Google' a İçeriden Darbe :Cuil


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
canturgay

canturgay

Üye
    Konu Sahibi
Google'dan ayrılan dört mühendis, Cuil adında bir arama motoru kurdu. Cuil, Google'ın üç katı sayfa listelediğini ve daha güvenli olduğunu iddia ediyor.


Eski Google mühendisleri Tom Costello, eşi Anna Patterson, Google'dan önce eBay'in arama motoruna çeki düzen vermiş olan Russell Power ve AltaVista'nın yapımında çalışmış olan Louis Monier, Cuil isimli iddialı bir arama motoruyla Google'ın karşısına dikildi. "Cuil" sözcüğünün "cool" ("havalı") diye okunması gerektiği bilgisi bile, dörtlünün ürünlerine ne kadar güvendiğinin kanıtı.

Şu an en yaygın kullanılan arama motoru ve herhalde en iyi tanınan internet sitesi Google olsa bile, sitenin bazı sorunları yok değil. Cuil da Google'ın tıklama geçmişini kaydetmesi ve arama sonuçlarında Wikipedia gibi kimi sitelere kıyak geçmesi benzeri falsolarını kullanarak pazarda kendine yer edinme peşinde.

120 milyon adet siteyi listelemiş olan Cuil, arama analizini site ziyareti sıklığı, ziyaret örüntüsü, ziyaretçi profili ve sayfadaki link sayısına göre değil, sayfa bağlamı ve aramanın amacına göre yapıyor. Benzer konulardaki siteleri başlıklar halinde bir araya toplayan Cuil, bir arama yapıldığında sağ taraftaki bir menüde de aramayla ilgili olabilecek diğer başlıkları gösteriyor, yani bir tür tavsiye sistemi var.

Cuil'un kurucuları, tıklama geçmişine bel bağlamadığı için kullanıcı bilgisi kaydetmesine gerek olmadığını, dolayısıyla standart bir arama motorundan daha güvenli ve özel hayata daha saygılı olduğunu da savunuyorlar.

Pek tabii adresinden erişilebilen arama motorunun, iddia ettiği gibi havalı olup olmadığını zaman ve kullanıcılar gösterecek.
 
keremerson

keremerson

Üye
Google'amı meydan okuyolar :ehe
 
mservank

mservank

Üye
öyle deme kanka ne olduğu belli olmaz baksana google nerden nereye
 
keremerson

keremerson

Üye
Haklısın kanka ama bu saatten sonra google'ı bu alanda kimsenin yenebileceğini düşünmüyorum ya. Adamlar dünya devi oldular bi anda yaa bu sektörde
 
dr.bahaeddin

dr.bahaeddin

Üye
yalnız site ismi yazarken anında tamalıyor güzel bi site beğendim valla geçer bi süre sonra ii reklam yaparsa
 
mservank

mservank

Üye
Haklısın kanka ama bu saatten sonra google'ı bu alanda kimsenin yenebileceğini düşünmüyorum ya. Adamlar dünya devi oldular bi anda yaa bu sektörde
tabi canım google'ın yeri tutulmaz hem rahat hem de yahoo ve live a göre çok daha olumlu sonuçları var
eğer bunun farkına varırılarsa yaklaşırlar hiç olmaz:)
 
schumici

schumici

Üye
ben geçen baktım ve hiç beğenmedim google bu alanda hala 1 numara:oke:
 
kurt bey

kurt bey

Üye
Yaw bikere milletin parmakları alışmış google yazmaya. Bu site arama yaparken güvercin taklasıda atsa googleyi geçemez bence :)
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt