Google Arama Algoritmasını Değiştirdi

 • 6 Ekim 2013
 • 319 Okunma
 • 0 Cevap

 1. < Resmi açmak için tıklayın >

  Google'ın kıdemli başkan yardımcılarından Amit Singhal, arama algoritmasını değiştirdiklerini ve dünyanın yüzde 90'ının Google üzerinden aramalarını yeni algoritma ile yaptığını açıkladı.

  Google yeni algoritmasını kullanıcıların değişen platformlarına ve arama ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde geliştirmiş. Arama sorguları daha da karmaşıklaşıyor ve üstelik geleneksel Boole'ca ve anahtar kelime odaklı sistem artık pek de muhteşem değil. Aradığını bulmak için birden fazla olguyu aynı anda aratarak doğru kombinasyonu yapman gerekiyordu. Neyse ki Hummingbird çok daha akıllı.

  Hummingbird genel olarak firmanın 'doğruluk artırma' eforu. Arama sorgusu ile en ilgili doküman ve veriyi 'kendine has' yöntemlerle sunuyor.

  Sighal, "1998'de aramanın nasıl bir şey olduğunu hatılıyor musunuz? Oturur ve hantal bilgisayarını çalıştırır, ciyaklayan modeminle çevirmeli ağa bağlanır ve bazı anahtar kelimeler yazardın. Karşına çıkan ise bu kelimelere sahip olan 10 mavi renkli web site bağlantısı olurdu" diyor ve ekliyor: "O zamandan bu zamana dünya çok değişti: Milyarca insan çevrimiçi oldu, web katlanarak büyüdü ve artık cebindeki minik güçlü cihaza istediğin her soruyu sorabiliyorsun."

  1998 eylülünün bu haftasında, Sergey Brin ve Larry Page bir araya gelerek Susan Wojcicki'nin (şu an Google'da üst düzey yönetici) garajında çalışmaya başladılar. İçerisinde buldunduğumuz hafta bu başlangıcın 15. yıl dönümü. Google bunun şerefine doğum günü temalı bir oyun-doodle hazırladı.
  ALINTIDIR
   


  Yazan: kartal835

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
24/01/2019 - 07:34