i5 7400 ve GT 730 Sistem Nasıl Olmuş ?

Sponsorlu Bağlantılar

PALA.

PALA.

Üye
M2 slotu dediğiniz yani anakartim a SSD takılan yer mı oluyor ? Ve ek olarak benim anakartim uefi değil mi ben uefi Windows 10 yükledim flash a rufush ile yazdırdım yazıdırirkende disk bölüm düzenindeki seçeneklerden UEFİ MBR ile yazdım yüklemedi UEFI GPT YAPTİM FAKAT YİNE yüklenmedi benim anakartim sanırım uefi değil bios kısmına girdiğimde maus ile kontrol edebiliyorm ama anlamış değilim neden yukleyemedigimi dosya sistemini NTFS yaptım yine aynı fat32 yaptım yine aynı bilginiz var mı bu konuda bilmiyorum ama bu şekilde
M.2 anakartınızda bulunan bir slotdur. Bu slot çok yüksek hızlarda veri aktarımı yapar.
Anakartınız UEFİ desteklidir. Format USB si yanlış hazırlanmış, yeniden hazılanması gerekir.

emreli01

emreli01

Üye
    Konu Sahibi
Güç ünitesinin yani power supply özellikleri neler ? Ekran kartı için ilerde 1050 ti geçişi yapabilirsiniz . Ram mhz leri ideal seviyede . Overclock imkanı var mı ?
PowerPoint subleyy 400 w 460 Pink yapıyor onuda değiştirdim haliyle anladığım kadarı ile yorumlarda bakılırsa sadece ekran kartın verdigim para değmez denmiş diğer kalan şeyler anakart ram işlem ci uzun vadede iyi Belliki ilerdede baktım bilgisayar oyun konusunda sıkıntı cikarirsa ki ben fazla oyun oynamam bu ekran kartı beni idare eder gibi etmezsse ilerde değişim yaparım .. birde benim ana kart uefi değil mi
M.2 anakartınızda bulunan bir slotdur. Bu slot çok yüksek hızlarda veri aktarımı yapar.
Anakartınız UEFİ desteklidir. Elinizdeki formatninde USB si GPT olarak hazılanması gerekir.
GBT olarak ayarlamak rağmen Hardis bölümüne geliyoruz ya formatta o kısımda c diskini sildikten sonra ilerle tusu pasif durumda oluyor birde ben bilgisayarda sistem bolgisi yeridnde bios kısmı eski yazıyor uefi yazimiyor neyden dolayı ben biosu da guncelledim ama yine aynı

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
PALA.

PALA.

Üye
GPT olarak ayarlamak rağmen Hardisk bölümüne geliyoruz ya formatta o kısımda c diskini sildikten sonra ilerle tusu pasif durumda oluyor birde ben bilgisayarda sistem bolgisi yeridnde bios kısmı eski yazıyor uefi yazimiyor neyden dolayı ben biosu da guncelledim ama yine aynı
Tüm diski silmeniz gerekmektedir.
Yani C yi silmek yetmez, tüm disk tablosunu GPT yapmalısınız.
Burada detaylı anlatılmaktadır...

emreli01

emreli01

Üye
    Konu Sahibi
İşlemci Anakart ve Ram olarak güncel sayılabilecek bir sistem
Ev-Ofis kullanımda gayet yeterli olucaktır

Keşke ekran kartını ikinci el bi şey alsaydınız 350tlye gt730 ölü yatırım olmuş
O fiyata HD7850 alınabilir
Keşke ama dediğim gibi ekran kartımdan dolayi ilk böyle değişime gittim ilk kasayı götürdüğümde ekran kartımı çıkartıp GT 730 takıldı ve power subleyy den dediler değiştiler açıldı bilgisayar sonra eve geldim açıldı bendede bilgisayarı yeniden başlatım yine görüntü gitti geriye ne kaldı ram işlemci anakart sistemde eski sistem olduğu için ram yeni olsa anakartim desteklemiyordu durum öyle olunca mağdem bu işe girdik yeni anakart ram işlemci de alayım sorun kökten çözülsn dedim .. mağdem bu kadar para cebimden cikacak yeni kasa alım hazır dedim baktım 2300 TL ye bu vardı bu kasada benim şuan ki kasamda kötü demi ??

emreli01

emreli01

Üye
    Konu Sahibi
Tüm diski silmeniz gerekmektedir.
Yani C yi silmek yetmez, tüm disk tablosunu GPT yapmalısınız.
Burada detaylı anlatılmaktadır...
Peki Windowsun sistem bilgisi kısmında bios kısmında neden eski yazıyor [emoji57]

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Ekran kartımin iyi olmadığının farkındayım birşey soracam ben pes 2013 ve crossfire adlı oyun dışında hiçbir oyun oynamıyorum şimdi bu kart bu oyunlar için beni üzer mi ? Benim önceki kartım Asus Radeon atı 5770 1 GB ekran kartı idi şimdi eski ekran kartımdan da mı kötü kötü değil aksine daha iyi ise benim için sorun yok çünkü ekran kartına 350 gibi bir ücret ödedim benim için önemli olan yani asıl parayı verdiğim ram 550 TL verdim ram nasıl işlemci nasıl ve ana kart nasıl şimdi ve ileriye yönelik aydınlatıcı bir yorum yapabilirsiniz sevinirim
Önceki ekran kartım da GT 630'du. GTA V, Rise of the Tomb Raider, Crysis vb. gibi birçok oyunu sorunsuz bir şekilde oynadım. Tabii çoğu ayarını kapatarak. Yalnız olayın sadece donanımla bitmediğini de bilmelisin. İyi optimize edilmiş bir işletim sistemin yoksa istersen 30 milyarlık bilgisayarın olsun oyunlar yine de kasar ve takılır. Ben yıllardır Windows 7 64 bit kullanıyorum, bütün ayarları yapılmış, güncellemeleri kurulu ve her gün düzenli bakım yapılan bir sistem. Şu anda gayet performanslı ve düzgün çalışıyor. Bir dönem Windows 10'da kullandım ancak Windows 10'da gereksiz bir sürü program otomatik olarak sisteme yükleniyor ve haliyle hdd'de yer kaplıyor. Sana tavsiyem eğer lisansın yoksa Windows 10 ile uğraşma, çünkü lisansın olmadan korsan yollarla aktive etmeye kalksan bile sistemin aktive olmuyor. Sadece aktifleştirilmiş gibi gözüküyor. Windows 7'nin 2020'ye kadar desteği de devam edecek. Düzgün bir Windows 7 sana uzun süre hizmet eder.

PALA.

PALA.

Üye
Peki Windowsun sistem bilgisi kısmında bios kısmında neden eski yazıyor [emoji57]
Çünkü önce ki yaptığın klasik windows kurulumuydu. Yani UEFİ kurulum yapmamışsın.
Tüm diski silip yeniden format at başka türlü sıkıntı çıkar...
Windows 7'nin 2020'ye kadar desteği de devam edecek. Düzgün bir Windows 7 sana uzun süre hizmet eder.
Edemez... 6. nesil işlemcide bile verimli olmayan bir işletim sistemini 7.nesil bir işlemcide kullanmak doğru olmaz.
Ayrıca sürücülerde uyum sağlamaz harici ve dahili GPU DX 12 destekli ve win 7 bir çok yeni teknolojiye uygun değil...

• Beğen
Tepkiler: MaxipmaN
KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Çünkü önce ki yaptığın klasik windows kurulumuydu. Yani UEFİ kurulum yapmamışsın.

Edemez... 6. nesil işlemcide bile verimli olmayan bir işletim sistemini 7.nesil bir işlemcide kullanmak doğru olmaz.
Ayrıca sürücülerde uyum sağlamaz harici ve dahili GPU DX 12 destekli ve win 7 bir çok yeni teknolojiye uygun değil...
Şu anda kullandığı ekran kartı windows 7 destekliyor. Oynamak istediği oyunlar için en iyi performansı Windows 7'den alacağından emin olabilirsin. Şu anda Windows 10 kullanmak için bir sebep göremiyorum. Sürekli karşına güncelleme çıkarıp duruyor, onların indirilip kurulması oldukça zaman alan bir iş ve microsoft o güncellemeleri kurmadan sistemi kullanmana da izin vermiyor. Şu anda en oturmuş ve stabil çalışan sistem Windows 7'dir ve kullandığı donanımla da gayet uyumlu bir sistem. Sürücülerle gayet uyumlu. Bence sen Windows 7'yi tam ve düzgün kullanamadığın için böyle düşünüyorsun. 6. ve 7. nesil işlemciler Windows 7'de sorunsuz çalışmaktadırlar. Windows 10'u lisanssız kullanmak yerine Windows 7 kullanması daha iyi.

Gulu Gulu

Gulu Gulu

Kapalı Hesap
bilgisayardan anlamayanları bu çalışanlar iyi para koparmaya çalışıyor. bilgisayardan anlayan arkadaşıma yapmaya çalıştılar "bu parçayı verelim" demişler . adama istediği bilgisayarı toplatmayacaklardı..

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Bilgisayar konusunda kimseye güvenmem. Ne yapacaksam kendim yaparım. İşletim sistemini, sürücülerini vb. herşeyini ben yaparım. Çünkü ülkemizde bilgisayar kullanmasını ve bilgisayardan anlamayan insan o kadar çok ki; bilgisayarı tamirciye götürdüğünde bile bazı şeylerin değiştirildiğini görüyorsun. Bizim insanların en büyük sorunları bilmedikleri şeyi biliyormuş gibi gereksiz yere ego yapmak. Sistemimle ilgili veya bilgisayar donanımları alakalı bir sorunum varsa detaylı araştırma yaparım. Gidipte şuna soralım o bilgisayardan anlıyor demem. Önce kendim bakarım içinden çıkamayacağım bir sorun ise başkalarına danışırım. Bizde Cem Yılmaz'ın dediği gibi ilk öğrenilmek istenen şey monitör ekranını nasıl kapatırım.

PALA.

PALA.

Üye
Şu anda kullandığı ekran kartı windows 7 destekliyor. Oynamak istediği oyunlar için en iyi performansı Windows 7'den alacağından emin olabilirsin. Şu anda Windows 10 kullanmak için bir sebep göremiyorum. Sürekli karşına güncelleme çıkarıp duruyor, onların indirilip kurulması oldukça zaman alan bir iş ve microsoft o güncellemeleri kurmadan sistemi kullanmana da izin vermiyor. Şu anda en oturmuş ve stabil çalışan sistem Windows 7'dir ve kullandığı donanımla da gayet uyumlu bir sistem. Sürücülerle gayet uyumlu.

Bence sen Windows 7'yi tam ve düzgün kullanamadığın için böyle düşünüyorsun.
6. ve 7. nesil işlemciler Windows 7'de sorunsuz çalışmaktadırlar.
Windows 10'u lisanssız kullanmak yerine Windows 7 kullanması daha iyi.
Ben w7 yi 2015 yılına kadar kullandım. Bunlar senin kendi görüşlerin, istediğini kullan. 3 yıldır kullanıyorum ve memnunum...
Doğru, bilgisayarın B ' sinden bile anlıyorum diyemem... W7 çok iyi olduğu için W10 kullanıyorum...
Sorunsuz çalışması verimli olduğu anlamına gelmez, birçok yeni teknolojiyi desteklemiyor kullanmazsın başka.
Windowsu etkinleştirmeden etkinleştirdiğini zannedenlerle dolu piyasa... W7 nin lisansı bedava dağıtılıyor doğrudur.

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Ben w7 yi 2015 yılına kadar kullandım. Bunlar senin kendi görüşlerin, istediğini kullan. 3 yıldır kullanıyorum ve memnunum...
Doğru, bilgisayarın B ' sinden bile anlıyorum diyemem... W7 çok iyi olduğu için W10 kullanıyorum...
Sorunsuz çalışması verimli olduğu anlamına gelmez, birçok yeni teknolojiyi desteklemiyor kullanmazsın başka.
Windowsu etkinleştirmeden etkinleştirdiğini zannedenlerle dolu piyasa... W7 nin lisansı bedava dağıtılıyor doğrudur.
Gereksiz yere tartışmaya gerek yok. Arkadaşın şu anda topladığı sistem için Windows 10 kullanmasının gereksiz olduğunu düşünüyorum. İleride windows 7'nin üstüne yükseltme yaparak 10 kullanabilir. Windows 10 bende uzun süre kullandım. Aktivasyon konusu ile ilgili birşey söylemicem bile. Windows 7 için bedava lisans dağıtan bir yer göster, korsan 7 kullanmayı bırakıp orjinal lisanslıcam. Windows 8 ve üstü sistemler için nette dolaşan aktivasyon programlarının çalışmadığını herkes biliyor zaten. Tek yaptıkları deneme süresini uzatmak. Neyse konu başka yerlere kaymasın daha fazla. Umarım görüşlerimde herhangi bir yanlış anlaşılma veya sorun yoktur.

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Windows 7 i 2009 da kullanmaya başladım
(Xp den direkt geçtim, vista rezalet olduğundan)

Windows 8 çıktı
Çoğu program çalışmıyordu
Ara yüzü kullanışsızdı, start buttonu da olmayınca 6 ay kullanıp w7 ye geri döndüm
windows 8.1 çıkınca 7 nin yüzüne bi daha bakmadım.
8.1de 10'a ücretsiz geçme yaparak windows 10 u kullanmaya başladım
Bana göre en iyi windowslar:
{98, Xp, 7, 8.1, 10}

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve PALA.
KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Windows 10'un bende de bedava aktivasyonu var ancak 10'u beğenmedim. Microsoft bazı şeyleri insanlara zorla kabul ettirmeye çalışıyor. Bilgisayarı sadece iki üç tane oyun oynamak ve ofis programlarını kullanmak için kullanan birisi için windows 10 ile birlikte hdd'ye fazlası ile gereksiz şeyler yükleniyor. Hiç kullanmadığım o kadar çok programı yüklüyor ki, işletim sistemi hızlı, 7'ye göre evet daha iyi olabilir ancak bana göre değil. O yüzden arkadaşta benim gibiyse 10 kullanmasının şu dönemde gereği olmadığını düşünüyorum o kadar. İsterse linux ya da hackintosh (korsan mac os) kursun. ;)

PALA.

PALA.

Üye
Gereksiz yere tartışmaya gerek yok.
Bu senin kendi tartışman. Benim cevap yazmam hata...

Windows 7 için bedava lisans dağıtan bir yer göster, korsan 7 kullanmayı bırakıp orjinal lisanslıcam. Windows 8 ve üstü sistemler için nette dolaşan aktivasyon programlarının çalışmadığını herkes biliyor zaten. Tek yaptıkları deneme süresini uzatmak.
Bak bu yaptığın yorumdan alıntı yaptım. Windows 10 da lisans bulma sıkıntısı var w7 kullan daha iyi diyorsun.
Windows 10'u lisanssız kullanmak yerine Windows 7 kullanması daha iyi.

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Keşke ama dediğim gibi ekran kartımdan dolayi ilk böyle değişime gittim ilk kasayı götürdüğümde ekran kartımı çıkartıp GT 730 takıldı ve power subleyy den dediler değiştiler açıldı bilgisayar sonra eve geldim açıldı bendede bilgisayarı yeniden başlatım yine görüntü gitti geriye ne kaldı ram işlemci anakart sistemde eski sistem olduğu için ram yeni olsa anakartim desteklemiyordu durum öyle olunca mağdem bu işe girdik yeni anakart ram işlemci de alayım sorun kökten çözülsn dedim .. mağdem bu kadar para cebimden cikacak yeni kasa alım hazır dedim baktım 2300 TL ye bu vardı bu kasada benim şuan ki kasamda kötü demi ??
Evet, işlemci ve Ram bakımından sizin sistem daha iyi.

ileride rahatlıkla gtx 1050ti (veya muadili)
Bi kart alıp sisteminizi güncelleyebilirsiniz

Ekran kartı sistemdeki en kolay değiştirilebilen parçadır

Psu yettiği sürece o sisteme bütün pci-e kartlar takılabilir

• Beğen
Tepkiler: emreli01 ve PALA.
KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Bu senin kendi tartışman. Benim cevap yazmam hata...

Bak bu yaptığın yorumdan alıntı yaptım. Windows 10 da lisans bulma sıkıntısı var w7 kullan daha iyi diyorsun.
Ne demek istediğini tam anlamadım ama neyse daha fazla uzamasın. Arkadaş istediği işletim sistemini kursun kullansın. Windows 7'yi bir kere aktifleştirdikten sonra bir daha aktivasyon ile uğraşmıyorsun? Ben senelerdir öyle kullanıyorum.

emreli01

emreli01

Üye
    Konu Sahibi
Şu anda kullandığı ekran kartı windows 7 destekliyor. Oynamak istediği oyunlar için en iyi performansı Windows 7'den alacağından emin olabilirsin. Şu anda Windows 10 kullanmak için bir sebep göremiyorum. Sürekli karşına güncelleme çıkarıp duruyor, onların indirilip kurulması oldukça zaman alan bir iş ve microsoft o güncellemeleri kurmadan sistemi kullanmana da izin vermiyor. Şu anda en oturmuş ve stabil çalışan sistem Windows 7'dir ve kullandığı donanımla da gayet uyumlu bir sistem. Sürücülerle gayet uyumlu. Bence sen Windows 7'yi tam ve düzgün kullanamadığın için böyle düşünüyorsun. 6. ve 7. nesil işlemciler Windows 7'de sorunsuz çalışmaktadırlar. Windows 10'u lisanssız kullanmak yerine Windows 7 kullanması daha iyi.
Windows 10 pro kullanıyorum bir sıkıntı yaşamadım şuana kadar

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Windows 10 pro kullanıyorum bir sıkıntı yaşamadım şuana kadar
Ben sorun yaşarsın diye bir şey demedim ki zaten? Bizde kullandık Windows 10. Herkesin kendi tercihi. Ben öneri sundum sadece sana. Güle güle kullan bilgisayarını.

• Beğen
Tepkiler: emreli01
emreli01

emreli01

Üye
    Konu Sahibi
...

Dediğiniz şekilde yaptığım taktirde sistem bilgisi yerinde uefi yazar mı ve GBT şekilde USB ye yazdığımda format atarmiyim uefi olarak
Evet, işlemci ve Ram bakımından sizin sistem daha iyi.

ileride rahatlıkla gtx 1050ti (veya muadili)
Bi kart alıp sisteminizi güncelleyebilirsiniz

Ekran kartı sistemdeki en kolay değiştirilebilen parçadır

Psu yettiği sürece o sisteme bütün pci-e kartlar takılabilir
hani arkadaşlar ekran kartını görünce olmamış felan dediler ama ekran kartı dediğin gibi değiştirilebilecek birşey ve şuanda bu ekran kartı benim işimi görür önemli olan diğer parçaların gelecekte değiştirmek durumunda kalmayacagımı bilmek ( bozulmadığı taktirde tabi ) onun dışında yetersiz kaldıgı taktirde ekran kartı değişir diğer parçlar iyi diosanız sıkıntı yok benim için

Üst Alt