Gsm Operatörleri Cezalı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
canturgay

canturgay

Üye
    Konu Sahibi
Memleketimizin birbirinden güzide 3 GSM operatörü olan Turkcell, Vodafone ve Avea, çeşitli kampanya tarifelerine ilişkin reklamlarda, "Tüketicinin Korunması hakkındaki Kanun'a, Fiyat Etiketi, Etiket Tarife ve Fiyat Listeleri ile Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmeliklere aykırı hareket ettikleri" gerekçesiyle Reklam Kurulu tarafından para cezasına çarptırıldı.

Operatörlerden Avea, "Hepsi Bir" tarifesinin ucuzluğunu belirtmek için, kampanyanın Turkcell muadili olan BirFiyat yerine, yine aynı operatörün BizBize Cell tarifesiyle karşılaştırdığı ve Turkcell'e tescilli olan BizBizeCell adını kullandığı gerekçesiyle 118 bin YTL para cezası aldı.

Vodafone, Cep 1 tarifesinin tam şartlarını açıklayan bandın, TV reklamı esnasında ekranın alt kısmından okunamayacak kadar hızlı geçtiği, ücretlendirme periyodunun 60 saniye olduğunun ise hiç belirtilmediği, bunun da tüketiciyi yanıltacağı sebebiyle 60 bin YTL para cezasına çarptırıldı.

Turkcell ise, Turkcell Alo Paketleri'nin Recep İvedik'li "Psikolog" reklamlarında tanıtımı yapılan tarife paketlerinin kullanım bedeli olarak belirtilen fiyatların, 120, 240, 480, 960, 2400 veya 5000 dakikalık görüşme sürelerinin tamamı kullanıldığında ödenecek fiyatlar olduğu, abonelerin, kullanım süresinde bu dakikalara erişmemesi halinde ödeyecekleri ücretin artacağı, dakikası en fazla 8 YKr olarak tanıtılan "Alo 60" adlı paketin dakika ücretinin de gerçekten 60 dakika konuşma yapılmaması durumunda, 8 YKr’dan daha pahalıya geleceği gibi "tüketicilerin satın alma kararını etkileyecek veya değiştirmesine sebep olabilecek nitelikteki bilgilere yer verilmediğini" için hatalı bulundu. Operatör, 60 bin YTL para cezası aldı
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...




MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt