Hangi Dosya Ne Işe Yarar?

Sponsorlu Bağlantılar

xrz

Üye
    Konu Sahibi
Hangi Dosya Ne Işe Yarar?
Uzun uğraşlardan sonra ancak yazabildim bir uzman gibi yazdığımı söyleyemem ama kafanıza takılan bir şey olursa sorun
Hangi dosya ne işe yarar
*.app
Menude gördüğünüz uygulamadır
*.aif
Menude gözüken ikondur(aslında 2 çeşit resim içerir 1.si menüde gördüğünüz 2.si de uygulama çalışırken gözükendir)
*.rsc
Şöyle anlatayım telefonun orjinal uygulaması gibi bir uygulamada(fileman,simworksantivirüs,rescoviever gibi) altta iki tuşun isimleri, bastığınızda nelerin çıkacağını(yardım gibi) belirler *.r01(İngilizce)*.r03(Almanca)*.r14(Türkçe) vs. değişik adlar alabilir
NOT: Cihaz dilini hangi dil seçmişseniz bütün uygulamanın menüsü o dille değişir
*_caption.rsc
Bazen app dosyasının adıyla menudeki adı farklıdır örneğin Fighters! oyunu 'proto.app' olarak geçer ama menüde Fighters! olmuştur işte bu dosya ismin değişmesini sağlar çeşitli dillere göre *_caption.r01, *_caption.r03, *_caption.r14 diye de olabilir ve ne yaptım görün
NOT: Cihaz dilini hangi dil seçmişseniz o dille menüde gözükür
*.exe
Çok çesitlidir. Bir app gibi görev yapamaz ama olmazsa olmazdır mesela bir app dosyası bile apprun.exe(Z:/system/programs) olmadan çalışamaz.
*:/system/programs'ın içinde bulunanlar genelde alt fonda çalışır ya da bir uygulama çalışırken ona yardımcı olur veya görevin tamamını bile üstlenebilir örneğin simworks av'de avserver tüm taramayı gerçekleştirir ama app dosyası sadece bu taramayı gösterir ve ayarlarını değiştirir ya da quick office de NFFSvr.exe programın içinde çıkan word, excel dosyalarını dönüştürüp sonra açmasını sağlar ya da binpda'nın introsunda görmüşsünüzdür bir show niteliğinde birşeyler gösterir işte bunu da sağlar telefon virüslerinde olduğu gibi dosya oluşturma özelliği de vardır(bilmediğimiz özellikleri de olabilir symbian baya deşilesi bişey)
*.mdl
Bütün bu dosyalar *:/system/recogs'un içinde bulunur.Tam olarak görevini pek çözemedim anladığım kadarıyla
1.Açılışta *.exe, *.app, *.dll dosyalarının açılmasını sağlar
2.Bir dosyanın system içinde çalışan dosyasının system klasörü dışında veya system klasörü içinde başka yerde çalışmasını sağlar(cabir virüsünde olduğu gibi)
3.Bir dosyanın hangi tür olduğunu belirler(işte en çok şüphelendiğim de bu) mesela *.avi dosyasının hangi programla çalışacağını belirlemesidir
İKİNCİ BÖLÜM
Hangi dosya ne işe yarar; C diski
Bu bölümde C diskindeki bazı önemli dosyaların işlevlerini görevlerini yazacağım
UYARI: Bu dosyalar symbianın alt modellerı için geçerlidir(n-gage 3650 gibi).Diğer telefonlarda farklı isim alabilir veya hiç olmayabilir

-C:/system/apps
Bazı uygulamaların ayarları yer alır genelde dosyalar *.ini şeklinde olur

-C:/system/data/saveddecks/*.saveddeck
Servisler/Web'le kaydettiğiniz dosyalardır

-C:/system/data/bookmarks.db
Servisler/Web'e kaydettiğiniz yer imleridir

-C:/system/data/applications.dat
Menüyü açtığınızda nasıldır? Sizin belirlediğiniz klasörlerde sizin istediğiniz yerlerde bunun dizilişini sağlayan bu dosyadır
Denemek için
Bu dosyayı kesin ve aklınızda kalacak bir yere yapıştırın. Sonra menü tuşuna basın ve sol tuşa basın seçenek>çıkış(şimdi diyeceksiniz sağ tuş zaten çıkış niye uzattık aslında sağ tuş sanılanın aksine çıkmıyor saklıyor işte bu yüzden) sonra tekrar menüye basın karşınızda fabrika ayarlı menüyü bulacaksınız sizin uygulamalarınız ise dağınıktır tekrar düzeltmek için o yapıştırdığınız dosyayı tekrar yerine yapıştırın

-C:/system/data/backgroundimage.mbm
Arka plana koyduğunuz resimdir. 2 farklı resim vardır biri normal duvarkağıdı diğeri de beyazlı daha küçük duvar kağıdıdır.Bu beyazlı hücresel yayını veya diğer ikonlar için(bluetooth, aktarma vs.)(6600 ve üstü için ikonlar geçerlidir) yapılmıştır ve bir yazı veya ikon belirdiğinde bu beyazlı duvar kağıdının bir kısmı gözükür

-C:/system/data/btstate.dat
Bluetooh isminizi görebilirsiniz sildiğinizde bluetooth isminiz silinmez.Dosya başka bir yerde bulunmaktadır.(Yazmamamın sebebi birisine bir veri gönderdiğinizde bt isminiz görünmez 'isimsiz C' olarak geçer)

-C:/system/data/Cacerts.dat
Cihazınızda yer alan güvenlik serfitikalarıdır(ayarlar>güvenlik>serfitika yönetimi de yer alanlardır)

-C:/system/data/calender
Ajanda ayarlarınız kayıtlarınızdır.

-C:/system/data/CLOCKAPP.dat
Saat ayarlarının kaydedildiği yerdir.

-C:/system/data/contacts.cdb
Rehber bilgilerinizdir

-C:/system/data/logbu.dat
İşlem kaydı bilgilerinizdir

-C:/system/data/notepad.dat
Notlar uygulamasındaki not kayıt bilgilerinin tamamı burada kaydedilir

-C:/system/data/pinboard
Favoriler/Git'te favori dosyalarının hangisinin hangisine ait olduğunu belirtir mesela ceptemsn msn.app uygulamasına ait gibi o kadar önemli değil

-C:/system/data/realplayer.cfg
RealOnePlayer'in ayarlarıdır

-C:/system/data/realplayer.ini
RealOnePlayer'in son kliplerin kaydedildiği yerdir

-C:/system/data/savedecks.db
Servisler/Web'in kayıtlı dosyalarının nerede olduğunu belirten dosyadır

-C:/system/data/template.n01(ing),template.n03(alm) template.n14(türk)
Mesajlarda yer alan şablonlardır

-C:/system/favorites/*.ink Favoriler/Git dosyalarıdır

-*:/system/install/(6600 ve üstündekilerde dosya cihaz hafızasına yüklenmişse C ye yok karta yüklenmişse E ye yüklenir)
Yüklenilen her bir
uygulamadır sis uzantılıdır açmaya çalışırsanız dosya bozuk uyarısını alırsınız bu dosyalayı ancak yöneticiyi açarsanız görebilirsiniz umarım anlamışsınızdır

-*:/system/mail
Anlamışsınızdır herhalde mesajların yer aldığı yerdir.
Klasörlerde mesajlar bulunur dosyalar ise kısa mesaj merkezi numarası mms ayarları e-posta falan index dosyası ise hangi mesajların nerede yer aldığını tabiri caizse 'path'ını gösteren dosyadır örneğin mailin içindeki dosyaları sildiniz index haric(zaten isteseniz bile silemezsiniz) ama mesajlara girdiğinizde tüm mesajlarınız duruyor ama mesaja giremiyorsunuz hata alıyorsunuz yani kısaca hangi mesajın nerede olduğunu gösteren dosyadır

-C:/system/midlets
6600 altı için;
Bir görevini göremedim
6600 ve üstü için;
Java uygulamaları menüde gösterir

-C:/system/midp
Java uygulamalar yer alır

-C:/system/recogs
*.mdl dosyaları yer alır(açıklamıştım)

-C:/system/shareddata
Bazı uygulamaların (telefonun orj. uygulamaları dahil) ayarları ve alınıp alınmadığına (yani para verip satın alınan programlar/oyunlar) dair bilgi verir

-C:/system/system.ini
Burasının birçok görevi vardır mesela programın alınıp alınmadığını anlar shareddatayla birlikte çalışır silinmesi halinde hiçbirşey olmaz

-C:/nokia
Görüntüler+videolar+sesler/Galeri yer alır accık ingilizce varsa yada elinizin altında bir sözlük anlarsınız

-C:/nokia/installs/
Bazen görürsünüz "dosya yükleyici konumuna taşınıyor" işte o dosya buraya taşınıp burada yüklenir.Buradaki dosyalar yöneticide gözükür

-C:/nokia/startermonlog.txt
Telefonda meydana gelen önemli hataları buraya rapor eder size önerim silmeyin ama garantiye yollarken bu dosyayı aynı isimli boş bir dosyayla değiştirin yine de tavsiye etmem
Yazdıklarım hakkında ve dışında soracaklarınız olursa çekinmeyin sorun cevaplamaya çalışırım

Gokhan43

Gokhan43

Üye
Hmm , sağlam bilgi öğrendiğim iyi oldu , tşk ;;)

NeedLeFLuff

NeedLeFLuff

Üye
helaallllllllllllll çok güsel çalışma :bravoo:

climax

Üye
çok uğraşmışsın eline sağlık ama ne yalan söyliyim pratikte bunlar bi işe yaramaz..salla gitsin

deli12

Üye
ellerine sağlık iyi bir çalışma olmuş, salla gitsin demiyor tebrik ediyorum :artı:

climax

Üye
Originally posted by deli12@Nov 16 2005, 11:25 PM
ellerine sağlık iyi bir çalışma olmuş, salla gitsin demiyor tebrik ediyorum :artı:
[post=210158]Quoted post[/post]​
karıştırma ortalığı...ben de tebrik ettim..ama kafayı yorma bu işlere demek istedim...hemmen de atlıyonuz ha

xrz

Üye
    Konu Sahibi
benim hedefim NOKIA da çalışmak şimdiden hazırlık yapıyorum ;)
ayrıca yazılılarım bitsin de daha devam ettiricem

hidayet

hidayet

Üye
sağolasın xrz

xrz

Üye
    Konu Sahibi
Yine bekleriz :)))

b.Y_F.r.e.n.z.Y

Üye
teşekkürler

ozdes_24

Üye
yane şimdi o menüdekilerin isimlerini caption.rsc nin ismini deiştirerek mi deiştirion nasıl yapıon yane onu sölesene _?? yoksa hex/text editorlemi

deli12

Üye
bana karşı öyle sonu ..ma ...me ile biten cümleler kurma hakkını sana kim veriyor, kahvemi burası salla gitsin filan...arkadaş birşeyler hakkında bilgi sunmuş yok salla yok kafanı takma...icazetmi almamız lazım??? :angry:

Alive

Alive

Üye
Mükemmel bir çalışma..Ellerine sağlık..Bu tür bir analiz paylaşımı kaçınılmazdı..Umarım yakında silinen program kalıntılarını yokeden bir program icat olur..Bu olmazsa olmazlarından biri olacak tel.lerin.. :artı:

AYRICA bu değerli çalışmayı kazandıran arkadaşa ve katılımcılara bir sorum olacak..

Profi explorerla gönderdiğim e-system-install in icindeki sis dosyaları neden dier telefonda çalışmıyor.Dosya bozuk diyor..Yüklenen sis değilmi bunlar..Yada yüklenenler imhamı oluyor mesajlardan silince..Bunu merak ediyorum..

xrz

Üye
    Konu Sahibi
Açıklayayım onları sadece yönetici açar yani yüklediğin programların bilgileri işte ne kadar yer tuttuğu serfitikaları vs bilgileridir. Yanılmıyosam amaç programı göndermek ama boyutu 5 kb'ı geçmez yani program deil o dosyaların yöneticiden açtığında hepsi açılır

Haberci

Haberci

Üye
Güzel bir çalışma.
Ellerine sağlık...
Yararlı olacağını sanıyorum...
Teşekkürler...

Alive

Alive

Üye
<div class='quotetop'>(xrz &#064; Nov 19 2005, 01&#58;23 PM) [post=211052]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
Açıklayayım onları sadece yönetici açar yani yüklediğin programların bilgileri işte ne kadar yer tuttuğu serfitikaları vs bilgileridir. Yanılmıyosam amaç programı göndermek ama boyutu 5 kb&#39;ı geçmez yani program deil o dosyaların yöneticiden açtığında hepsi açılır
[/b][/quote]

Sorumun cevabı bumuki?Lütfen bilen yardımcı olsun..Bu olayı çözemedim çünkü..

hasisa

hasisa

Üye
<div class='quotetop'>(Alive &#064; Nov 17 2005, 08&#58;45 PM) [post=210765]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
Mükemmel bir çalışma..Ellerine sağlık..Bu tür bir analiz paylaşımı kaçınılmazdı..Umarım yakında silinen program kalıntılarını yokeden bir program icat olur..Bu olmazsa olmazlarından biri olacak tel.lerin..

AYRICA bu değerli çalışmayı kazandıran arkadaşa ve katılımcılara bir sorum olacak..

Profi explorerla gönderdiğim e-system-install in icindeki sis dosyaları neden dier telefonda çalışmıyor.Dosya bozuk diyor..Yüklenen sis değilmi bunlar..Yada yüklenenler imhamı oluyor mesajlardan silince..Bunu merak ediyorum..
[/b][/quote]
evet bendede dosya bozuk diyor ama bazılarını yüklüyor

Alive

Alive

Üye
Napalm şimdilik böle yapıcaz cevap gelene kadar

mavikurt

Üye
Ayrıca bakmanız için bir site öneberilirim ama kurallar malesef. yöneticiler neder bilmem ama hepinizin çok işine yarayacaktır dünyada kullanılan bütün dosya türlerinin anlamını nasıl kullanıldığı hangi program falan hepsini bulursunuz. tam anlamıyla bir sözlük sayılır

mavikurt

Üye
Siz söylemeden söyliyeyim

"biraz alakaya maydonoz ama " kusura bakmayın

Üst Alt