Google Yeni Yaşını Kutluyor

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
y n s c n

y n s c n

Üye
    Konu Sahibi
Google Yeni Yaşını Kutluyor
Popüler arama motoru google 13 yaşında! Stanford Üniversitesinde doktora yapan Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulan google bugün 13. yaş gününü kutluyor. Google şuan dünyanın en büyük arama motoru olarak hizmet vermekte. 12 yıl önce 1 milyon yasal sermayeyle bir araba garajında kurulan google’ın şuanki değeri ise 115 milyar dolardan fazla. Şuan ise google ana sayfasındaki doğum günü pastası ile gururla 13. yaş gününü kutluyor. Nice senelere google!

Google’ın Tarihçesi:
Google Inc. bir arama motorunun ve geliştiricisi olan şirketin adıdır. Stanford’da doktora yapan iki öğrenci, Larry Page ve Sergey Brin, Google’ı 1998′in 7 Ekim gününde 25 milyon dolar yasal sermayeyle kurdu. Şirketin GooglePlex denen merkez ofisi Kaliforniya’da bulunur ve tüm dünyada 20,000 civarında kişi çalıştırır. Şirketin sermaye ortakları, Kleiner Perkins Caufield & Byers ve Sequoia Capital’ı kapsıyor. Şirket ayrıca, içerik sağlayıcı şirketlere özel web arama çözümleri de sunuyor.Google’ın piyasa değeri 2007 sonu itibariyle 219 milyar Amerikan dolarıdır. Bu rakam ABD borsalarının en büyük 5. şirketi olduğunu göstermektedir. 2005 yılı sonu ise değeri 114 milyar dolardı.
Larry Page ve Sergey Brin başlangıçta tez çalışması olarak BackRub adlı bir arama motoru üzerinde çalışmaya başladılar. Amaçları dev bir bilgi yığını olan interneti bölümlemek ve arananları daha kolay bulunabilir bir hale getirmekti. Bunun için yeni bir teknoloji geliştirirler. Bu teknoloji, interneti klasik motorlara göre daha farklı bir şekilde inceliyordu. Bu yüzden kısa sürede adları tanınmaya başladı. Google başlangıçta .stanford.edu adresinde faaliyete geçti ve depolama için kullanacakları terabytelık diskleri Larry’nin yurt odasına koyuyorlardı. Bu arada da tasarılarını ticari hayata geçirmek için girişimci aramaya başladılar.
Yahoo’nun kurucusu David Filo ile bir görüşme ayarlanır. David onlara tasarılarını geliştirmelerini ve belirli bir noktaya geldikten sonra müşteri aramalarını tavsiye eder. Büyük şirketlerin ilgilerini çekemeyeceklerini anlayan ikili kendi başlarına devam etmeye karar alırlar. Ama bu seferde veri merkezi kurarken kullandıkları kredi kartları başlarına dert olmaya başlar.
Bu sırada Sun Microsystems’in kurucularından Andy Bechtolsheim kendileriyle görüşmek ister. Fikri beğenir ve çok acelesi olduğundan Google adlı şirkete 100.000 dolarlık bir çek yazar. Ama böyle bir şirket var olmadığından parayı bir süre tahsil edemezler. Daha sonra yakınlarından topladıkları 1 milyon dolar sermaye ile 7 Eylül 1998′de bir arkadaşlarının garajında Google’ı kurarlar. Aynı yıl PC Magazine adlı derginin Google’ı en iyi 100 site arasında göstermesi ve yılın en iyi arama motoru seçmesi arama motorunun tanınırlığını katlamıştır.
Google sözcüğünün anlamı:
Google, googol sözcüğünün üzerinde oynanmasıyla ortaya çıkmıştır. Edward Kasner adındaki ABD’li matematikçinin yeğeni Milton Sorotta tarafından üretilmiş olan “googol” sözcüğü, 1 ve onun ardından 100 sıfırın gelmesiyle oluşan sayıyı belirten matematiksel bir terimdir.
 


EroL

EroL

Emekli Yönetici
Google'ın bugün doğum günü değil :D 4 Eylül 1998'de anonim hale geldi. Neden bugün doğum günü Doodle'ını kullandığı çözemedik. Akılları karıştı galiba :ehe
 

pelın_

bende diyorumbu pasta nıye var:)
 
y n s c n

y n s c n

Üye
    Konu Sahibi
Google'ın bugün doğum günü değil :D 4 Eylül 1998'de anonim hale geldi. Neden bugün doğum günü Doodle'ını kullandığı çözemedik. Akılları karıştı galiba :ehe

Bu ön kutlama gibi bişey olabilir :naughty:
 

pelın_

:ehe:ehe
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular

kartal835
Cevap
0
Görüntüleme
409
kartal835
haydaravısyon
Cevap
9
Görüntüleme
469
[ENGİN]
Haydar
Cevap
0
Görüntüleme
377
Haydar
tapatalk
Cevap
0
Görüntüleme
383
tapatalk


Üst Alt