HDD Harddiskten SSD Harddiske Geçiş

Sponsorlu Bağlantılar

Sıgsauer

Sıgsauer

Üye
    Konu Sahibi
HDD Harddiskten SSD Harddiske Geçiş
Öncelikle iyi geceler arkadaşlar. Birkaç şey öğrenip akıl danışmak istiyorum.
Elimde Lenovo Ideapad 700 laptop cihaz var. Cihaz 64 bit işletim sistemine sahip ve cihazda Windows 10 Single Language (Türkçe) sürümü var. Cihazda 1 TB HDD harddisk var ama yavaş kalıyor bana göre. Bilgisayar içinde HDD harddisk girişi haricinde ayrıca ms2 data girişi var. Şuan boş. Bende ''Samsung 850 EVO 250GB 540MB-500MB/s M.2 Sata'' SSD harddisk almak istiyorum. Bana ne gibi katkıları olur ?
Ayrıca HDD harddisk içindeki kurulu orjinal lisanslı Windows 10 sürümünü SSD hardiske aktarabilir miyim sorun olmadan? Arada birde cihaza kurtarma modundan format atıyorum ayda 1 kere. İşletim sistemiyle beraber geçer mi kurtarma dosyalarıda SSD harddiske? Varsayalım işletim sistemini ve kurtarma modunu SSD'ye aktardık. Tekrar kurtarma modundan cihazı sıfırlasam SSD'den tekrar kurabilir miyim cihazı HDD harddiskten yaptığım gibi? Daha iyi anlaşılmak için cihazın tüm bilgilerini aşağı yazıyorum. Cevaplayan olursa şimdiden teşekkürler.

Çözünürlük : 1920x1080
Ekran Kartı Markası : NVIDIA
Model : IDEAPAD 700
Grafik Tipi : Paylaşımsız
İşlemci Tipi : Intel Core i7-6700HQ
İşlemci Hızı : 2,6
İşlemci Markası : INTEL
İşlemci Teknolojisi : Intel Core i7
Turbo İşlemci Hızı : 3,5 GHz
İşlemci Modeli : i7-6700HQ
Sabit Disk Kapasitesi : 1 TB
Sabit Disk Tipi : HDD
SSD : Yok
Yazılım : Windows 10 Single Language (Türkçe)
Dahili Hafıza : 16 GB
Bağlantı Seçenekleri : Bluetooth
Bağlantı Seçenekleri : Wifi
Bağlantı Seçenekleri : USB
Bağlantı Seçenekleri : HDMI
Ekran Tipi : Paylaşımsız
Ram Kapasitesi : 16 GB
Wi-Fi (Kablosuz Bağlantı) : Var
Grafik Kartı : GeForce GTX 950M
HDMI Girişi : Var
Ram Tipi : DDR4
Ön Bellek : 6 MB
Grafik Belleği: 4 GB

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Ssd ler pahalı ve 1 tb lik hdd varken ssd şu anda kullanman ne kadar mantıklı. Zaten windows 10 güncellendikçe kapladığı alan da artıyor. Kurtarma bölümü otomatik kurulum yapıyor benim bildiğim. Yani sen ssd ye kuramazsın. Ancak sıfır kurulumu kendin yaparsa olur. Hdd nin yavaşlamasının sebeplerini araştırdın mı peki? Sistemine ve hdd ne düzenli bakım yapmadığın için hdd işlem yaparken yavaş kalıyordur. Sen düzenli bakım yaparsan o hdd sana daha uzun süre hizmet eder. Bence boşa ssd ye para verme. Sen düzenli bakım yap o eski hızına döner zaten. Ben 10 senelik bilgisayar kullanıyorum hdd ye ve sisteme düzenli bakım yaptığım için sorunsuz ve son derece hızlı çalışıyor. ;)

Sıgsauer

Sıgsauer

Üye
    Konu Sahibi
HDD beni ayar ediyor. Microsoft Office programları ve 10 tane program kurduğum zaman yavaşlıyor. Bende bazen ayda 6-7 kere kurtarma işlemi yapıp sıfırlıyorum bazen 10 kere yaptığım bile oluyor. Cihaz açılırken 2 dakikaya yakın zaman alıyor. Ve cihazın kendine gelme süresi 5-6 dakikayı buluyor açıldıktan sonra. İçinde öyle şahane bir program veya oyun yok. En fazla 50-60 megabaytlık program var. Oyun hiç yok. O kadar para verdik ama bazen donuyor ve kasıyor... Bazen ekran 3-4 dakika kendine gelmiyor anlamıyorum ki özellikteki cihazın uçması gerekmiyor mu? Ayrıca recoveryden çok sıfırlamak cihaza zarar verir mi? HDD, işletim sistemine, veya başka donanıma. Bayağı sinir oluyorum bazen arka arkaya 2 kere bile sıfırlama yaptığım oluyor...

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Sen benim söylediklerimi yapmazsan isterse 100 milyarlık bilgisayar olsun bir süre sonra o da bozulmaya başlar. Nasıl ki kendine bakıyorsun bilgisayarına da öyle bakacaksın. Düzenli sistem temizleme ve bakım programları kullanacaksın arka planda gereksiz çalışan servisleri kapatacaksın. Format atmak hdd nin ömrünü ciddi oranda azaltır haberin olsun. Sık format atmak hdd yi bitirir. Gerekmedikçe format atma. Recovery den kurulum yapma. Kendin sıfır kurulum yap bir süre sonra recoverydeki dosyalar bozuluyor.

Sıgsauer

Sıgsauer

Üye
    Konu Sahibi
Atın ölümü arpadan olacak gibi bakalım ssd ye geçersem rahat bırakırım bilgisayarı :) Şuan tek derdim işletim sistemini ssd ye sağlıklı şekilde geçirmek...

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
O zaman windows 10 u microsoftun sitesinden çekip kuracaksın temiz olarak. Ben windows 7 nin üstüne yükseltmiştim zamanında bedava lisansım olmuştu şimdi istediğim zaman lisanslı olarak windows 10 kurabilirim. Senin de öyle yapmanı tavsiye ederim. Recovery'den sisteme bir sürü gereksiz program kuruluyor ve çoğunun süresi geçmiş oluyor. SSD'ye geçersen microsoft'un sitesinden temiz windows 10 indir ve kur. Emin ol sistemin için en iyisi bu olacaktır. Recovery'deki sistemle uğraşma.

Sıgsauer

Sıgsauer

Üye
    Konu Sahibi
Windowsun sitesinden indirmeye indiririz de iso dosyası ile sıfırdan kurulum yapılmıyor ki. O indirdiğimiz dosya sadece yükseltme dosyası değil mi?

exp_l0it

exp_l0it

Üye
acronis kullan, yedek kısmı haricindeki tüm diskleri kopyala
format filan lazım değil, kaldığın yerden devam edersin çalışmalarına

Sıgsauer

Sıgsauer

Üye
    Konu Sahibi
özelden mesaj atsam anlatabilir misiniz nasıl yapılacak?

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Ben o siteden indirip temiz kuruyorum bildiğin format dvd si o. Ben senin yerinde olsam direk tertemiz windows 10 kurardım. Madem ssd alacaksın bari tertemiz sistem kur. Arkadaş sana hdd nin bir kopyasını al ssd ye aktar demiş sanırım. Yani kurulu windows u o program ile ssd ye aktarabilirsin demek istemiş sanırım. Ama öyle yapmaktansa sıfır kurulum yapman daha iyi olur senin için. Recovery ile birlikte sisteme kurulan gereksiz programlardan da kurtulmuş olursun.

Sıgsauer

Sıgsauer

Üye
    Konu Sahibi
Sizin dediğiniz gibi yaparsam Windows lisansı gidecek ama? Sonuçta içindeki ram değişiyor. Benim asıl amacım lisansı kaybetmemek. Cihaz crackli ve kaçak sistem olsun istemiyorum...

goldmobile

goldmobile

Üye
Bilgisayarının ayda bir kaç kez sıfırlanan ve gec açılması, kendine gelmesi. Bir sorun var demektir ama nerde tam olarak
Ayrıca şu an yüklü olan işletim sistemini diğer diske kura bilirsin ama recovery zannetmiyorum

ezioTD

ezioTD

Üye
Ayni pcyi dun aldim bakalim bende de ayNi sorunlar olacak mi

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Kardeşim windows 10 un şu anda kullandığının sende seri numarası yok sanırım. Sen sürekli recoveryden otomatik kurulum yaptırdığın aktivasyon yapmadın hiç. Ben lisansını kaybedeceğini zannetmiyorum. Bende iki üç kere format atıp windows 10 kurdum ve kendi otomatik lisansladı. Ben senin için söyledim. Sen bilirsin.

ezioTD

ezioTD

Üye
Cmd komutları ile ya da yardımcı uygulama ile lisansını bulabilirsin

exp_l0it

exp_l0it

Üye
öncelikle yanlış bilgileri düzeltelim.
-
windows ******i anakartta gömülüdür, anakartı değiştirmeden lisansı kaybetmezsiniz. Doğru windows sürümü kurulduğunda kendisi otomatik olarak aktive eder.
ama yine de seri numaranızı görmek isterseniz googleda arabilirsiniz bir sürü program ve yöntem var.
--
recovery kısımlarının bir kısmı formattan sonra lazım oluyor örneğin, ben bilgisayara sıfır dvd ile format attığımda fan durumunu aida64 üzerinden göremiyorum. O yüzden acronis kopyalama yedekleme programı ile yedek haricindeki tüm diskleri ssdye kopyalayarak daha sağlıklı sonuç elde edebilirsiniz. Ayrıca konfigürasyon ayarlarını da sorun çıkarmadan aktarmış olursunuz. Her cihazın bios versiyondan versiyona yapılması gereken konfigürasyonlar değişebiliyor.
--
recovery ile gelen programlar sizin için ssdde fazla sorun oluşturmazlar, gereksiz olanları kaldırmanız toplamda 5 dk bile almaz.
--
acronisi kullanmak için bir iso dosyasını bulmanız gerek full olarak. daha sonra bunu usbye rufus ile yazdırıp usbden boot ediceksiniz. daha sonra "yedek diski haricindeki tüm diskleri" seçip "yedek diske kopyalacaksınız" . daha sonra yedeğe kaydedilen dosyayı aynı şekilde ssdye tam tersi uygulicaksınız. alanları ile ilgili sorun çıkarabilir bu yüzden önceden verilecek alanları sizin ayarlamanız iyi olabilir.

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve Sıgsauer
KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Kardeşim benim bilgisayar toplama ve ben korsan Windows 7 üzerine yükseltme yaptım ve öyle lisanslandı. Senin dediğin olay sıfır bilgisayar alanlar ve sahip olanlar için geçerli. Recovery her zaman işe yaramaz bunu sakın unutma. Benimde Hp bilgisayarımda recovery vardı ve bir süre sonra oradan otomatik kurulumla gelen sistem bozuk çalışmaya başladı. Recovery'den sistem kurmak her zaman güvenli bir çözüm değildir. HDD'nin bir kopyasını alıp ssd'ye aktarmakla uğraşmak yerine en hızlı yol olan sıfır kurulum yapması daha iyi olur. SSD ile çok daha hızlı bir şekilde sistemini kurup kullanabilir. Son olarak o belirttiğiniz programda yapılacak en ufak bir yanlış ciddi sorunlara yol açabilir. Son söz arkadaşımızın. Kendi ne istiyorsa yapsın. Umuyorum ki bu bilgilendirmeler arkadaşımıza fazlası ile yardımcı olacaktır. ;)

• Beğen
Tepkiler: Sıgsauer
exp_l0it

exp_l0it

Üye
Kardeşim benim bilgisayar toplama ve ben korsan Windows 7 üzerine yükseltme yaptım ve öyle lisanslandı. Senin dediğin olay sıfır bilgisayar alanlar ve sahip olanlar için geçerli. Recovery her zaman işe yaramaz bunu sakın unutma. Benimde Hp bilgisayarımda recovery vardı ve bir süre sonra oradan otomatik kurulumla gelen sistem bozuk çalışmaya başladı. Recovery'den sistem kurmak her zaman güvenli bir çözüm değildir. HDD'nin bir kopyasını alıp ssd'ye aktarmakla uğraşmak yerine en hızlı yol olan sıfır kurulum yapması daha iyi olur. SSD ile çok daha hızlı bir şekilde sistemini kurup kullanabilir. Son olarak o belirttiğiniz programda yapılacak en ufak bir yanlış ciddi sorunlara yol açabilir. Son söz arkadaşımızın. Kendi ne istiyorsa yapsın. Umuyorum ki bu bilgilendirmeler arkadaşımıza fazlası ile yardımcı olacaktır. ;)
arkadaşın bilgisayarı zaten yeni 6.nesil intel var ve sistemi de w10sl. recovery her seferinde doğru gelecek değil, windows her formattan sonra farklı tepkiler verebilir recoverye. ki güncelleme yapmanızda bu sorunlara neden olmuş olabilir. programı kullanması zor değil, kurcalayıp bozmadan zaten öğrenemezsin
:dry:

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
En temizi sıfır kurulum yapmak. :) neyse hayırlısı olsun.

Sıgsauer

Sıgsauer

Üye
    Konu Sahibi
@KomiserMemoli_12 bana en iyi akılı veren bu arkadaşa çok teşekkür ederim. Mis gibi tertemiz Windows 10 kurdum lisaslı :) İçindeki dahili HDD diski çıkardım m2 girişli SSD yi taktım usb flash bellekten Windows 10'u yazdırdım. Tekrardan HDD yi taktım biçimlendirdim. On numara oldu bilgisayar yeminle canavar gibi. Hem bilgisayarın sesi yok denecek kadar azaldı hemde 1250 gb depolama alanı oldu.
Aynı ürünü alan @ezioTD arkadaşım maddi imkanın varsa SSDal tak. Açılış süresi 2 dakikadan 20 saniyeye düştü. Bilgisayar açıldıktan 2-3 dakikada kendine geliyordu şimdi açılır açılmaz anında tepki veriyor herşeye. Programları kurma süresi acayip hızlandı. Şuan senin cihazda SSD m2 yuva girişi boş...
öncelikle yanlış bilgileri düzeltelim.
-
windows ser iali anakartta gömülüdür, anakartı değiştirmeden lisansı kaybetmezsiniz. Doğru windows sürümü kurulduğunda kendisi otomatik olarak aktive eder.
ama yine de seri numaranızı görmek isterseniz googleda arabilirsiniz bir sürü program ve yöntem var.

Sana da çok teşekkürler bunu ben laptoplar için farklı şekilde biliyordum. Asıl gazı veren sensin çok sağol :D

• Beğen
Tepkiler: exp_l0it

Üst Alt