Hotmail'i bulan kişi : ( Bill Gates değil )


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
milagros_zuzu

milagros_zuzu

Üye
    Konu Sahibi
Hindistanlı Müslüman bir genç. " Sabeer Bhatia
Hotmail'i bulan kişi
10 Temmuz 2008 Perşembe 11:08
Dünyanın en çok kullanılan mail programlarından Hotmailin gerçek sahibi bazılarının düşündüğü gibi Bill Gates değil, Hindistanlı Müslüman bir genç.


Dünyanın en fazla kullanılan e-posta servislerinden Hotmail'i Hindistan asıllı bir Müslüman gencin bulduğu ortaya çıktı. Şu anda Microsoft firmasına ait olan söz konusu mailin arkasında aslında büyük bir başarı hikâyesi yatıyor. Bu başarının altına imza atan genç Hintli Müslüman'ın adı Sabir (Sabeer) Bhatia.

1988 yılında Sabir, Stanford Üniversitesi'nde eğitim görmek üzere ABD'ye gelir. Buradan mezun olduktan sonra internet firmalarından birinde işi başlar, ardından aynı üniversiteden mezun olan Jack Smith adlı bir gençle tanışır.


Sabeer Bhatia

İki genç kafa kafaya verip çalıştıkları şirket içerisinde daha sonra kuracakları şirket hakkında istişare etmeye başlarlar. Çalıştıkları şirketin sahibi onların bu projelerini fark ettiğinde, bu projeleriyle ilgili şirketin imkânlarından yararlanmamaları konusunda uyarır. Bu dönemde Sabir, herkesin kendisine özel bir e-posta programı kullanmasına imkân veren bir programı bulmuştur. Bu programı geliştirmek ve halkın kullanımına sunmak için gizli bir şekilde çalışmalarını sürdürür. Program, piyasaya çıktığı 1996 yılında internet kullanıcıları arasında hızla yayılır çünkü başka programlarda olmayan farklı özelliklere sahiptir.

Gates'e 400 milyon dolara sattı

Bu e-mail programı, ücretsizdir ve gizliliğe olanak vermektedir. Ayrıca dünyanın her yerinden kullanılabilir. Toplu kullanıma açıldığı daha ilk on günde Hotmail, milyonlarca insan tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Bu program dünyanın en zengin adamı olan Microsoft firmasının sahibi Bill Gates'in dikkatini çeker ve bu programı satın almak ister. Hotmail'e 50 milyon dolar vermeyi teklif eder ancak programın öneminin farkında olan Sabir, Hotmail için 500 milyon dolar istemiştir. 1998 yılına kadar yapılan uzun pazarlıklar sonucu Sabir, programı kendisinin Microsoft şirketine uzman olarak atanması koşuluyla 400 milyon dolara satmaya razı olur. Bugün Hotmail'in kullanıcıları yaklaşık 90 milyonu bulmuş olup her gün 3 bin yeni kullanıcı bu programa katılmaktadır.

Devlet başkanları taltif etti

Sabir satışı gerçekleştirdikten sonra bununla yetinmez ve online alışveriş yapmak isteyenlerin güvenliğini sağlayan Arzu adlı bir program yaparak şöhretine şöhret katar. Öyle ki Sabir, bu başarıları nedeniyle ABD Başkanı Bill Clinton, Fransa Devlet Başkanı Jacques Chiraq ve Hindistan Başbakanı Beyhari Vacabani tarafından misafir ve taltif edilir.

Servetini eğitim kurumlarına bağışladı

Sabir'in şahsiyetine olan hayranlığı daha da artıracak olan husus, onun parayı alır almaz birçok enstitü kurarak eğitim imkânları kısıtlı olan öğrencilere yardım etmesi olmuştur. Sabir, o kadar çok hayır işlerine katkıda bulunmuştur ki serveti hızla 100 milyon dolara gerilemiştir. 
OGUZ_87

OGUZ_87

Üye
hiç şaşırmadım
 

Solamente

Üye
yakışır abicim helal olsun :alkis:alkis:alkis
 
POWER

POWER

Üye
Hayır işlerine harcamış olması çok güzel. Helal olsun :)
 
CoYoTe®

CoYoTe®

Üye
Müslüman Olması Daha Bir Gurur Duymamı Sağladı...Ayrıcada POWER'ın Dediği Gibi Hayır İşlerine Harcamış Olması Çok Güzel:)
 
Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
Valla helal olsun..
 

Silinen Üye 299735

Üye
:alkis:yuru
 
Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
Bunu Daha Önce Biliyordum. Hayır İşlerine Harcamış Olması Mükemmel.
 
Romantik Prens

Romantik Prens

Üye
helal olsun
 
Soneday

Soneday

Üye
Müslüman dediğin böyle olur.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt