Tavsiye Her Lumia macerasının bir sonu vardır...

Sponsorlu Bağlantılar

n000k

n000k

Üye
Ben Ms den sıfırdan birşey yapsın demiyorum ama şu varki. Artık standartlaşması gereken bir özellik olan seslerin ayrımı yapılsaydı diğer sistem kalkıpta sen bunu benden çaldın deyip dava açmaz. Sonuçta bu bir patent değil. Benimki sadece bir örnekti. Konsept koymuş diyorsunuz. 2 tane büyük güncelleme aldık Gdr 1 ve Gdr 2 bunu düzenlemek hiçmi akıllarına gelmedi. Ki bunu birçok kere dile getirdik. Ama birşey yapılmadı. Beklemek insanı yoruyor. Ve yine bekliycem ama. Lumia benim herzaman telefonum olucak :-) biz sadece sitemimizi dile getiriyoruz :-)

papakudioflu

papakudioflu

Admin
Bir şey söylemek istiyorum.
"Halbuki tüm dünyada toplam 500 milyonun üzerinde akıllı telefon satışı yapılan 2013 yılında duzenli forum kullanıcıları 10 milyonu geçmiyor. Yani bu bahsettiğimiz konulardan eksiklerden haberi olmayan ve telefonlarından memnun olarak hayatını devam ettiren %99'luk bir kullanıcı kesimi var."

Burada o %99'un telefonlarından memnun olduğunu bilmiyoruz. Hatta memnun olmadıklarını da biliyoruz, elbetteki memnun olanı da vardır. Yani diyeceğim o ki öyle bir yazmışsınız ki sanki forum kullanıcıları dışındakiler ya da şikayetlerini dile getirmeyenlerin şikayeti yokmuş gibi olmuş...

Onun dışında teşekkürler yazı için.

Ve son paragraf için de bir şey eklemek istiyorum, sebebi nedir bilmiyorum ama benzer konu farklı bir bölümde olsa şimdiye kapatılmıştı çünkü yersiz tartışmalar, hadsiz konuşmalar gerçekleşmiş seviyesiz laflar söylenmişti.
İşte artık sebebi neyse bulunsun, diğer bölümlerde burası gibi olsun. =P :D

acaba kullanan herkese sordular mı dosya tarayıcısı istiyor mu diye benim arkadaşa sormadılarda bu bölümünde size hiç katılmıyorum ve unutmamak gerekirki fazla özellik göz çıkarmaz

AÇıkcası süper bi savunma olmuş diyebilirim. Bir şey söylemek istiyorum feature suggestion da 55 bin den bahsettiniz şunu da söylemek istiyorum benim baban WP8 kullanıyorsa sizce ya dur şöyle isteklerimi oylayacağım bi site varsa oradan oyumu kullanayım dermi yada her 10 wp kullanıcısından kaçı o siteyi biliyor yada bilenlerin kaçı üşenmeyipte oy kullanıyor. Lütfen realiteden ayrılamamak lazım. Yazının tek savunulacak tarafı benim açımdan şu abi telefonu alırken eksiğini fazlasını görerek bilerek aldınız. E MS ninde mobildeki geçmişini de azıcık araştırsaydınız pek başarılı olmadığını görecektiniz ve siz bunları bile bile WP aldıysanız bu kadar sesinizi çıkarmamanız gerekiyor. Sonuçta adamlar size bir şey vaad etmedi. İSteyen wp de kalır isteyen kalmaz.

bakın yazının içine ufak bir tuzak kurdum hemen yakalandınız. :ehe

Tabi ki ben de biliyorum bütün kullanıcılara sorulmadığını veya sorulamayacağını. Fakat böyle bir gerçek ortadayken bahse konu kriterlerin genelmiş gibi gösterilmesi sırasında nedense kimse aynı mantığı yürütmedi. Konudaki serzenişler sanki milyonlarca Windows Phone kullanıcısının fikriymiş gibi bir algı oluşmuş durumda. Bu da yukarıdaki yazımda da belirttiğim gibi tüm dünyadaki kullanıcıların forumdaki yönelimler doğrultusunda olduğunu düşünme algımıza küçük bir ters köşeydi:)

• Beğen
Tepkiler: enterneoll
Invoke

Invoke

Üye
Aynı mantığı yürütürüz neden yürütmeyelim ki =P Bu konuya girip, okuyup, yorum yazınca tüm kullanıcıları wpdan bıkmış gibi bir şey düşünmedim ben ama çoğusunun memnun olmadığı şeyler olduğu açık ve hepsi birden patladı. Aynı şekilde diğer sistemlerden de misal androidden memnun olmayan kişi sayısı bayağı fazladır, hatta belki* memnun olmayan kişi sayısı wp kullanıcıları kadardır. Ama bir o kadar da memnun olanı da vardır... Toparlamak gerekirse, "herkes bıkmış durumda" diye tabiki düşünmedik, en azından kendi adıma düşünmedim.

Son düzenleme:
braayn

braayn

Üye
1520 ne zaman TURKİYE 'Ye gelir beyler :) :P

• Beğen
Tepkiler: sahte_suhte
enterneoll

enterneoll

Üye
ah abi :D tamam senin tuzak tuttu ama bu dediğimizi değiştirmez foruma bak genelde millet şikayetçi mi değil mi ? demekki telefon kullanmayı bilen kişiler şikayetçi

• Beğen
Tepkiler: ArMaGeDdOn_87
papakudioflu

papakudioflu

Admin
ah abi :D tamam senin tuzak tuttu ama bu dediğimizi değiştirmez foruma bak genelde millet şikayetçi mi değil mi ? demekki telefon kullanmayı bilen kişiler şikayetçi
tabi ki forumların varlık sebebi zaten çözüm ortamı olmalarıdır. Bu yüzden sorun yaşayanların yoğunlukta olması gayet normal. Bu mantıkla şikayetim var sitesine girersek dünyada doğru düzgün çalışan elektronik cihaz yok algısı oluşur:)

• Beğen
Tepkiler: Aybin.Kilic, PureFood ve OttomaN TigeR
Akhtoher

Akhtoher

Üye
tabi ki forumların varlık sebebi zaten çözüm ortamı olmalarıdır. Bu yüzden sorun yaşayanların yoğunlukta olması gayet normal. Bu mantıkla şikayetim var sitesine girersek dünyada doğru düzgün çalışan elektronik cihaz yok algısı oluşur:)

Fikirleriniz açıklamalarınız çok yerinde ama genel olarak beklentisi olan olmayan bir kitle mutlaka var çoğunluğu memnun mu değil mi tam olarak bilmek mümkün değil ama gerçek şu ki Microsoft çok yavaş hareket ediyor :(

• Beğen
Tepkiler: Microsoft Corporation
braayn

braayn

Üye
1520 ne zaman TURKİYE 'Ye gelir beyler :)
1520 ne zaman TURKİYE 'Ye gelir beyler :)

cyborg78

cyborg78

Üye
bu konuya son bi yazı yazıcam saygı değer arkadaşlar =)
wp 8.1 gelicek ve tüm dertler bitecek. (demek isterdim ama malum, beğenen olucak, beğenmeyen olucak)
bence kafa yormayın fazla olduğu kadar, olmadıqı kader .d
eyvalla ,)

dakamon

dakamon

Üye
Bende bazen serzenişte bulunuyorum abim hep dediği şu oluyor bana '' oğlum mis gibi telefonun var on numara işini görüyor keyfine bak düşünme onu bunu '' mantıklı bi yerde. (Abimde G2 var :D )

Invoke

Invoke

Üye
Bende bazen serzenişte bulunuyorum abim hep dediği şu oluyor bana '' oğlum mis gibi telefonun var on numara işini görüyor keyfine bak düşünme onu bunu '' mantıklı bi yerde. (Abimde G2 var :D )

Yenisini isteme diye öyle diyordur. :ehe

braayn

braayn

Üye
1520 ne zaman TURKİYE 'Ye gelir

papakudioflu

papakudioflu

Admin
Fikirleriniz açıklamalarınız çok yerinde ama genel olarak beklentisi olan olmayan bir kitle mutlaka var çoğunluğu memnun mu değil mi tam olarak bilmek mümkün değil ama gerçek şu ki Microsoft çok yavaş hareket ediyor :(
ben zaten ortada bir sorun yok veya o yanlış bu doğru demiyorum. Fakat doğru bir düşünce tarzı geliştirilmesi gerektiğini,olaylara sadece tek pencereden değil gerekirse olayların dışına çıkıp bütüne bakılması gerektiğini belirtiyorum. Yoksa kendi kendimize oluşturduğumuz sarmalın içinde kalırız.

Neyse başta da söylediğim gibi kimseyi yargılamadım veya yermedim.

• Beğen
Tepkiler: Akhtoher
4MaGuS

4MaGuS

Üye
Aynı mantığı yürütürüz neden yürütmeyelim ki =P Bu konuya girip, okuyup, yorum yazınca tüm kullanıcıları wpdan bıkmış gibi bir şey düşünmedim ben ama çoğusunun memnun olmadığı şeyler olduğu açık ve hepsi birden patladı. Aynı şekilde diğer sistemlerden de misal androidden memnun olmayan kişi sayısı bayağı fazladır, hatta belki* memnun olmayan kişi sayısı wp kullanıcıları kadardır. Ama bir o kadar da memnun olanı da vardır... Toparlamak gerekirse, "herkes bıkmış durumda" diye tabiki düşünmedik, en azından kendi adıma düşünmedim.
ilk olarak ben mesela telefonumdan çok memlunum o belirttiğimiz özellikleri bir kısmı zaten sistemde var ancak erişim için dolaylı yollar kullanılıyor bunların ms tarafından sunulmasını istiyoruz bizim sitemimiz ona bana göre çok aşırı bir eksiği yok

gdb888

Üye
Etrafımdakilere anlatmaya çalıştım forumda da bir ikiyerde söylemeye çalıştım, önce iş bilmez sonra da dar kafalı oldum, ama arkadaşım helâl olsun sana elin dilin dert görmesin Windows Phone yeni değil EKSİKTİR ben aldım umut ederek kullandım olmadı... Yazını kopyalayıp kaydediyorum hakkını helal et...

ON9

ON9

Üye
Bir şey söylemek istiyorum.
"Halbuki tüm dünyada toplam 500 milyonun üzerinde akıllı telefon satışı yapılan 2013 yılında duzenli forum kullanıcıları 10 milyonu geçmiyor. Yani bu bahsettiğimiz konulardan eksiklerden haberi olmayan ve telefonlarından memnun olarak hayatını devam ettiren %99'luk bir kullanıcı kesimi var."

Burada o %99'un telefonlarından memnun olduğunu bilmiyoruz. Hatta memnun olmadıklarını da biliyoruz, elbetteki memnun olanı da vardır. Yani diyeceğim o ki öyle bir yazmışsınız ki sanki forum kullanıcıları dışındakiler ya da şikayetlerini dile getirmeyenlerin şikayeti yokmuş gibi olmuş...

Onun dışında teşekkürler yazı için.

Ve son paragraf için de bir şey eklemek istiyorum, sebebi nedir bilmiyorum ama benzer konu farklı bir bölümde olsa şimdiye kapatılmıştı çünkü yersiz tartışmalar, hadsiz konuşmalar gerçekleşmiş seviyesiz laflar söylenmişti.
İşte artık sebebi neyse bulunsun, diğer bölümlerde burası gibi olsun. =P :D
KULLANICI KİTLESİ İLE İLGİLİ GALİBA PEK KİMSEDE OLMAYAN CİHAZLARIN SAHİPLERİYİZ. ALMAMIN İLK SEBEPLERİNDENDİ...

Invoke

Invoke

Üye
KULLANICI KİTLESİ İLE İLGİLİ GALİBA PEK KİMSEDE OLMAYAN CİHAZLARIN SAHİPLERİYİZ. ALMAMIN İLK SEBEPLERİNDENDİ...

Kalabalıktan dolayı da olabilir, lütfen küçük harflerle yazın.

kamuraN021

kamuraN021

Üye
biraz ben yazayım bari:ehe

günlerdir yazılanları okuyorum anlıyorum hak veriyorum veya vermiyorum. Burada yazacaklarımı da kimse kişisel algılamazsa sevinirim.

Öncelikle eksik denilen özelliklerden başlayayım. Bunlar bize göre veya aktif deneyimli kullanıcılara göre eksik sayılabilecek şeyler. Firma ortaya bir konsept koymuş ve yol haritasını da zaman zaman paylaşıyor. Bizler de elimizden geldiğince dilimiz döndüğünce sizlere aktarmaya çalışıyoruz. Bu noktada hiç birimizin bu eksiklikler yüzünden Microsoft dahil kimseyi suçlama hakkımız yok. Neden? Çünkü firma konseptini ortaya koymuş. Bundan sonrakiler kullanıcıların istekleri arasından "firmanın uygun gördüğü" özelliklerin bu konsepte dahil edilmesini kapsar. Bu arada şunu da belirteyim evet ciddi sayılabilecek derecede rakamsal geri dönüşler oluyor. Fakat 35 milyon kullanıcıya ulaşmış durumda olan Windows Phone 8 kullanıcılarının Dosya Yöneticisi talebi toplamda 56.000 kişiden gelmiş.

Forum ortamlarında en çok rastladığım durum teknoloji dünyasının forum sayfalarından ibaret olduğu düşüncesinin hakim olduğudur. Halbuki tüm dünyada toplam 500 milyonun üzerinde akıllı telefon satışı yapılan 2013 yılında duzenli forum kullanıcıları 10 milyonu geçmiyor. Yani bu bahsettiğimiz konulardan eksiklerden haberi olmayan ve telefonlarından memnun olarak hayatını devam ettiren %99'luk bir kullanıcı kesimi var.

Sonuç olarak Microsoft Windows Phone'a onu yapmazsa kaybeder bunu yapmazsa Windows Phone biter yok olur falan boş laf olarak havada kalıyor. Karşımızda Türkiye ilk 500 şirketinin toplam karından daha fazla kar etmiş bir şirket var.

Şimdi gelelim bu isteklerimizin bizlere verilmesi veya gecikmesi konusuna. Bazı kardeşlerim olayı baya bir küçümseyip basite indirgemişler. Ama bu işler öyle küçümseyerek değil ciddiye alarak ve çalışarak yapılabiliyor. Forumdaki cefakar kardeşlerimizin veya diğer geliştiricilerin var olan bir sisteme modlama yapmasından bahsetmiyoruz. Tamamen var olmayan sıfırdan bir şeyler yapmaktan bahsediyoruz. Hayal edeceksin,tasarlıyacaksın,hesaplayacaksın,imal edeceksin ve imal ettiğini sistemine uyarlacaksın. Ve bunları yaparken de her tarafı patentlerle kilinlenmiş teknoloji dünyasının 150 bine yakın patentini ihmal etmeden ve hiç bir sisteme benzemeyen özgün tasarımını koruyarak yapacaksın. Öyle ya seni tercih edenler diğer sistemlerin eskimiş ve günden güne birbirine benzemeye devam eden arayuzlerinden sıkıldıkları ve farklı bir şeyler sunduğun için seni tercih ettiler.

Gelelim karşılaştırılan diğer sistemlere konusuna. Örnek gösterilen sisteme veya sistemlere bu özellikler ne kadar sürede gelmiş. Misal Bluetooth veri transferi Android ve İos platformlarına çıktıktan ne kadar sure sonra gelmiş? Şimdi kimse bana teknoloji gelişti demesin. İşletim sisteminden bahsediyoruz. Yani kod yumağı ve o gelişen teknoloji hala daha iki satır kod yazıp işletim sistemine entegre edemiyor.

Ayrılmış zil sesleri diyelim. Android platformuna ne zaman eklenmiş. İos'u saymıyorum zaten yeni geldi.

Bunlar o kadar daha doğrusu kuçumsenilen kadar basit şeyler değil. Biz Türk'lerin en kotu hastalıklarından biri "ben onların yerinde olsam" demektir. Ya kardeşlerim kimsenin yerinde olmayın kendi yerinizde olun da bizler için kullanılsın bu deyimler.

Gelelim başka bir konuya. Windows Phone 8.1 ile gelecekler. Şunu açıkça söyleyebilirim: Windows Phone 8.1 geldiğinde de memnun olmayanlar bu tarz konular açanlar olacak. Biz burada onlarca konsept yayınladık. Bildirim merkezi için olsun quick settings için olsun. Kaç kişi beğendiyse bir o kadar da beğenmeyen çıkmadı mı? Yine öyle olacak. Beğenenler harika bulanlar bayılanlar kadar beğenmeyen sevmeyen kötüleyenler de olacak. Çünkü hepimiz insanız ve insan olmanın doğasında var bu.

Bir başka konu ise güncellemelerin gecikmesiyle alakalı. Evet bence de özellikle Windows Phone 8.1 güncellemesi gecikti. Peki sorunlu bir güncelleme olarak verilseydi kullanıcılar açısından daha mı iyi olurdu acaba? Misal Apple bu konuda hep övülüyor. Ben de takdir ederim. Acaba İos 7 güncellemesinden memnun olan ios kullanıcısı oranı nedir? İos 7 yayınlandıktan sonra 3 ayda 4 defa güncelleme yayınlandı hataların özellikle de güvenlik hatalarının kapatılabilmesi için. Güncelleme için tarih vermek kolay. Ama o tarihe uymak ve geliştirici ekibini o tarihe uydurmak zor. Apple İos 7'yi Eylül'deki etkinliğinde vermek için acele etti 3 ayda 4 tane hata ve açık kapatma güncellemesi yayınlamak zorunda kaldı. Samsung Tizen ikilisi geliştirdikleri Tizen projesi kapsamında Tizen OS yüklü cep telefonu duyurusu için 3 kere tarih verip ertelemek zorunda kaldılar.

Google Android kullanıcılarının yıllar önce güzel bir tesellisi vardı. Sanırım 2.3.6 zamanlarıydı. Android 4.0 geliyor bizim telefonlar bu donanomlarla uçacak yemek yapacak ütü yapacak vs vs. Ki o zamanlar da S^3 symbianlar 256MB RAM 800Mhz tek çekirdek işlemcilerle buz pateni yapıyorlardı. Ne oldu peki. Ben soyleyeyim: Android 4.0 geldi peşinden 4.0.4/4.1.1/4.1.2/4.1.4/4.2/4.2.2/4.3-4.3.3/4.4 geldi ama sonuç: eğer standart bir bilgisayara eşdeğer ya da üzerinde bir donanıma sahip telefonunuz yoksa bu güncellemeler de çözüm olmadı. Tabi o sorunların çözümü de vardı. Custom Rom kurabilir,ram temizleme uygulaması kullanabilir ve bazı modlamalar yapabilirsiniz. Ama burada standart kullanıcılardan bahsediyorsak bunların hiç birisi bu tarz şeylere kafa yormak zorunda değil ki zaman ayırmak zorunda da değil. Vatandaş para vermiş cihazı açıp cebine koyacak kullanacak. Cihaz kullanıcıya hizmet edecek kullanıcı cihaza değil. Ki en mükemmel romu kurup en temiz sisteme sahip olan bir Android kullanıcısı bile kısa bir sure sonra tekrar rom arayışlarına giriyor.

Yani kim kimden ileride ya da kim kimden geride sorusu ve cevabının burada hiç bir önemi yok. Bir tercih yaptınız ve tercihiniz sizi yanılttı pişman etti ne derseniz deyin. Fakat sizinle aynı tercihi yapanlar arasında son derece memnun kalanların da olduğunu düşünürseniz genele açık bir şeyin sizin tercihlerinize uygun olmasını istemek yerine ya tercihlerinizi genele uyduracak ya da tercihinize göre bir sistem seçeceksiniz.

Tahmin,öngörü veya beklentilerle tercih yaparsanız sonuçlardan beklentilerinizi karşılamayan ya da karşılamakta geciken üretici değil direk olarak siz sorumlu olursunuz. Tabi üretici beklentileriniz yönünde bir teminat vermediyse.

Benim sistem ve Lumialar hakkındaki düşüncelerim ise son derecede net. 3 yıla yakındır Windows Phone ve Lumia kullanıyorum. Belki de Türkiye'deki ilk Lumia900'lerden birisi de benim olmuştur. Hiç yarı yolda kalmadım diyebilirim. Bir kaç aydır da pc tarayıcılarının bile kasıldığı wordpress panelde çok rahat bir şekilde konu,tablo,galeri,inceleme oluşturabiliyorum.

Son bir söz de konunun gidişatı ilgili bir şeyler söylemek istiyorum.

Öncelikle konuya gelen mesaj yazan takip eden herkese teşekkür ediyorum. Böyle riskli bir konuda bile tartışma,atışma,tahrik,sataşma olmadan günlerdir tartışılabiliyorsa bu öncelikle siz değerli forumdaşlarımızın daha sonra da yönetim kadromuzun sayesinde forumumuzun geldiği noktayı gösteriyor.

Tekrar tüm takipçilerimize teşekkür ederek iyi forumlar diliyorum.

ne kadar anlatırsan anlat anlattıkların karşındakinin anladığı kadardır

Üst Alt