Hamster

Sponsorlu Bağlantılar

ogzhnoTr

ogzhnoTr

Üye
    Konu Sahibi
Hamster
Hadi hamsterlar hakkında konuşalım :zong:

8.1'in adam olmasını bekleyen Lumia 520 ile gönderildi.

• Beğen
Tepkiler: Umur dağlar

Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
Hamster, cricetidae familyasına dahil kemirgen bir hayvandır.

Hamsterin hikâyesi, 1930 yılında Suriye Yahudi Üniversitesi zooloji dalı öğretim üyelerinden Prof. İsrâ'el Aharûnî'nin bir dişi hamsterle 12 yavrusunu Suriye yakınlarında bir kasabada bulup almasıyla başlamıştır. Aynı üniversitede görevli Dr. Ben Menahem, bu yavrulardan iki dişi ve bir erkeği alarak çifleştirmiştir. Böylece insan eli altında yapılan ilk hamster yavruları elde edilmiş oldu. Dr. Menahem'in sahip olduğu bu hamster ailesi, bugün tüm Dünya'daki evcil hamsterlarin atası olarak kabul edilir.
Hamsterler, Avrupa'da ve Asya'nın batısındaki tarım alanlarında ya da bozkırlarda toprağın altında kazdıkları karmaşık yuvalarda yaşarlar. Yuvada tabanı otlarla kaplı odalar ve kışlık yiyeceklerin saklandığı depolar vardır. Genellikle meyve, sebze ve tahılla beslendikleri için bazen tarım alanlarına zarar verebilirler. Öte yandan baykuş, atmaca, kakım ve gelincik gibi hayvanlara yem oldukları gibi insanlar tarafından da avlanırlar.

• Beğen
Tepkiler: .NeXuS., Umur dağlar ve ogzhnoTr
ogzhnoTr

ogzhnoTr

Üye
    Konu Sahibi
Vikipedi foreva

• Beğen
Umur dağlar

Umur dağlar

Üye
Gecen aya kadar bir disi bir erkek besliyordum bir anda kafeste 12 yavru gorunce gidip geri verdigim bir hayvandir kendisi.

• Beğen
Tepkiler: ogzhnoTr
Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
Hamsterin derisi vücuduna tam yapışmamış olup esnek ve gevşek bir yapısı vardır. Âdetâ derisi, vücuduna bol gelen bir elbise gibidir. Gözleri parlak ve tam yuvarlak, ayakları tutmaya ve kavramaya uygundur. Bu yüzden iyi birer tırmanıcıdırlar. Ön ayaklarında dört, arka ayaklarında beş parmakları vardır. Kuyruk 1 cm den kısa ve küttür. Uzun tüylü varyetelerde kuyruk tamamen tüylerin altında gizlenmiştir. Boyları 15-20 cm, ağırlıkları 200 g civarındadır.Hamsterler yaklaşık iki yıl yaşarlar. Renk göremedikleri gibi, uzağı görme yetenekleri de fazla gelişmemiştir; buna karşılık koku alma ve özellikle işitme duyuları çok iyidir. Hamsterleri diğer kemirgenlerden ayıran en ilginç özellikleri yanaklarındaki keseleridir. Hamsterler, yiyeceklerini bu keselerde toplar ve yuvalarına taşıyarak depolarlar. Bu keseler yanaktan başlar ve omuz üstünde biter. Bir hamster, kesesinde kendi vücut hacminin yarısı kadar yiyeceği taşıyabilir.

• Beğen
Tepkiler: Umur dağlar ve ogzhnoTr
ogzhnoTr

ogzhnoTr

Üye
    Konu Sahibi
Gecen aya kadar bir disi bir erkek besliyordum bir anda kafeste 12 yavru gorunce gidip geri verdigim bir hayvandir kendisi.

Ben erkek alcam önümüzdeki ay :zong:

• Beğen
Umur dağlar

Umur dağlar

Üye
Hamsterin derisi vücuduna tam yapışmamış olup esnek ve gevşek bir yapısı vardır. Âdetâ derisi, vücuduna bol gelen bir elbise gibidir. Gözleri parlak ve tam yuvarlak, ayakları tutmaya ve kavramaya uygundur. Bu yüzden iyi birer tırmanıcıdırlar. Ön ayaklarında dört, arka ayaklarında beş parmakları vardır. Kuyruk 1 cm den kısa ve küttür. Uzun tüylü varyetelerde kuyruk tamamen tüylerin altında gizlenmiştir. Boyları 15-20 cm, ağırlıkları 200 g civarındadır.Hamsterler yaklaşık iki yıl yaşarlar. Renk göremedikleri gibi, uzağı görme yetenekleri de fazla gelişmemiştir; buna karşılık koku alma ve özellikle işitme duyuları çok iyidir. Hamsterleri diğer kemirgenlerden ayıran en ilginç özellikleri yanaklarındaki keseleridir. Hamsterler, yiyeceklerini bu keselerde toplar ve yuvalarına taşıyarak depolarlar. Bu keseler yanaktan başlar ve omuz üstünde biter. Bir hamster, kesesinde kendi vücut hacminin yarısı kadar yiyeceği taşıyabilir.

Edit: kafasinin gectigi her yere girebilirler.

• Beğen
Umur dağlar

Umur dağlar

Üye
Ben erkek alcam önümüzdeki ay :zong:

Bence muhabbet kusu al hamstera heves ediyor insan sonra almaz olaydim diyor ne kafesten kacmasi bitiyor nede gece cikardigi ses bitiyor sabahlari hep uyuyo zaten sevemiyosun.

ogzhnoTr

ogzhnoTr

Üye
    Konu Sahibi
Bence muhabbet kusu al hamstera heves ediyor insan sonra almaz olaydim diyor ne kafesten kacmasi bitiyor nede gece cikardigi ses bitiyor sabahlari hep uyuyo zaten sevemiyosun.

Muhabbet kuşunu babamın kabul edeceğini sanmıyorum:d

Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
Hamater ne ya bildigin fare iste. Allah'in kemirgeninden evcil hayvan mi olur?

• Beğen
Tepkiler: ogzhnoTr ve The Shadow
ogzhnoTr

ogzhnoTr

Üye
    Konu Sahibi
  • Beğen
Tepkiler: The Shadow
Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
Kendini kandırabilirsin. Ama diğer farelerden farklı görünmesi onun biyolojik anlamda kemirgen ailesinden olduğu gerçeğini değiştirmez.

• Beğen
Tepkiler: The Shadow
ogzhnoTr

ogzhnoTr

Üye
    Konu Sahibi
Biyolojinin yanında huylarınıda göz onune almak lazım. Kendimi kandırmıyorum hayvanlarında bir karakteri vardır.

Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
Peh...

ogzhnoTr

ogzhnoTr

Üye
    Konu Sahibi
Senin peh deyip kuçumsediğin hayvanlar insanlardan daha iyisini hak ediyor.

Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
Peki.

Ercument33

Üye
Bende vardı. Öncelikle biraz kokar kendisi çok su tüketir her gün kontrol et biterse bir kaç saat sonra ölebilir. Isırmaz genelde ama benim yaptığım gibi uyurken kıçına orta parmağını değdirirsen bir anda ısırabilir son olarak da şu koştuğu koşmak zorunda olduğu oyuncağı çok ses yapar... Veeee çok akıllı benim ki bir gece çıkmış gitmiş kafesten bir baktım gece 1 de kafeste yok her yeri aradım falan bulamadım sabah 6:30 civarında uyku sersemi izledim... Geldi kafesine çıktı kapağı çekti girdi sonra kapağı geri çekti yuvasına yattı.

MaxiCep Windows Phone uygulamasıyla gönderildi.

• Beğen
ogzhnoTr

ogzhnoTr

Üye
    Konu Sahibi
Bende vardı. Öncelikle biraz kokar kendisi çok su tüketir her gün kontrol et biterse bir kaç saat sonra ölebilir. Isırmaz genelde ama benim yaptığım gibi uyurken kıçına orta parmağını değdirirsen bir anda ısırabilir son olarak da şu koştuğu koşmak zorunda olduğu oyuncağı çok ses yapar... Veeee çok akıllı benim ki bir gece çıkmış gitmiş kafesten bir baktım gece 1 de kafeste yok her yeri aradım falan bulamadım sabah 6:30 civarında uyku sersemi izledim... Geldi kafesine çıktı kapağı çekti girdi sonra kapağı geri çekti yuvasına yattı.

MaxiCep Windows Phone uygulamasıyla gönderildi.

Odamda kalacak zaten göz onunde olduğundan sorun olmaz. Teşekkürler bilgiler için. Koşmak zorunda olduğu şeye sunger takılırsa bir parça sorun olmayabilir

Üst Alt