i7 720Q Sıcaklık Problemi

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Dampierre

Dampierre

Üye
    Konu Sahibi
i7 720Q Sıcaklık Problemi
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 1.5 sene önce almış olduğum casper notebooktumda bulunan i7 işlemcinin kendine özgü problemleri var, garip bir cümle oldu ama laptop ile ilgili sorun olmadığına eminim. Konuya gelirsek işlemcinin çekirdekleri arasında sıcaklık farkları var bazen biri diğerinden 11 derece fazla oluyor (tam yük altında). Biri 75 diğeri 86 anlam veremiyorum. Bu arada 86 derece olan benim cengaver çekirdek, hep en yüksek dereceyi elinde tutuyor. Bu çekirdek yüzünden işlemcide sorun olduğunu düşünüyorum.
Sizce garantiye yollarsam değiştirirler mi? Ya da garantiye yollanacak bir durum mu sizce? Ayrıca işlemci hep %100 oranında kalmıyor görüldüğü gibi %95 lere falan düşüyor. Sizce nedendir.

-Psygnosis-

-Psygnosis-

Üye
Bir İşlemcinin bu kadar sıcaklığa dayanamayacağını sizde biliyorsunuz. Onun için çoğu programlar Donanımların seviyelerini abartır. Ayrıca kullandığınız Casper bir Notebook'tur. Yani Donanımları zorlayıcı herhangi bir işlem yapıyorsanız, ( yüksek sistemli oyunlar oynuyorsanız, birden çok yüklü işlemi aynı anda yapıyorsanız vb. ) program da saçma sapan değerler gösterecektir. Buna bağlı olarak "CPU Usage"'ında %100'lere çıkması Sistem de Virus olduğunun işaretidir. Onun için Kaspersky, Norman Malware Cleaner veya Malwarebytes Anti-Malware yazılımlarını temin ederek komple Sistem taraması yapın. Sistem taraması yaptıktan sonra bulunan Virusler silindikten sonra CPU kullanımı düşecek ve Sistem rahatlayacaktır.

Ayrıca Windows Görev Yöneticisini açın ve hangi programın ne kadar yüksek Sistem kullandığına bakın. Bu programların arasında, kullanıcı adınız ve Sistem dosyaları altında çalışan Virusler de olabiliyor. Buna bağlı olarak CPU kullanım oranı artabiliyor.

Ayrıca tekrar ısınma sorununa geri dönecek olursak, 86 derece bir Notebook'u doğal olarak zaten kullanamazsınız. Eğer ben yanılıyorsam o zaman Notebook'unuzu teknik servise gönderin. Bu sayede İşlemci termal macununu yenilesinler. Eğer termal macun da kurudu ise İşlemci ısısını kontrol edemediği için böyle bir durum söz konusu olabilir. Garanti devam ediyorsa tek yapacakları termal macununu yenilemek ve fanı yağlamak olacaktır. Eğer Notebook elle tutulamayacak kadar sıcak ise o zaman 120 veya 140mm çapında bir Laptop soğutucu "Stand" alın. 15 TL'den 50 TL'ye kadar soğutucu Stand bulabilirsiniz. Bunu kullandıktan sonra sonucu o zaman görebilirsiniz.

Dampierre

Dampierre

Üye
    Konu Sahibi
İşlemci sürekli %100 de değil normalde %1 falan masaüstünde iken. Normalde 40-50 derece zaten. AIDA sistem test programıdır. 15 dk işlemciyi test ettim 86 derece oldu. İşlemci ayrıca 100 dereceye kadar dayanabiliyor (Intelin sitesinde yazıyor).

Benim sorunum 3. çekirdeğin hepsinden 10 derece yüksek olması. Fabrika çıkışı problem gibi geliyor bana. Yinede teşekkürler bilgi için. Birde soğutucu standları denedim max 2-3 derece farkediyor.

-Psygnosis-

-Psygnosis-

Üye
İşlemci sürekli %100 de değil normalde %1 falan masaüstünde iken. Normalde 40-50 derece zaten. AIDA sistem test programıdır. 15 dk işlemciyi test ettim 86 derece oldu. İşlemci ayrıca 100 dereceye kadar dayanabiliyor (Intelin sitesinde yazıyor).

Benim sorunum 3. çekirdeğin hepsinden 10 derece yüksek olması. Fabrika çıkışı problem gibi geliyor bana. Yinede teşekkürler bilgi için. Birde soğutucu standları denedim max 2-3 derece farkediyor.

Bir İşlemcinin maksimum dayanacağı sıcaklık 75-80 derece arasıdır. 90 dereceye ulaştığı zaman İşlemci bilgisayarı korumak için reset atar. 100 derece bir İşlemci demek İşlemcinin kızarması demektir. Intel'in sitesinde de bu yazar. Burasını atlamışsınız. Ayrıca birçok test programı vardır. Onun için programları bana savunmayın. Ayrıca 3. çekirdeğin de 10 derece yüksek olması pek ilginç değildir. Çünkü çift çekirdekli ve 4 çekirdekli İşlemciler, aynı anda birden fazla İşlemi işleyebildiğinden dolayı burada yükün, hangi çekirdeğe bineceğini İşlemcinin kendisi belirler "Dampierre". Fabrika çıkışı gibi bir problem durumunda tereddütsüz İşlemciyi değiştirmek zorundalar. Onun için Laptopunuzu bir teknik servise götürün. Bakalım ne diyecekler?

Dampierre

Dampierre

Üye
    Konu Sahibi
Bilgi için teşekkürler, ama her zaman 3. çekirdeğe daha fazla yük bincek hali yok. En mantıklısı servise götürmek ama 1 ayda geri verirler diye tırsıyorum.

doa0006

Üye
bulmuşsun i7 işlemciyi binmişsin tepesine olay bu:aha::aha:
şaka maka zor iş ya.1 ay beklemek daha zor.biran önce çözersin sorununu umarım

Dampierre

Dampierre

Üye
    Konu Sahibi
Karar verdim, servisle falan uğraşmayacağım, ürünün altındaki etiketi özenle açıp (biraz denedim, açlınca geri yapışacak türden birşey) işlemciye termal macun süreceğim, fanı temizleyeceğim. Bana kalırsa işlemcinin üzerinde termal macun falan yok, çünkü eski bilgisayarım da casper'dı işlemci 70 falan oluyordu, baktım termal macun yok, sürdükten sonra 55-60 arası değişmeye başladı.

Bu arada bişe sormam lazım. İnternetten araştırdım, bios update yayınlamıyor casper. bende casper'ın kökenini araştırayım dedim, asıl üretici firma bios update falan yayınlamış. İnternette deneyen arkadaşlar gördüm, sorunsuz çalışıyor. Bende yapsam garanti dışı kalırmı, çünkü açılıştaki casper yazısı yerine hasee yazıyor. Ayrıca casper'ın yayınlamadığı bir bios olduğu için garanti dışı kalırmı diye sorayım dedim.

-Psygnosis-

-Psygnosis-

Üye
Termal macunu zaten İşlemcinin en ısındığı bölgeye, İşlemcinin yüzeyine sürüldüğü için bu macun İşlemci ısısını en iyi şekilde içine hapseder ve fan yardımı ile soğutulur. Onun için eğer termal macunu sürülmemiş ise mutlaka sürülmelidir. Fakat termal macunu sürmenin de bazı aşamaları vardır. Termal macunu İşlemci yüzeyinin tamamını kaplamalı ve içe taşmamalıdır. Buna dikkat ederseniz bir problem çıkmaz. Zaten Casper sadece bilgisayar kasaları, Monitor vb. Donanımları üretir. BIOS ve kasa içindeki olan Donanımlar ile ilgisi yoktur. BIOS güncellemesini Anakartı geliştiren "Official" şirket yayınlar. Yani BIOS güncellemesini Anakartın "resmi" sitesi yayınladığı için garanti dışı kalmaz.

Dampierre

Dampierre

Üye
    Konu Sahibi
Çok teşekkür ederim bilgi için pc ye el atmışken bios'uda update ederim.

Dampierre

Dampierre

Üye
    Konu Sahibi
Ohh yeah!! Termal macunu yeniledim pc kendine geldi.

Tahmin ettiğim gibi fanlar tertemiz çıktı. Elektrik süpürgesi iyi temizliyor demekki. Casper termal macun sürmüş sürmesine ama çok özensiz sürmüş, her yerinden taşmış falan. bende temizledim eski termal macunu, kendi macunumdan sürdüm. Yaklaşık 10 dakikadır işlemciyi test ediyorum. 3. çekirdek bile 77 de falan kaldı, diğerleri 72, 73 falan. GPU'nun üzerinde macun yoktu onada biraz sıktım, yaz tatilinde 24 saat ısınmadan oyun keyfi yapcam valla :D Bios update konusunda endişeliyim, yapamazsam servislik olacak çünkü. Onun için şimdilik sadece sıcaklık problemini çözmem yeterli oldu. Teşekkürler Pc Mühendisi.

Buda yeni ss

Bump: Birde bios update yaptım, bilgisayar mis gibi oldu, ısınması daha da azaldı, açılıştaki resmi çok hoş oldu.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt