harici harddisk

Sponsorlu Bağlantılar

aozaslan66

Üye
    Konu Sahibi
arkadaşlar bugün bilgisayarcı bir arkadaşın yanıma uğradım.elimdeki kasa usb 2,0 olduğu bu sebepten dolayı tv de ve uydu alıcısında çalışmayabileceğini belirtti.kasayı birde usb 3,0 ile değiştirilip deneyebilieceğini söyledi elinde 3,0 olmadığı birkaç güne geleceğini belirtti. birde o zaman deneyelim bakalım.

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
arkadaşlar bugün bilgisayarcı bir arkadaşın yanıma uğradım.elimdeki kasa usb 2,0 olduğu bu sebepten dolayı tv de ve uydu alıcısında çalışmayabileceğini belirtti.kasayı birde usb 3,0 ile değiştirilip deneyebilieceğini söyledi elinde 3,0 olmadığı birkaç güne geleceğini belirtti. birde o zaman deneyelim bakalım.
Harddiskler az da olsa normal bir usb bellekten daha fazla güç tüketirler
Usb nin 5v 0.5A hdd yi çalıştırmak için yeterli gelmeyebilir
Harici ek güç girişi olan Y tipi bir kablo ile kullanmak sorunu çözebilir

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve Symbianist
PALA.

PALA.

Üye
2.0 - 3.0 farkı genelde işletim sisteminin türüne bağlı olarak, format atarken karşılaşılır...
Sizin sorununuzun ne olduğu belirsizlik içinde, mesela dediğiniz şekilde tv ve uydu alıcısına bağladınız hdd hiç mi çalışmıyor ?
Eğer hdd çalışıyorsa, 250 gb olan diskten 30 gb fat32 bölüntü oluşturup deneyip sonucu bizimle paylaşın.
Bu seçenekleri eleyin. Sorununuz diskin çalışmama sorunu mu ? Yoksa dosya sisteminin fat32 olmamasından mı kaynaklı ?

Örnek olarak inceleyin 1 tb hdd ntfs den fat32 dosya sistemine çevrilip telefona bağlanıyor.
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

aozaslan66

Üye
    Konu Sahibi
arkadaşım cevap için teşekkürler.harici harddiski bilgisayar görüyor.normal olarak içine attıkları açıp görebiliyorum.harici harddiski tv ye veya uydu alıcısına taktığımda görmüyor.32 gb fat32 olarak böldüm.yinede görmedi.zaten android cihazlarda da görünmüyor.umarım anlatabilmişimdir.

PALA.

PALA.

Üye
arkadaşım cevap için teşekkürler.harici harddiski bilgisayar görüyor.normal olarak içine attıkları açıp görebiliyorum.harici harddiski tv ye veya uydu alıcısına taktığımda görmüyor.32 gb fat32 olarak böldüm.yinede görmedi.zaten android cihazlarda da görünmüyor.umarım anlatabilmişimdir.
Üstteki video işinize yaramadı öyleyse. Disk çalışıyor ama dosyalar görünmüyor :hmmm

Symbianist

Symbianist

Üye
Merhabalar.

Aşağıda bu konuyla alakalı 2 yöntemden bahsedeyim. Hala lazım mı bilmiyorum ama denenebilir. Öncelikle şunu belirteyim ki bendeki harici harddisk bozuk olduğundan deneyemedim bunları ama bilgisayarın harddiski üzerinden yeni bir birim açarak denedim oldu. O yüzden dikkat edin de sonra rahmetle anmayın beni. Özellikle yanlış birim girip bilgisayarı temizlemeyin. Windows 7 ye göre anlatıyorum.

1.Yöntem

Öncesinde dosyalarınızı yedekleyin çünkü diske format atılacak.

Bilgisayardan (Windows 7 için) Başlat'a basın CMD yazıp enter ile komut penceresini açın tırnaklar olmayacak şekilde

- Yavaş biçimlendirme için “format F: /FS:FAT32”

- Hızlı biçimlendirme için “format F: /FS:FAT32 /Q” yazın.

Buradaki komutlarda F yazan yere sizin sürücünün yolu (yani harfi) ne ise onu yazacaksınız. Artık E mi G mi hangisiyse. FAT32 yazan yere de dönüştürmek istediğiniz dosya sistemini yazmanız gerekiyor. FAT, FAT32, exFAT, NTFS artık hangisini istiyorsanız.

2. Yöntem

Yine dosyalarınızı yedekleyin.

Bilgisayarım’a sağ tıklayıp yönet seçin. Depolama-Disk Yönetimi penceresinde dosya sistemini değiştirmek istediğiniz sürücünün üzerine gelip sağ tıklayın ve birimi sil seçin. İlk silmede o birimin bulunduğu alan yeşil olabilir. Tekrar sağ tıklayıp yine sil deyin. Bende en son siyah oldu. Sağ tıkladığınızda sil bölümü sönük görünene kadar silin yani.

Daha sonra üzerine sağ tıklayıp birim oluşturun ve dosya sistemi penceresi gelene kadar ilerleyin. Orada istediğiniz dosya sistemini seçerek ilerleyin ve işlemi tamamlayın.

Not : Biraz genel mahiyette lazım olur diye yazdım bunları.

Son düzenleme:
Symbianist

Symbianist

Üye
Sizin sorununuza gelince hocam. Siz harddiski fat32 yaptiniz bilgisayarda taktınız her sey normal çalışıyor ama baska cihazlar görmüyor öyle mi?

Bir de harddisk usb 3.0 destekli değil mi?

Son düzenleme:

aozaslan66

Üye
    Konu Sahibi
harddisk 250 gb ve fat 32 olarak biçimlenmiyor.NTFS ve xfat olarak görünüyor.

Symbianist

Symbianist

Üye
harddisk 250 gb ve fat 32 olarak biçimlenmiyor.NTFS ve xfat olarak görünüyor.

Bu işlemlerde her zaman risk vardır ama üstteki yöntemlere bir göz atın isterseniz. Dediğim gibi riskli de olabilir. Tercih sizin.

aozaslan66

Üye
    Konu Sahibi
içinde önemli bir şey yok bir iki resim ve müzik onlarında ayrıca yedeği var tek olsun gerisi önemli değil

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Hdd yi uydu alıcısı tvye vs takınca içindeki disk dönüyor mu?
Yoksa hiç bir şekilde tepki vermiyor mu?

----

Elinizde fazladan bir usb bellek varsa exFat olarak biçimlerin ve cihazın exfat destekleyip desteklemediğini öğrenin

Eğer destekliyorsa sorun hddnin formatında değil

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: PALA.
PALA.

PALA.

Üye
Hdd yi uydu alıcısı tvye vs takınca içindeki disk dönüyor mu?
Yukarıda sordum görmüyor dedi ama diskin dönmesi ile içeriğinin görünmesi farklı şeyler.
Dönmeyen bir diskin içeriğinin görümesi zaten beklenemez, bu cevabı alabilmiş değilim :hmmm

aozaslan66

Üye
    Konu Sahibi
evet arkadaşım dediğin gibi bir usb yi hem fat32 hemde ntfs sisteminde denedim.uydu alıcısı her ikisinide destekliyor.televizyonda ise fat32 tanımıyor.ntfs ise tv tarafından tanınıyor.exfat olarak her ikiside tanımıyor.usb yi tanıyan tv ve uydu 250 gb ntfs harici harddiski tanımıyor.arkadaşlar bu harici harddisk laptop harddiski ve usb l kasaya takıldı.tek çare bundan olabilir mi.
harici harddiskin ışığı yanıyor herhangi bir ses gelmiyor.

PALA.

PALA.

Üye
harici harddiskin ışığı yanıyor herhangi bir ses gelmiyor.
Dönmüyorsa veri aktarımı olmaz. Muhtemelen diskin çalışması için gerekli olan akım değerini veremiyor cihaz.
Bu değer çoğu diskte 0.5 - 1 amper civarındadır.Diskin haricen beslenmesi gerekebilir. Bu yüzden paralel usb kablo ile satılır.

• Beğen
Tepkiler: aozaslan66

aozaslan66

Üye
    Konu Sahibi
evet arkadaşlar bugün 1 tb lik önceki harici harddiski özellikle baktım.NTFS sistemi araçtaki multimedya ve uydu cihazında sorunsuz çalıştı.dikkakimi çeken 3,0 mış ve harddisk girişi değişik bir usb.benim konuyu açtığım usb 2.0 ve heriki tarafıda aynı usb girişi.şimdi bir bilgisayarcı arkadaş kendine 3,0 usb harddisk kutusu getirtecek onda deneyeceğim.

aozaslan66

Üye
    Konu Sahibi
bulunduğum yerde 3.0 harddisk kutusu bulamadım.internettende getirtmek istemiyorum.ya çalışmazsa diye.tecrbeli arkadaşlardan cevap bekliyorum.1 tb lık ntfs sistemli harici harddisk tv ve diğer cihazlarda çalışıyor.usb 3.0 elimdeki 250 gb lık ise 2.0 usb girişli bundan dolayı çalışmama gibi bir sorun oluşurmu.tekrar takıp iyice inceledim çok az bir ses geliyor ve sanki harddisk dönmeye çalışıyor ama gücü yetmiyor gibi.2.0 ile 3.0 usb gücü farklı mı.tşk.

vedat1966

vedat1966

Üye
3.0 çalıştıran bir cihaz 2.0'ı sıkıntısız çalıştırması lazım. Yazdıklarınıza göre hard disk yada hard disk kutusunda sıkıntı var.

En azından bir cihaz bağlandığını görebilmeniz (içeriğine ulaşamayabilir) gerek.

SM-N930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aozaslan66

Üye
    Konu Sahibi
cevap için teşekkürler arkadaşım.aynı harddisk ve bağlı kutu bilgisayarda sorunsuz çalışıyor

PALA.

PALA.

Üye
cevap için teşekkürler arkadaşım.aynı harddisk ve bağlı kutu bilgisayarda sorunsuz çalışıyor
Anladığım kadarıyla sizin elinizde 1 tane 1 tb hdd var bunu sorunsuz kullanıyorsunuz.
250gb çıkma disk var, bunu 2.0 usb kutuya koydunuz, bilgisayarda sorunsuz calışıyor ama diğer cihazlarda sorun var.

Bunu 3.0 kutuya koysam ne değişir diye soruyorsunuz. Elinizdeki kutunun içine başka HDD koyup denediniz mi ?

Bakın bende 500gb 2.5 inç HDD var, taşınabilir 2.0 usb disk kutusuna koydum.
Gördüğünüz gibi aşağıda diskin markası ve kapasitesi görünyor, mass strorage device usb yazıyor.
Bu ne demek oluyor takdığınız aygıtın sürücülerinin sistemde yüklü olması gerekir.
Bilgisayar dışındaki cihazlar bu sebeple desteklemeyebilir...
Sonuç olarak kutu değiştirmek fayda sağlayabilir - sağlamayadabilir belirsizlik içinde.

Gelelim diğer ihtimale diskin çalışması için gerekli güç sağlanıyor mu ?
Y tipi kablo ile harici kaynaktan beslemek dışında başka ihtimal kalmıyor. Malesef sizin iş deneme - yanılma ile çözülür...

aozaslan66

Üye
    Konu Sahibi
cevap için çok teşekkür ederim arkadaşım.aynen sizin disk sürücülerinde olduüu gibi Mass Storage Device USB Device şeklinde yazıyor.diğer 1 TB lık harici harddisk çocukla birlikte gitti.muhtemelen 20 gün sonra gelecek.bugün birkaç bilgisayarcıya sordum harici harddisk kutusu yokmuş.yarın aynı kutuya farklı bir harici harddisk koyup denemeye çalışacağım.

Üst Alt