İDAM yasası uygulansın diyenler ,Nedenlerini sıralasın.

Sponsorlu Bağlantılar

kadikoy

kadikoy

Üye
    Konu Sahibi
İDAM yasası uygulansın diyenler ,Nedenlerini sıralasın.
A-Darbe direkt millet iradesine yapılmıştır İdam uygulanmalıdır diyenler, A gurubu oluştursun.
B-Ağırlaştırılmış Müebbet diyenler.B gurubunu oluştursun.
Dileyen bu gurupların dışındada gurup oluşturabilir.

Son düzenleme:

hançer

hançer

Üye
hukuk hiçbir zaman geriye işleyemez .
örn: içki içmenin cezası iki yıl hapis cezasıdır diye bir yasa çıksa yasadan önce içki içenler bu yasaya tabi tutulamaz.
bu durumdan mütevellit gelecek olan idam cezası darbe teşebbüsünde bulunanlar üzerinde uygulanamaz.

phasan

phasan

Üye
Bana gore idam gelse bunlar için ölüm kolay olur bunlar ölmemeli işkence cekmek yani ağırlaştırılmış müebbet olmalı

Sony Xperia M4 aqua Tapatalk ile gönderildi

Luck Star

Luck Star

Üye
Bana gore idam gelse bunlar için ölüm kolay olur bunlar ölmemeli işkence cekmek yani ağırlaştırılmış müebbet olmalı

Sony Xperia M4 aqua Tapatalk ile gönderildi
İmralıdaki bizden iyi hayat yaşıyor sence işkence çekiyora mı benziyor ? :D

• Beğen
Tepkiler: minoo ve Bülent872
The Pancar

The Pancar

Üye
İdam çözüm değildir. Gelsin gelmesin fark etmez, idam edilen kişinin sonradan suçsuz olduğu ortaya çıkarsa o zaman fark eder

Luck Star

Luck Star

Üye
Bir çoğu suçsuz zaten. Biz evden hemen darbe haberini alıyoruz askerin elinde internet televizyon mu var da öğrensin tabi bunlar ayiklanir. Onu geçtim hiç bir şeyden habersiz o zat a hizmet edenler de var yine.
Eğer bunlar da suçluysa önce söz konusu partiye sormak lazım.

Biliyorduk ediyorduk diyorsun, kandırıldık diyorsun. Bu öğretmen, polis, asker de kandırildilar. Onları işinden ettin okulunu kapattın. Aynısını kendine yapsana :)

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: minoo, Bülent872 ve furyzer0
El~PisToLeRo

El~PisToLeRo

Üye
Suçlu suçsuz ayrımı çok zor olacağa benziyor.Kurunun yanında yaşın yandığı da olacak suçlu olduğu halde suçsuz bulunan da.

Neden derseniz bu örgütte ya da cemaatte diyelim en masumane duygularla orda bulunanlar dahi mutlaka para alışverişine katılmıştır zorundadır.Yardım zekat sadaka vs. de olsa bu gibi paralar millete kurşun olarak geri dönmüştür.Memurların her ay maaşlarından belli bir mebla cemaate aktardığını biliyoruz.Bu bence bilinçsiz de olsa suçtur.

Bir cemaatin parayla bu kadar içli dışlı olması normal değildir bunu anlamalıydılar.

Torpiller yükselmeler kayırmalar en dip denebilecek masum saf kişiler bile bunlardan küçük işlerde de olsa faydalanmıştır.Devlete sızma çabasında oldukları senelerden beri belliydi bu birilerinin hoşuna gitti ve sustular.Şimdi HİÇ kimse masum ayaklarına yatmasın.

Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
Mümkün olduğunca siyasete girmemeye çalışacağım. İdam cezası şer'i hukukta yani şeriat hukukunda yeri olan bir ceza şeklidir. İdam cezası verilebilecek suçlardan biri de konuya ilşkin olan devlete baş kaldırma suçudur. Darbe girişimi başarısız olduğuna göre başkaldırı suçunun ortada olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda şer'i hukuka göre bu kişilerin hakimin yetkisiyle ölüm cezasına çarptırılmaları meşrudur. Fakat ortada başka sorunlar söz konusu. Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Laik, Sosyal bir hukuk devleti. Yani şer'i hukukun sadece bir parçasının devlete yerleştirilmesi abes kaçacaktır. Nitekim bir zamanlar var olsa da zamanla AB uyum yasaları çerçevesinde kaldırılmıştı idam cezası. Zaten 1984'ten beri de hiçbir idam cezası uygulanmamıştı. Çünkü idam cezasının uygulanabilmesi için TBMM'de onaylanması gerekiyordu. Her ne olursa olsun anayasada uygulanabileceği belirtilen suçlardan bazıları şer'i hukuka uygun değildi. Dolayısıyla ülke laik olduğu halde halkın büyük çoğunluğunun kabul ettiği dine ters düşen ceza şekli çok abesti. Bir diğer sorun ise bu karara varacak kişinin ne kadar İslam bilgisi olduğu ve ne derecce imanlı olduğu. Kararı verecek kişi tam imanlı olup tarafsız bir şekilde infaz kararı vermelidir. Bu durumu dine bağlıyorum çünkü İslam'a ters düşen bir durum hepimize ters düşer ve özellikle "Siyasal İslam" politikasını güden bir partinin idamı bu iki sebep olduğu halde desteklemesi ve hatta belki yürürlüğe koyacak olma ihtimali ne derece doğrudur?
Özellikle İslam inancına sahip kişilerin şunu düşünmesini istiyorum. Ahir zaman içerisinde İslam inancı bozulmadığı halde bireyler hatta daha da açmak istiyorum toplum üzerinde bozulmalar görülecektir. Bu dönemde de bu kadar bozulmaya rağmen şer'i hukukun bir parçası olan idam cezası ne derece doğru, tarafsız uygulanabilir?
Kıssadan hisse idam cezası bulunduğumuz ahir zaman içerisinde nereden tutulsa elde kalıyor. Deccal çıktıktan sonra Hz. İsa ve Mehdi gelip Deccal'i öldürene kadar bu hukukun sağlıklı bir şekilde uygulanabileceğini düşünmüyorum. Kişi şeriatı kendi içerisinde yaşamalı ve şer'i hukukun bir parçası olan idam cezasını boşverip laikliğin idam cezası kaldırıldıktan sonraki normal haline Deccal alameti ortaya çıkana kadar sımsıkı sarılmamız gerekiyor. Böylece İslam'da bir yanlışa düşülme tehlikesinden, bir mazlumun canının alınması tehlikesinden kurtulmuş oluruz.

Konuyu karmaşıklaştırdığımı biliyorum ama idam gelsin rerörerö veya idam gelmesin rerörerö şeklindeki boş atıp tutmalardansa bir de bu yönden düşünmek gerekli.

El~PisToLeRo

El~PisToLeRo

Üye
Yazdığım yorum net ben idam gelsin gelmesin yorumunda bulunmadım o yorumum kısa sürmez siyasi içeriğe girer diye herhangi bir şey yazmadım.

Ne demişim bir üstteki arkadaş suçlu suçsuz konusundan bahsedince dedimki ayrım konusunda zorlanacaklar.İlk başlarda hükümetten dedilerki cemaatte işte efendim 3 kademe var ilki ibadet üstü ticaret daha üstü malumunuz darbeciler hainler.
Sonra baktık ki sokak araları ablalara kadar topladılar toplamaya devam ediyorlar.E çevrenizde var mıydı yokmuydu bilmem ama cematte para konusunun çok aktif olduğu bilinir.
İyi yerlerde olanlar ya da iyi yerlere getirilenlermidir bilemem ama her ay aksaksız şekilde maaşlarından para dahi verirler belli bir mebla.Durum buyken masumane şekilde orda bulunan adama da kara para aklama ya da örgütün kasası vs.gibi iddialarda bulunulacak.

Sonra demişimki yerleştirme ve yükselmelerde alan razı veren razı.Hükümet kanadı da buna göz yumdu kandırıldik da diyorlar zaten ama bu her iki tarafında hoşuna gitti.
Yani kimse masumuz diye kıvırmasın.

• Beğen
Tepkiler: Oğuzhan
Esendağlı

Esendağlı

Üye
Arkadaşlar birbirinize hakaret etmeden yorum yazamıyormusunuz...idam bu ülkede olmalı apo da asılmalı diğer vatan hainleri de..net.

• Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR, AHMED... ve Luck Star
Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
Türk milleti olarak ne yazık ki doğru üsluplarla tartışmayı öğrenemedik. İşe gelinmeyen durumlarda hakaretlere başvuruluyor her zaman. Bu da konu hakkında yeteri bilgi sahibi olunamadığından bir antitez üretememekten kaynaklı. "Haklısın, yanılmışım" deme özelliğimiz olmadığı için de agresif, saldırgan yapıya bürünüyoruz. Kim hangi görüşte olursa olsun farketmez. Metaneti korumak lazım.

• Beğen
Tepkiler: SoulsEagle ve OttomaN TigeR
kadikoy

kadikoy

Üye
    Konu Sahibi
TV haberlerinde idam tartışılırken Hukukçular 2 ye ayrılmış;
Bir kısmı idam cezası yasalarda yoksa ,uygulanmaz diyor.
Diğer hukukçular ise davalar görüşülürken meclisten İDAM kanunu geçerse,İDAM uygulanır diyor.:dance:

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Türk milleti olarak ne yazık ki doğru üsluplarla tartışmayı öğrenemedik. İşe gelinmeyen durumlarda hakaretlere başvuruluyor her zaman. Bu da konu hakkında yeteri bilgi sahibi olunamadığından bir antitez üretememekten kaynaklı. "Haklısın, yanılmışım" deme özelliğimiz olmadığı için de agresif, saldırgan yapıya bürünüyoruz. Kim hangi görüşte olursa olsun farketmez. Metaneti korumak lazım.
Kesinlikle katılıyorum. Aklına, fikrine ve dahi ellerine sağlık kardeşim. :good:

• Beğen
Tepkiler: Oğuzhan
SoulsEagle

SoulsEagle

Üye
Kesinlikle katılıyorum. Aklına, fikrine ve dahi ellerine sağlık kardeşim. :good:
bence bu konu kapansa daha iyi olur kimsenin onu yazan arkadaşa uyacağını sanmıyorum bir fikir ayrılığında doğan tartışmadan bir sürü kişi banlanabilir :D
İmralıdaki bizden iyi hayat yaşıyor sence işkence çekiyora mı benziyor ? :D
ve idama gerek yok sadece onu orda tutan adamların ona işkence çektirecek şekilde tutması lazım adamı rahat tutarsan tabi hapiste duruyormuş gibi durmaz sadece gereken tedbirler alınmalı ve ona göre adam hapiste tutulmalı ve normal fiziksel bir işkence yapmak gerekli değil çok çok küçük bir alan ve taştan yatak güneş görmeyecek ve arada bir kötü bir yemek bu adama işkence için yeter ondan sonra adam zaten kendi ölmek ister ama ızdırap çekmeye devam eder idam ise çok basit olur anında olur ve biter arkasından takipçileri yine gelir olur ve bitir idam böyle sürer ama ızdırap çekince belli bir yerden sonra takipçi gelmez o işkenceyi görünce

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Bülent872

Üst Alt