Haber Huawei beklenen işletim sistemini tanıttı: HarmanyOS

Sponsorlu Bağlantılar

ANIL

ANIL

Admin
    Konu Sahibi
Huawei beklenen işletim sistemini tanıttı: HarmanyOS
Huawei Geliştirici Konferansı'nda resmi olarak yeni işletim sistemi HarmonyOS tanıtıldı. HarmonyOS işletim sistemi telefonlarda, tabletlerde, arabalarda ve bilgisayarlarda çalışabiliyor.

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

HarmonyOS işletim sistemi HTML5, Linux ve Android platformları için geliştirilen tüm uygulamaları çalıştırabilecek. Ayrıca işletim sisteminin geliştirilmesi için C/C++, Java ve Kotlin yazılım dilleri kullanılacak.

Etkinlikte aktarılan bilgilere göre HarmonyOS hızlı bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkacak. HarmonyOS işletim sistemi kilobyte'lık RAM'den 100 gigabytle'lık RAM gibi geniş bir bellek aralığında çalışabilecek.

2 yıl önce geliştirilmeye başlanan HarmonyOS işletim sistemi gelecek yıl tamamen açık kaynak olacak. 2020 yılında işletim sisteminin 2.0 versiyonu ve 2021 yılında ise 3.0 versiyonu yayınlanacak.

HarmonyOS 1.0 işletim sistemini ilk kullanacak cihaz ise bir akıllı ekran olacak. Bu akıllı ekran 2019 yılı içerisinde satışa sunulacak.

Ekli dosyalar

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK, TheNightMare., Mesut Aktaş ve 2 diğerleri

PALA.

PALA.

Üye
Bu ameriga bazen faydalı işlerde yapıyor.
Kötü komşu, insanı mal sahibi eder :)
Genel bir işletim sistemi galiba bellek skalası çok geniş, acaba bizim nokıa c6-01 e de yüklenir mi bu :hmmm

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Üye
:D ne yaptın birader yavaş :D
Eskilere falan uymaz, boşa uğraşma; ve androidden esinlenilerek yapıldığı için eski symbianın yerini tutamaz.

• Beğen
kadikoy

kadikoy

Üye
Sonunda:alkis

Yönetici tarafından düzenlendi:
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Bu ameriga bazen faydalı işlerde yapıyor.
Kötü komşu, insanı mal sahibi eder :)
Genel bir işletim sistemi galiba bellek skalası çok geniş, acaba bizim nokıa c6-01 e de yüklenir mi bu :hmmm
Nokia X2-00 ' a yüklüyorum tutmayın beni .
Şaka bir yana farklı bir yazılım görmek mutlu edici . :ehe

• Beğen
Tepkiler: Karacaahmet1993 ve PALA.
PALA.

PALA.

Üye
  • Beğen
Tepkiler: Karacaahmet1993 ve MAERKEK
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
en Çok Samsung Yardırıyor Yıllardır Ama Nafile Sonu Windows Phone Gibi Olur.Benim Gibi Bazı Takıntıları Olan Kişiler Harici Kullanan Olmaz

• Beğen
Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Üye
Ya arkadaşlar bu yeni platform vb olaylar biraz çetrefilli.
Şimdi dümdüz şu yada bu nedenden dolayı başarısız oldu diyemiyoruz. pazarlama, uygulama desteği, ergonomi vb her şey sol oynuyor bunda.
Meego başarısız oldu çünkü elop fişini çekti, wp başarısız oldu çünkü hem pazarlama başarısız oldu hem uygulama sıkıntısı vardı hem de Steve Ballmer ve elop lisanslama için aşırı ücret istedi (android beleşti :D )
Harmony is başarıılı olabilir ama 3 şeyi kesinlikle başarması;
1 uygulama desteği ciddi olmasa da kullanıcıyı ona yönelmesini sağlayacak kadar iyi bir deneyim sunmalı.
2 Android ve iosun yokluğunu hissettirmemeli ve hatta daha iyi olmalı.
3 5 g ile tam uyumlu olmalı.

Hoş tabi özünde meego bu üçünü de veriyordu ama. Elop sağolsun.

• Beğen
Tepkiler: Karacaahmet1993 ve MAERKEK
PALA.

PALA.

Üye
Kusura bakmayında arkadaşlar, konuyu okumadan mı yorum yapıyorsunuz anlamıyorum :hmmm
Android vb. tabanlı tüm uygulamaları destekleyecek yazıyor, siz uygulama kısıtlamasından bahsediyorsunuz ?
Ürettikleri cihaz 5 G li ise aptal değiller herhalde işletim sistemi yapacak kadar kafaları çalışıyorsa 5 G desteğinide sağlarlar.

Adamlar yeterince abd ye kızdılar, abuk sabuk iş yaparsalar kalemlerini kendileri kırarlar.
Piyasada aynı özellikleri muadillerinin yarı fiyatına satıyor olması çamur atılma sebebi oldu.
Bu millete yaranılmaz, bu millete hortumcular yaranır...

• Beğen
Tepkiler: TheNightMare. ve MAERKEK
Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Üye
Kusura bakmayında arkadaşlar, konuyu okumadan mı yorum yapıyorsunuz anlamıyorum :hmmm
Android vb. tabanlı tüm uygulamaları destekleyecek yazıyor, siz uygulama kısıtlamasından bahsediyorsunuz ?
Ürettikleri cihaz 5 G li ise aptal değiller herhalde işletim sistemi yapacak kadar kafaları çalışıyorsa 5 G desteğinide sağlarlar.

Adamlar yeterince abd ye kızdılar, abuk sabuk iş yaparsalar kalemlerini kendileri kırarlar.
Piyasada aynı özellikleri muadillerinin yarı fiyatına satıyor olması çamur atılma sebebi oldu.
Bu millete yaranılmaz, bu millete hortumcular yaranır...
Uygulamayı desteklemek android ile aynı olacak demek değil ne yazık ki.
Yeterince açıklamadım sanırım; Android uygulamalarını indirerek kullanıma sokacak kadar akıcı olmalı; Portlama vb şeyler geliştiriciler tarafından yapılmalı yoksa kullanıcı yeni platformu tercih etmez. Yoksa meego da android tabanlı uygulama desteğini veriyor, üstüne üstlük androide göre daha güvenli ve nesnelerin interneti servislerini HTML üzerinden destekliyor.

5G desteğinden kastın 5 gelen bağlantısını kullanan tüm cihazlar ile tam uyumlu olması, geçmişte bunu deneyen platformlar oldu (meego be Nokia air konseptleri) yani millet 5g yaygınlaşana kadar harmony osun uygulama destepiğinden dem vuramaz, geliştiriciler geri durmaz ise bu platform tutar.
Ha ben kullanır mıyım? Değişir, tasarımı hoşuma gider rahat ettirirse neden olmasın? Ama kopyala yapıştır android+tonla sosyal medya spamı olursa bana uymaz.

Huaweinin sevilmeme sebebi 'çin malı' mottosu, ve onlarda bunun farkındalar, son 2 yılda önceki hallerinden çok öteye geçtiler.
Ama bugünlerde huawei modellerinin tercih edilmeme sebebi sadece fiyat farkı.
Üst modeller için ise durum biraz karışık.
Mesela huawei mate20, p30 modelleri gayet iyi ama istedikleri paraya Samsungun verdiği alternatifler biraz daha dengeli; mesela p30 prova şahane bir kamera sistemi var ama kulaklık girişi yok, stereo yok. Yazılım olarak arayüzünü fazla kişiselleştiremiyorsun.
Ha sadece fiyat olarak ele alırsanız elbette gayet iyiler.

PALA.

PALA.

Üye
Uygulamayı desteklemek android ile aynı olacak demek değil ne yazık ki.
Yeterince açıklamadım sanırım; Android uygulamalarını indirerek kullanıma sokacak kadar akıcı olmalı; Portlama vb şeyler geliştiriciler tarafından yapılmalı yoksa kullanıcı yeni platformu tercih etmez. Yoksa meego da android tabanlı uygulama desteğini veriyor, üstüne üstlük androide göre daha güvenli ve nesnelerin interneti servislerini HTML üzerinden destekliyor.

Tamamda konu yeni gelecek sistemin verimli ve uyumlu olacağını anlatıyor.
Adamlar genele hitap eden ve aynı zamanda kendi cihazında çalışan işletim sistemi üretiyor, bunun neresini tartışıyoruz ?
Hani sadece işletim sistemi üretse dediğinde haklısın. Huawei olmasa 6 bin lik telefon 10 bin lira olur.

HarmonyOS işletim sistemi HTML5, Linux ve Android platformları için geliştirilen tüm uygulamaları çalıştırabilecek. Ayrıca işletim sisteminin geliştirilmesi için C/C++, Java ve Kotlin yazılım dilleri kullanılacak.

Etkinlikte aktarılan bilgilere göre HarmonyOS hızlı bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkacak. HarmonyOS işletim sistemi kilobyte'lık RAM'den 100 gigabytle'lık RAM gibi geniş bir bellek aralığında çalışabilecek.
Huaweinin sevilmeme sebebi 'çin malı' mottosu, ve onlarda bunun farkındalar, son 2 yılda önceki hallerinden çok öteye geçtiler.
Samsung başta olmak üzere tüm cihazların çoğunluk parçalarını çinliler üretiyor zaten...
5g yaygınlaşana kadar harmony osun uygulama destepiğinden dem vuramaz, geliştiriciler geri durmaz ise bu platform tutar.
Bu da ayrı bir mevzu 5G için gerekli olan bant genişliği vb. özellikli donanımı üreten düşünecek, geliştiriciler bu konuda geri planda kalır, olmayan birşeyi zaten geliştirmeleri de söz konusu değil, bu yüzden daha üretim aşamasında bunların hesabını yapmak zorundalar.
Bu konuyu zamana bırakalım, bakalım görelim.

• Beğen

Üst Alt