğundan emin olun. Dışardan getirilen kütük ve ağaç dallarının iç kısımları çeşitli böcek ve parazitlere ev sahipliği yapıyor olabilir. Bu yüzden getirilen malzemeyi kafese koymadan önce dezenfekte edin veya kaynatın. İguanaların kafesindeki dışkı ve yere dökülen besin artıkları her gün düzenli olarak temizlenmelidir. Aksi taktirde bakteri ve sineklere uygun ortam hazırlamış olursunuz. Kafesin içindeki su kabı her gün temizlenmeli ve tazelenmelidir. Taban malzemesi olarak kum veya ağaç kabuklarından oluşan torf karışımını kullanabilirsiniz.

Aydınlatma: UVA ve UVB içeren florasan veya lambalar kesinlikle kullanılmalıdır.Isı: İguanalar yüksek sıcaklıkları ve güneşlenmeyi severler. Kafesin (verdiğimiz kafes ölçülerine göre) içerisinde 100 W spot ampullerle bir güneşlenme alanı hazırlanmalıdır. Güneşlenme alanın sıcaklığı 35 ˚C diğer bölgeler ise 25-30 ˚C arasında olmalıdır. Gündüzleri sıcaklı 24 ˚C geceleri ise 21 ˚C altına düşmemelidir.Rutubet: İguanalar doğada rutubetli ormanlarda ve su kenarlarında yaşarlar bu nedenle yüksek rutubet seviyesi sağlanmalıdır. %70-80 arası idealdir. Bunu da günde 4-5 sefer su spreyiyle kafesi nemlendirerek sağlayabilirsiniz.Beslenme: İguanalar doğuştan bitkiseldirler. Bazı yanlış makaleler sonucu iguanaların hayvansal gıda aldıkları yazılmıştır. Bu bilgiler kesinlikle yanlıştır. Hayvansal gıdalarla beslenen iguanaların ömrü 7 yılı geçmeyecektir.

İguanalarınızın diyetinin %80’i sebze %20’si meyve ağırlıklı olmalıdır.

Çoğu iguana besleyen arkadaşlarımız iguanalarını sadece marul,salatalık,domates gibi besin değeri çok düşük gıdalar ile beslemektedir. Ayrıca yemek tabağındaki sebze ve meyve karışımı 2-4 çeşidi geçmemektedir. Böyle beslenen iguanalar dengeli beslenemedikleri için birtakım rahatsızlıklara yakalanarak erken yaşta ölmektedir.

İguanalarınızın yemek tabağında en az 6-8 çeşit sebze ve meyve bulunmalıdır. Ayrıca her öğünde gerekli sürüngen multivitaminleri yemeklerinin üzerine eklenmelidir. Çünkü iguanalar doğada çok çeşitli sebze ve meyvelerle beslenirler ev koşullarında bu çeşitliliği sağlamanız iguanalarınızın sağlığı açısından çok önemlidir. Ayrıca haftada bir kez Kalsiyum/D3 yemeklerinin üzerine eklenmelidir. ‘’Calcidine granül’’ eczanelerde kolaylıkla bulabileceğiniz Kalsiyum/D3 takviyesidir.İguanalarınıza verebileceğiniz besinler : Roka, marul, tere, dereotu, radika, hindiba, ebegümeci, yonca, pancar yaprağı, turp otu, kereviz yaprağı, nane, fesleğen, dut yaprağı, Japon gülü, gül yaprağı ve çiçeği, kayısı, incir, erik, kivi, muz, papaya,çilek, kiraz, armut, kabak,şeftali, cennet meyvesi, yenidünya(tatlı), yeşil biber(tatlı). Şimdi vereceğimiz besinlerin besin değerleri düşük olduğundan dolayı az miktarda vermelisiniz. Salatalık, domates, havuç, patates, mantar.NOT: Mısır ve havuç hızlıca şekere dönüşür. Havuç kalsiyum alımını engelleyen oksalata sahiptir. Karnabahar ve brokoli ise düzensiz tiroit fonksiyonuna yol açan ve iyodu kısıtlayan goitrojen içerir ve yeşil sebzelerdeki B1 vitaminini yıkar. Düzenli olarak bu besinler ile beslendiğinde B1 vitamini eksikliği görülür.İguanaların bakımı : İguanalarınızı 10-15 günde bir ılık suyla yıkamanız hem derisindeki kaşınmaları hem de gözle görünmeyen mikropların temizlenmesi açısından çok yararlıdır. Ancak iguananızı yıkadığınız su ne sıcak nede soğuk olmalıdır. Bebek banyosu kıvamında ılık suyla yıkanmalıdır ve banyodan sonra hemen havluyla kurutulup sıcak ortamına geri konmalıdır. Banyodan sonra elde fazlaca gezdirmeniz onun üşüyerek hastalanmasına neden olabilir.İguanalarınız deri değişimi ve üreme dönemlerinde biraz hırçın ve huysuz olurlar. Deri değişimini kolaylaştırmak için bu dönemde sık sık banyo yaptırabilirsiniz. Ayrıca atamadığı deri parçalarını elinizle dikkatli bir şekilde soyabilirsiniz.İguanaların tırnaklarını uzadıkça kesmelisiniz. Uzayan tırnaklar bazı materyallere(perde, giysi v.b) takılarak iguananın tırnak ve parmaklarının kırılmasına neden olabilir. İguanaların tırnaklarını ışık altında görünen damarlara gelmeyecek şekilde kesmelisiniz.Rahatsızlık Ve Hastalıklar: İguanalar tutsak olarak yetiştirilen sürüngenlerde yaygın olarak görülen birçok hastalığa maruz kalabilirler. Sık sık burunlarını kafesin çeşitli yerlerine sürtmelerinden dolayı burunlarının aşındığı görülebilir. Burun ucu yaraları kolay tedavi edilmesine rağmen ilerleyip ölüme kadarda götürebilir. Böyle durumlarda yaraya bepanthene sürülebilir.
Diğer yaygın olarak görülen hastalık D3 ve kalsiyum eksikliğidir. Bu hastalık UVA ve UVB ısınları eksikliğinden kaynaklanır. Metabolik kemik hastalığı kemiğin deforme olması ve kemik yapısının yumuşamasıyla şekillenir. Tedavi edilmezse ölüme götürür. Bazı deformeler tedaviden sonra düzelmeyebilir bu yüzden erken teşhis çok önemlidir.

Stomatitis veya ağız çürümesi birçok sürüngende görülür. Bu hastalık ağzın içinde veya çene hatları etrafında bakteriler tarafından oluşur. Bu hastalıkta güncel antibiyotikler ile veteriner hekim kontrolünde tedavi edilebilir. Stomatitis hastalığına yakalanan türler beslenme zorluğu çektiklerinden dolayı zayıf düşerler. Ağız içinin düzenli kontrolü bu hastalığın ilerlemesini azaltır. Ağız içi pembe ve sağlıklı gözükmelidir. Ağız içindeki herhangi bir süngerimsi veya değişik bir yapı stomatitisin belirtilerinden olabilir. Böyle bir durumda hayvan erken teşhis ve tedavi için hemen veteriner hekime götürülmelidir.

Keneler ve akarlar gibi dış parazitler özelliklede dışarıdan gelen türler için hayvanda vebaya sebep olabilir.

Keneler hayvanın kanıyla beslendiğinden dolayı hayvanın büyümesini ve gelişmesini engeller. Bu keneler dikkatlice cımbız veya forseps ile hayvanın üzerinden alınmalıdır. Kenenin alındığı yere hastalık bulaşma riskini azaltmak için Betadin solüsyonu sürülebilir. Bazı İguanalar tek hücreli iç parazitlere ev sahipliği yapabilirler. Bu hastalıkta ağırlık kaybı ve ishal görülür. Veteriner hekim tarafından dışkı tahlilleri incelenerek enfeksiyon teşhis edilir ve tedaviye başlanır.
dan alıntıdır.
 
New Life

New Life

Üye
ya bende alacaktım ama çok pahalı 200tl bende alamadım zaten annem kızıyor korkuyormuş hehehehe
 
silop_kms

silop_kms

Üye
valla helal olsun güzel hayvan ama bakması zordur onun...:)
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt