Hamilelikte Şeker Değerleri Kaç Olmalıdır?

 • 23 Aralık 2011
 • 24589 Okunma
 • 0 Cevap

0/5, 0 Oy
 1. gebelikte şeker oranları, gebelikte şeker değeri kaç olmalıdır, hamilelikte şeker oranı, hamilelikte şeker oranı kaç olmalıdır, gebelik şekeri oranları, gebelik şekeri oranı ne olmalıdır, gebelik şekeri oranı kaç olmalıdır

  Gebelik döneminde anne adayların ne dikkatli olması gereken hususlar arasında gebelik şekeri de yer alır. Daha önceden şeker hastalığı olmayan ve gebelik döneminde ortaya çıkan bu hastalık ciddiye alınlı ve şeker oranları olması gereken değerin üstüne çıkmamalıdır. Gebelik döneminde şeker değerleri ne kadar olmalıdır?

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Hamilelikte ilk haftalardan itibaren şeker metabolizmasında belirgin birtakım değişiklikler olur. Genç kadınlarda sıklıkla görülen reaktif hipoglisemi hamileliğin ilk 3 ayında çok belirgin olarak yaşanır. Reaktif hipoglisemi, kan şekerinin aniden çok düşmesi şeklinde tarif edilebilir.

  Gebelikte açlık kan şekeri 90 mg/dl nin altında tokluk kan şekeri 1. saat 130 mg/dl nin altında, tokluk 2. saat kan şekeri 120 mg/dl nin altında olmalı. Gebelikte açlık kan şekeri 90 mg/dl den fazlaysa 100 gramlık OGTT 3 saatlik olarak yapılır.

  Hamilelikte ortaya çıkan ve hamileliğin sona ermesiyle birlikte kaybolan Gestasyonel Diabet veya Hamilelik Şeker Hastalığı ise hamilelikte tanısı konan ve gerçek diabet gibi bebeğe etkisi olan bir sorundur. Tanısı çok kolay ve basit testlerle yapılmaktadır. Önemli olan vaktinde teşhis konması ve gerekli tedbirlerin alınmasıdır. Gestasyonel diabet tüm hamilelerin % 1&#8211;3 &#8216;ünde görülebilmektedir.
   


  Yazan: First Lady
Yüklüyor...
19/01/2018 - 04:48