Duyuruyu Kapat

gitar çalmayı öğrenmek isteyenler(çok detaylı anlatımla)

 • 18 Şubat 2010
 • 308386 Okunma
 • 31 Cevap

0/5, 0 Oy
 1. Gitara Giriş

  Gitar 20. Yüzyıl boyunca kendini dünyanın en popüler müzik enstrümanı olarak kabul ettirmiştir. Standart gitar 6 telli bir enstrümandır. Zaman içinde değişik soundlar ve farklı müzik türleri için çok sayıda gitar türleri üretilmiştir. Modern gitarı 3 ana sınıfta incelemek mümkündür.

  Klasik Gitar

  Tarihçesi, türdeşleri ile ele alındığında 16. Yüzyıla hatta öncesine uzanan klasik gitar, İspanyol Flamenco tarzının esas enstrümanı olarak 19. Yüzyıldan itibaren yaygınlaşmış ve bugünkü şekline kavuşturulmuştur. Modern gitar türlerinin tamamının atasıdır. Ağaç gövde ve ses deliği; ayrıca alt üç telinin naylon türevi olması tipik özelliklerindendir..

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Akustik Gitar

  Gövdesinin (kasa) ve ses deliğinin klasik gitara göre daha genişçe olması; tüm tellerin çelik veya türevi olması esas farklılıklarıdır. Amerikan Folk Müziği (Country-Blues) soundu için geliştirilmiş, özgün tınısı ile tüm dünyada gitar müziği içinde yerini almıştır. Daha çok Rock (özellikle slow-rock), Blues ve Folk müziğe yatkın bir soundu vardır.


  < Resmi açmak için tıklayın >
  Elektrik (elektro) Gitar

  Standart gitar üzerinde yapılan değişikliklerle biçimini bulan modern bir enstrümandır. Gitarın gövdesine, ses deliğinin bulunması gereken yere konulan manyetik (mikrofon vazifesi gören elektro-mıknatıs) ler sayesinde tel titreşimleri amplifikatöre gönderilir. Özellikle yüksek sesli ve güçlü bir sound için geliştirilmiş, mikrofona ihtiyaç duymaksızın daha geniş alana sesi yaymak üzere biçimlendirilmiştir.

  Les Paul, Leo Fender gibi tasarım ustaları sayesinde 1940' lardan beri üretilmekle birlikte Rock'n Roll ile hayat bulan elektro gitar faktörü, daha sonraları da Jimi Hendrix, Frank Zappa gibi gitarist öncüler tarafından yapısal değişikliklere ve efekt zenginliğine kavuşturlulmaya başlanmıştır.

  Bugün elektro gitar ve efekt soundları tam bir "ses mühendisliği sahası açmıştır. Sınırsız ses varyasyonları performansçıya geniş bir yelpaze sunmaktadır.
  Müziğin her köşesinde kendine yer bulan elektro gitar, özellikle rock, blues ve jazz dan dünya müziğine ulaşan çizgide cazip bir enstrümandır. Akustik ve Klasik gitarların yapısı değiştirlmeden " elektrik " hale getirilenleri olduğu gibi, standart masif gövdeli bir elektro gitar: ses deliği bulunmayan, yekpare ve görece ince kasalı, tüm telleri çelik veya metal türevi olan bir çalgıdır.


  < Resmi açmak için tıklayın >


  Nasıl Bir Gitar Almalıyım ?

  Sevdiğiniz, yapmak istediğiniz tür müziğe veya özgün arzunuza uygun bir sound sağlayabilecek ve tınısndan hoşlandığınız gitar muhtemelen doğru "gitar türü" seçimidir. Ancak yeni başlayanlar için akustik gitarın çelik ve görece sert tel yapısının, henüz kıvama gelmemiş parmaklar açısından biraz zorlayıcı olacağını belirtmekte fayda var. Tüm gitar çeşitleri genelde aynı çalıma cevap vermekle beraber aslında her tarz için özelleşmiş bir çalış tekniği vardır.
  Yaygın ve yanlış bir inanış, gitar çalmaya "klasik gitar" la başlanması, daha sonra istenirse arzulanan diğer çeşitlere geçilmesi gerekliliğidir. Hayır..! Kesinlikle ne tarz gitar çalmak istiyorsanız onunla başlamalısınız.


  < Resmi açmak için tıklayın >


  Gitar Alınırken Dikkat Edilecek Hususlar

  Elbette öncelikle sesinden hoşlanacağınız bir enstrüman seçmelisiniz. Sesini duymadan müzik aleti satın almak büyük bir hatadır. Aynı marka iki enstrüman arasında dahi ses farklılığı olacaktır.
  Yapısal olarak iyi bir gitarın, ağacı-malzemesi-işçiliği ile birlikte dikkat edilmesi gereken ana özellikler.


  a) Telleri klavyesinden çok uzak olmamalı, perdelere rahatlıkla basılabilmeli.

  b) En ince perdelerine kadar net bir tını vermeli, parazitli-cızırtılı sesler olmamalı.

  c) Her perde vermesi gereken standart notayı (entonans) verebilmeli.

  d) Akort anahtarları, köprüleri ve varsa kilit sistemleri düzgün ve verimli çalışmalı.


  Gitar alış-verişinde mümkünse bu işte tecrübeli; gitar çalmayı bilen biri ile birlikte almanız gayet iyi olur..

  < Resmi açmak için tıklayın >  Temel Kavramlar

  Notaların uluslararası literatürdeki isimlerinin bilinmesi, her yerde nota veya "akor" (aynı anda birden çok notanın tınlatılması) olarak karşınıza bu şekilde çıkacağı için önemlidir.


  < Resmi açmak için tıklayın >  Gitarda yan yana olan iki perde arası yarım (1/2) sestir. Batı müziğinde kullanılan en dar satndart ses aralığı da budur.
  Aşağıdaki tabloda gitar klavyesi üzerindeki notaları görüyorsunuz. Yazım ve şablon tekniği açısından en kalın tel (E) her zaman en altta olarak resmedilir.  < Resmi açmak için tıklayın >
  Çalma ve tutuş pozisyonları

  Sağ el çalış pozisyonlarında parmak veya pena kullanılır. Klasik gitar tekniğinde ve arpejde (akor seslerinin çeşitli düzenlerde ayrı ayrı tınlatılması) genellikle parmak kullanılır. İspanyolca parmak isimlerinin ilk harfleriyle literatüre geçen gösterim; baş parmaktan başlayarak sırasıyla

  Başparmak : P

  İşaret : i

  Orta : m

  Yüzük : a

  olarak isimlendirilir.


  Hertürlü gitarı çalarken kullanılan yaygın ve ideal bir yöntem de pena kullanımıdır.


  1.Pena doğrudan gitarın gövdesini gösterecek şekilde tutulmalıdır.

  < Resmi açmak için tıklayın >
  ·

  2.Pena işaret parmağın ilk boğumunun kenarı ile baş parmağın ilk boğumunun altı arasında tutulur.

  < Resmi açmak için tıklayın >

  3.Tellere vururken herzaman bir üstten (n) bir alttan (v) vuruş kullanılır. Pena ne çok sıkı ne de çok gevşek tutulmalıdır.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  4.Pena bu şekilde tutulurken sağ kol gitarın gövdesine yaslanabilir. Baş parmağın devamı olan, elin iç kısmı çalınmayan telleri hafifçe hissedecek şekilde yukarı aşağı hareketlenmelidir

  < Resmi açmak için tıklayın >


  5.Penanın ucu tellere paralel ( veya 15 derece kadar dışa eğimli) tutulmalıdır. Bu hızlı pasajlarda teller arasında akıcı hareketler için en uygun şekildir.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Nasıl Akort Yapılır

  Gitarların akort ayarı genel olarak bir telin seçilen tek bir referans noktasına göre akort edilmesi yoluyla gerçekleştirilir. Gitarın en kalın telinin (E) 5. perdesi la (A) sesi olmalıdır. 440 Hz. lik frekansa sahip bu notayı A sesi akortuna sahip diyapazon, bir tuşlu çalgı veya akortlu olduğuna güvendiğiniz bir başka enstrüman ile sağlayabilirsiniz. Ayrıca normal hatlı bir telefondaki "çevir sinyali" de A-440 Hz. sesine gönül rahatlığı ile akort yapılabilecek derecede yakındır. Piyasada gitarın tüm tellerinin seslerini veren akort düdükleri veya elektronik akort cihazları (tuner) da bulumaktadır.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  En kalın telin 5. perdesi ve hemen altındaki telin boş sesi grafikte görüldüğü üzere "A" notasıdır. Yani en kalın telinin 5. perdesi "A" notası olacak şekilde akortlanmış gitarın, üstten ikinci teli de boş çalındığında aynı sesi vermelidir. Benzer mantıkla kalından inceye doğru tellerinizi, yukarıdaki tabloya uygun akortlayabilirsiniz. Kısaca akortta kalından inceye "beş-boş" metodu geçerlidir. Sadece sol (G) ve si (B) kalın olanın 4. perdesi ince olanın boş çalınması ile eşitelinir "dört-boş&#8221;.

  TELLERDEKİ SESLER ( NOTALAR )

  Gitarda 3 ü bobin (ipeğe sarılmış ince bakır tel) 3 ü misina 6 tel bulunur.
  Bu teller sırayla şu harflerle ifade edilir.

  6-E====================(Mi)
  5-A====================(La)
  4-D====================(Re)
  3-G--------------------(Sol)
  2-B--------------------(Si)
  1-e--------------------(ince mi)

  Ayrıca gitarın klavyesinde (sapında) 20 kadar perde bulunur.
  Bunlardan genelde 12 tanesi kullanılır. İşte yukarıda bahsettiğimiz iki perdede bir ses veya
  bir perdede birses değişimi ile kastedilen perdeler bunlardır. Aşağıda Tellerin Üzerlerindeki
  Seslerin bir tablosu görülmektedir. Bu tabloda Si ve Mİ den sonra gelen seslerin uzaklığına
  dikkatinizi çekerim.

  123456789012 (Perde Numaraları)

  E F=G=A=BC=D=E
  A =BC=D=EF=G=A Belki dikkatinizi çekmiştir
  D =EF=G=A=BC=D bütün teller 12. perdede
  G -A-BC-D-EF-G kendi seslerine dönüşürler.
  B C-D-EF-G-A-B
  e F-G-A-BC-D-E

  Bu arada gördüğünüz gibi notaların arasında boşluklar vardır.
  Buralara #(Diez) ve b(Bemol) denir.

  # Diez: Sesin 1 perde incelmesi
  b Bemol: Sesin 1 perde kalınlaşması


  AKOR:


  Üç veya daha fazla sesin aynı anda tınlamasına akor denir.


  Her çalgı ile akor çalınamaz. Akor çalabilen çalgıların başında piyano ve gitar gelir.


  Bu çalgılarda aynı anda üç ve üçden fazla ses çalınabilir.


  Bu nedenle gerek piyano ve gerekse gitar çok iyi birer solo çalgı oldukları gibi çok da iyi birer eşlik çalgısıdırlar.


  Gitardaki akor kalıplarına geçmeden önce notaların simgelerini öğrenelim.


  Notaların karşılığı olan harf simgeleri şöyledir:.  < Resmi açmak için tıklayın >
  Bilindiği gibi Batı Müziğinde iki ana akor vardır. MAJÖR ve MİNÖR. Tek başına bir "C" gördüğümüz zaman bu "Do Majör" akoru demektir. Eğer "C"nin yanında küçük "m" harfi varsa "Cm" bu da "Do minör" demektir.Bu bütün akorlar için geçerlidir.

  Gelelim bu ders öğreneceğimiz iki akora: LA MİNÖR(Am) ve Mİ MAJÖR(E)
  Am [LA MINOR]


  < Resmi açmak için tıklayın >

  ------------------------------------------------------------------
  E [Mi MaJOR]

  < Resmi açmak için tıklayın >

  ------------------------------------------------------------------

  Önce yukarıdaki her iki kalıbı da parmaklarımıza bakmadan hatasız basmaya çalışalım. Tabiki hemen başaramayacaksınız ama sabırla çalışırsanız çok kolay olduğunu anlayacaksınız. Ancak parmaklarımızın perdelere doğru basmasına, diğer tel ve perdelere de dokunmamasına özen göstermeliyiz. Kolay değil ama çalışarak her şey başarılabilir.


  Ödev


  < Resmi açmak için tıklayın >


  *verdiğim ödevi sabırla yapmaya çalışın,bıkmadan usanmadan sürekli tekrarlayın,sonucu hissedeceksiniz...

  Birinci derste Am ve E akorlarını öğrendik ve bu iki akorun basılışını çok çalıştık.Hiç elimize bakmadan her iki akoru da art arda çalabiliyor olmamız lazım.
  Artık sol elimizde sorun kalmadı.Şimdi bu iki akorla yaptığımız çalışmayı biraz renklendirelim.
  Sağ elimizle şu ritmi çalmaya çalışalım;


  < Resmi açmak için tıklayın >  < Resmi açmak için tıklayın >  Sağ elimizi yukarıdaki ritme iyice alıştırmalıyız. Akor değişim yerlerinde de duraksama yapmamalıyız. Bu arada eğer pena kullanıyorsak, penayı çok sıkmamalıyız.

  Şimdi yeni bir ritm arayalım;

  < Resmi açmak için tıklayın >
  < Resmi açmak için tıklayın >


  Şimdi de yeni bir akor daha öğrenelim. Bu akorun adı da RE MİNÖR sembolü Dm&#8217; dir. Bu akor çalınırken en kalın tel olan Mi teline dokunmamaya çalışmalıyız.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Bu akorla bildiğiniz akor sayısı üçe çıktı. Bu üç akorla bile çok sayıda şarkı çalabilecek ve hatta besteler bile yapabileceğiz. Türk Pop Müziğinde bu üç akor çok sevilir ve kullanılır.
  Ve şimdi de çok önemli bir ritm öğreneceğiz. Folk Ritm. Bu ritm ile de bir çok şarkıya eşlik edebilecek ve ritm gitar çalma mantığını kavrayabileceğiz.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Ödevimiz ; Am, E ve Dm akorlarını folk ritm eşliğinde art arda sıralamak. Artık parmaklarımız her üç akoru da ezberlemiş olmalı. Geçişleri sayısız kere yapmalıyız ve hiç ümitsizliğe kapılmamalıyız. Boş kaldığınız her an elinize gitarı almalı ve çalışmalısınız. Bir iki ay sonra vereceğiniz küçük konserleri düşünürseniz eminim daha büyük bir hırsla çalışırsınız. Ama çalışmazsanız öğrenmeniz mümkün değil, bunu unutmayın  NOT:ARKADAŞLAR BUNLARI OKUYUPTA BEN %100 GİTAR ÖĞRENİRİM DEMEYİN.BU ANLATIMI SADECE GİTARIN TEMEL EĞİTİMİNİ VE AZDA OLSA PARÇA ÇALABİLMENİZİ SAĞLAMAK İÇİN KOYDUM:oke:
   


  Yazan: Aziz™
 2. rica ederim:)
   
 3. teşekkürler
   
 4. rica ederim nadide:)
   
 5. ney sesini severim ben gitar sevmiyorum
   
 6. ben elektro gitara başlayayım ozaman :)
   
 7. ne yani sana gitarla serenat yapılsada sevmezmisin:hmmm

  --------------- Ekleme ---------------

  başlayacaksan hayırlı olsun mert
   
 8. sağol :)
   
 9. rica ederim.gitar her zaman ilgimi çekmiştir:)
   
 10. bende başka işleri dahada kolaylaştırmak için başlayacam anladın sen onu xD
   
 11. :eheanladım mert anladım seni köftehor seni:naughty:
   
 12. hehehe :D
   
 13. ne yapacaz mert onları ancak bu şekilde ilgisini çekebiliyoruz
   
 14. :)
  neyse benim dersane var sonra görüşürüz kardeşim :oke:
   
 15. tamam kardeşim hadi kolay gelsin
   
 16. Teşekkürler Aziz Abi Para Vermeye Gerek Kalmadı :d:

  Bak 500'üncü Mesajımı Senin Konuna Yazıyom Ha :d:
   
 17. rica ederim burakcım ayrıca hayırlı olsun nice rütbelere:)
   
 18. Teşekkürler.
   
 19. rica ederim:)
   
 20. tabiki zaten konuda yazdım.yüzde yüz değilde pratiğini kavrarsınız diye yazdım konuda:)
   
Yüklüyor...
20/10/2017 - 19:20