Hangi Tür Zekaya Sahipsiniz Hemen Öğrenin.

KARİZMATİX

KARİZMATİX

Üye
    Konu Sahibi
1983 yılında Amerikalı psikolog Howard Gardner tarafından geleneksel zeka kuramına eleştiri olarak ortaya atılan çoklu zeka kuramına göre, her bireyin birbirinden farklı gelişen pek çok zekası var. Bu zeka türleri genel olarak 8 başlık altında toplanmıştır. Özellikleri okuyarak size en çok hangisi veya hangilerinin uyduğunu bulabilir ve bu sayede hangi tür zekaya sahip olduğunuzu öğrenebilirsiniz...

1- DİLSEL ZEKA * Kelime oyunlarını ve süslü cümleler kurmayı sever. * Yabancı dil öğrenmeye yatkınlığı vardır. * Bir dilin yapısını kolaylıkla çözümleyebilir. * Gramer hataları ve anlatım bozukluklarını çabuk far keder. * En iyi okuyarak, notlar alarak, dinleyerek ve tartışarak öğrenir. * Sözlü ve/veya yazılı iletişimi iyidir. * Kelime dağarcığı ve hafızası kuvvetlidir. * Özlü sözleri, ünlü kişilerden alıntıları, atasözleri ve deyimleri kolaylıkla aklında tutabilir. * Hikayeler anlatır, anlattıklarına mizah ve ilginçlik katmayı sever. * Okuduğu şeylerden konuşmayı sever. * İkna yeteneği gelişmiştir.

2- MATEMATİKSEL ZEKA * Soyut şeyleri çabuk kavrar. * Sayılarla arası iyidir. * Olayları akıl yürüterek çözümler. * Eleştirel düşünce gelişmiştir. * Mantıklı açıklamalar bekler. * Strateji oyunlarında iyidir. * Matematiksel hesapları aklından kolaylıkla yapabilir. * Nesneleri kategorilere ayırarak düzenler. * Bilimsel deneylerden hoşlanır. * Matematiğe ilgisi vardır. * Herhangi bir şeyin nasıl çalıştığını merak eder. * Problem çözme kabiliyeti gelişmiştir.

3- GÖRSEL / ALANSAL ZEKA * Şekil ve renklere aşırı duyarlıdır. * Duyduğuna ve okuduğuna dair şeyleri kafasında kolaylıkla görselleştirebilir. * Fotoğrafa ilgi duyar. * Yön duygusu gelişmiştir. * Daha önceden gördüğü yerleri çok canlı bir şekilde hatırlayabilir. * Hayalgücü gelişmiştir. * Çizim ve resim yapma yeteneği vardır. * Yap-boz oyunu, maket hazırlama gibi konularda yeteneklidir. * Resimleri, grafik ve haritaları kolaylıkla yorumlayabilir. * Resimli kitaplardan hoşlanır. * Geometriye ilgi duyar. * Sanatsal etkinlikler hoşuna gider. * Görerek, izleyerek ve görsel açıdan zengin kaynaklarla daha kolay öğrenir.

4- BEDENSEL / KİNESTETİK ZEKA * Fiziksel olarak aktif olmayı sever. * Bedenine hakimdir ve iyi bir vücut dengesine sahiptir. * Aktif olarak sporun herhangi bir dalıyla uğraşmayı sever. * Bakmak yerine dokunmayı tercih eder. * Elleriyle çalışmaktan hoşlanır. * Uzun süre oturamaz, hareket ihtiyacı duyar. * Açık havadan hoşlanır. * Duyarak veya görerek değil, deneyimleyerek ve yaparak öğrenir. * Dansa ilgi duyar.

5- MÜZİKSEL ZEKA * Ses, ritim, tını ve melodilere aşırı duyarlıdır. * Müzik kulağı iyidir. * Duyduğu bir müziği kolaylıkla çalabilir. * Şarkıları kolaylıkla ezberler. * Herhangi bir müzik aletini çalma veya şarkı söyleme konusunda yeteneklidir. * Kafasının içinde sürekli bir ritim veya ezgi vardır. * Bir müziğin içindeki farklı enstrüman seslerini kolaylıkla birbirinden ayırabilir. * Dil becerileri bu grupta da gelişmiştir. * Ritimle hareket ediyormuş gibidir.

6- SOSYAL ZEKA * Empati yeteneği gelişmiştir. * Dışa dönüktür. * Sözlü ve sözsüz iletişim güçlüdür. * İnsanların ruh hallerine, kişilik özelliklerine ve ihtiyaçlarına duyarlıdır. * Yeni insanlarla tanışmaktan hoşlanır. * En iyi iletişim halindeyken veya tartışma sırasında öğrenir. * Grup çalışmalarına yatkındır. * Takım oyunlarından hoşlanır. * Liderlik vasıflarına sahiptir. * Olaylara farklı açıdan yaklaşır. * Grup içindeki sorunları çözmede başarılıdır. * Yakın arkadaşlıkları vardır.

7- KİŞİYE DÖNÜK (İÇSEL) ZEKA * En iyi tek başınayken öğrenir. * Bağımsız bir yapısı vardır. * Güçlü ve zayıf yönlerini iyi bilir. * İçe dönüktür. * Günlük tutmaktan hoşlanır. * Eleştirel düşünce gelişmiştir. * Felsefe, psikoloji, din gibi konular ilgi alanlarıdır. * Uzun uzun ve derinlemesine düşünür. * Mükemmeliyetçidir. * Gün içinde sıkça hayallere dalar.

8- DOĞACI ZEKA * Doğaya büyük merakı vardır. * Çevreyi keşfetmek ister. * Doğa ile ilişkili konuları çabuk öğrenir. * Doğal manzaralara aşıktır. * Hayvanlarla arası iyidir. * Kamp, yürüyüş, tırmanma, bahçecilik gibi açık hava aktiviteleri hoşuna gider. * Mevsim, gece-gündüz, sıcaklık, hava durumu değişikliklerine aşırı duyarlıdır. * Bitki ve hayvan türlerini birbirinden ayırabilir. * Gözlem yeteneği gelişmiştir. * Kirli bir çevreden son derece rahatsızlık duyar. 
  • Beğen
Tepkiler: rear2011 ve muhammed4949
YaşlıTaşCocuk54

YaşlıTaşCocuk54

Üye
5,4,2,1 ama hepsinden full değil tabi
 

The Pancar

Üye
Ben karar veremedim herhalde kendi zekamı kurdum onu kullanıyorum
 
Quantal Quetzal

Quantal Quetzal

Üye
Bende içsel ve dilsel zeka, biraz da matematiksel zeka var buraya göre
 
Baranbaris

Baranbaris

Üye
1,2,3,5
 
haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
Gramer hataları ve anlatım bozukluklarını çabuk far keder demiş fark eder olcaktı
 
  • Beğen
Tepkiler: -Emre
zombaka

zombaka

Üye
9 numara
 
Alo_Azrail

Alo_Azrail

Üye
Gerizekalıyım :)
Şaka şaka 2 numara
 
  • Beğen
Tepkiler: Baranbaris
Mert

Mert

Üye
ben kullanmıyorum
 
ferhat1905123

ferhat1905123

Üye
1
 

MaxipmaN

Üye
7-8
 
muhammed4949

muhammed4949

Üye
6,7
 
-Emre

-Emre

Üye
1-2-3-5-6-7 :)
 
Neisseria.Ps

Neisseria.Ps

Üye
Hepsinden 2.5 çeyrek:bangin:
 
98farom98

98farom98

Üye
:tşk:
 
victorysan

victorysan

Üye
siz olmasaniz dahi oldugumun farkinda bile olmayacaktim
 
Enpatsu Shakugan

Enpatsu Shakugan

Üye
karar veremedim ya :D
 

Benzer Konular

MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt