Hangi Yazılım Ne Kadar Kota Harcıyor... ?

Sponsorlu Bağlantılar

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Hangi Yazılım Ne Kadar Kota Harcıyor... ?

İnternet Paketi :
29 TL' lik 4GB kotalı internet... Telekom' un 8 Mbit' e kadar dediği hızı destekliyor...

Kullanılan Araç : Pikatel Airmax 101 modemiyle verilen yazılımla anlık internet kullanımınızı hem hız hem de harcama olarak görebiliyorsunuz...

Tabloda gerçekçi olabilecek durumlar ve mantıksız durumlar bir arada. Örneğin nette her gün bir saat HD video izleyeceğinizi sanmıyoruz. Youtube ve facebook video'ları da belki ayda toplasanız anca bir saat eder. Ancak her gün bir saat last.fm ya da başka bir internet radyosu dinlemek hiç de mantıksız değil. Ben çalışırken netten müzik dinlerim örneğin. İki üç saat çaldığı olur. Video'da HD izlemeyebiliriz ama müzik dinlerken seste kalite önemlidir. MSN'de bir saat video görüşmesi de uçuk bir senaryo değil. İş gereği Skype ile uzun süre konuşabilirsiniz. Online oyun seven biri, iki saatten aşağı kalkabiliyorsa iradesi kuvvetli demektir. Bir saatlik genel kullanım da gayet makul...

Ve tabii bu tabloda yer vermediğimiz kota yiyiciler de var. Windows ve ya kullandığınız yazılımların otomatik güncellemeleri, mecburi downloadlar, kendinizi tutamayıp film ya da müzik indirme, ufak tefek programları ihtiyaç olduğu için indirme gibi durumlar bu tablonun dışında...

Tabloya göre yorum :

- HD video'lardan uzak durmaya bakın. En azından sadece sevdiğiniz, beklediğiniz filmlerin ve oyunların video'larını HD olarak izleyin. Aynı video'yu birden fazla izleme ihtimaliniz varsa daha ilk izlemede download edin, sonra diskinizden izleyin...

- Ben oyun oynamam sadece site gezerim demek, az kota harcamak demek değilmiş bunu gördük. Nette bir saat gezinti, bir saat oyundan iki kat fazla kota götürebiliyor. Yani oyun ya da sayfa gezintisi diye genellemeler yapamayız. Tamamen kullanım sürenize ve o sürede neler yaptığınıza bağlı olarak biri diğerinden fazla kota götürebilir...

- Her gün bir saat surf bile ayda 2GB'a yakın kota götürüyor. Yani aslında kota hesabı yaparken 4GB değil de 2GB üzerinden hesap etmek gerek. 2 GB'ı surf'e gitse diğer 2 GB diğer tüm işleriniz için kalan miktar. Ki bu miktardan güncellemeler gibi mecburi indirmeler de faydalanacak...

- Günde Facebook ya da Youtube üzerinden normal kalitede toplam 10 dakika video izeseniz, ayda 600 MB sadece buraya gidiyor...

- Oyun işini abartmasanız bile günde bir saat oyun için ayda 1GB kota ayırmak gerek...

- MSN'i özellikle yurtdışındaki akrabalarıyla görüntülü görüşme için kullananlar da ciddi kota kullanımına hazır olsunlar...

- Netten kaliteli müzik dinleme alışkanlığı olanlar da sadece bir saat için ayda 2GB kotayı yiyebilirler ki bu da az önce söylediğimiz 2GB alanın tamamını müzik dinleyerek harcayabileceğiniz anlamına geliyor. En sinsi olanı bu bence. 'Sadece müzik dinliyorum' düşüncesi sizi Telekom'un şefkatli faturalarına atar...

- Her gün iki saat surf kullanımı bile 4GB kotanızı eritmeye yetiyor...

NOT : Kullanılan yöntem çok bilimsel değil belki, sonuçta bir yazılıma bakarak yapıldı...!!!

• Beğen
Tepkiler: murtikaan01, Burak, paradox07 ve 6 diğerleri

jackalx_06

jackalx_06

Üye
çok güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler.

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Rica ederim... ;)

huramiral

Üye
paylaşım için teşekkürler. her ay kotayı aşıyordum artık dert etmeme kararı aldım ve geçtim sınırsıza gene de çalışma için teşekkürler.

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Rica ederim... ;)

ekc-103

ekc-103

Üye
saolasın cok güzel bir paylasım ellerine sağlık

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Rica ederim... :oke:

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Olur böyle vakalar :) Nede olsa hemşeriyiz :)

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Bende Balıkesirliyim :)

ism@il 54

ism@il 54

Üye
sağol kotamın neden hemen bittiğini şimdi öğrendim:ehe

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi

izmirligenc

izmirligenc

Üye
guzel paylasim ogrenmek isteyenler iyi bir tablo

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi

harsh61

harsh61

Üye
Süpersin :oke:

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi

BktsBcr

BktsBcr

Üye
çok güzel paylaşım, yararlı bilgi, Teşekkürler..

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi

er_07

Üye
güzel paylaşım

Üst Alt