Haber GetContact için yolun sonuna gelindi, Google Play Store ve App Store’dan kaldırıldı!

Sponsorlu Bağlantılar

TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
    Konu Sahibi
GetContact için yolun sonuna gelindi, Google Play Store ve App Store’dan kaldırıldı!
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Kısa bir süre içerisinde uygulama marketlerin ilk sırasıya yerleşen uygulama, büyük bir tehlikeyi beraberinde getiriyor. Zira, uygulama sizin rehberinizde kayıtlı olan numara ve isimleri kopyalarak kendi veritabanına dahil ediyor.

Bu tarz uygulamalar ile yüzlerce veriyi tanımadığımız kişilere teslim etmiş oluyoruz.
Püf Noktası - GetContact silme işlemi nasıl yapılır?

GetContact, Google Play Store ve App Store’dan kaldırıldı!
BTK tarafından başlatılan inceleme ve özellikle bilişim basınından gelen tepkiler sonrasında uygulamanın App Store’dan kaldırıldığını duymuştuk Aradan geçen kısa bir süre sonra uygulama bu kez Google Play Store’dan kaldırıldı.

Uygulamayı geliştiren ve Türkiye’de faaliyet göstermekte olan şirketin yöneticisi, günlük kullanıcı sayısı 3 milyon, aylık aktif kullanıcı sayısı ise 20 milyonu aşan uygulamanın kullanıcı verilerini koruduğunu iddia ediyor.

Ancak, bu açıklamaların Google ve Apple için yetersiz olduğu ortada. Her iki mağazadan kaldırılan uygulamayı asla yüklememenizi, yüklediyseniz hesap silme işlemini gerçekleştirmenizi güvenliğiniz için şiddetle tavsiye ediyorum.
BU TARZ UYGULAMALARI KESİNLİKLE KULLANMAYIN!

Eğer Uygulamayı daha önce kullandıysanız, GetContact silme işleminin nasıl yapıldığına ilişkin olarak BURADAKİ Konuya göz atabilir GetContact silme işlemini yapabilirsiniz.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Symbianist, Bab-ı Umut, rear2011 ve 1 kişi daha

Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
TrueCaller, adaffix vb bu tarz uygulamaları kullanmaktan hep kaçındım bunu da denemek için önermişlerdi ama yapmamıştım bunlar her zaman kişi listesini bünyesine alır tabiki. :)

• Beğen
Tepkiler: rear2011 ve TheNightMare.

murattkn3

Üye
Sorguapp diye bi uygulama var o daha kötü.onun mutlaka yasaklanması gerek

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: rear2011
bozkirdangelen

bozkirdangelen

Üye
Bu tür uygulamalardan şu ya da bu şekilde zarar görmeyen olmuyor.

Örneğin, C~I~A isimli uygulama büyük oranda nerede ise herkesin telefonunda yüklü.

Diyelim ki siz de bu programın sakıncasını görüyor ve yüklemiyorsunuz.

Buna rağmen o uygulama sizi de içerisine alıyor, Çünkü, o uygulamanın yüklü olduğu arkadaşınızın cep telefonlarında sizin de bilgileriniz var.

Diyeceğim o ki, kişisel anlamda çare bulacak veya bu durumdan kaçacak durumda değiliz.
Bu konuda belki de tek kurtuluş Devletin bu sahada etkin olması ve çare bulması.

• Beğen
TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
    Konu Sahibi
Bu tür uygulamalardan şu ya da bu şekilde zarar görmeyen olmuyor.

Örneğin, C~I~A isimli uygulama büyük oranda nerede ise herkesin telefonunda yüklü.

Diyelim ki siz de bu programın sakıncasını görüyor ve yüklemiyorsunuz.

Buna rağmen o uygulama sizi de içerisine alıyor, Çünkü, o uygulamanın yüklü olduğu arkadaşınızın cep telefonlarında sizin de bilgileriniz var.

Diyeceğim o ki, kişisel anlamda yapılacak ve kurtulacak durumda değiliz.
Bu konuda belki de tek kurtuluş Devletin bu sahada etkin olması ve çare bulması.
Bu Tarz Uygulamaları (Cia Dahil) Google ve Apple mağazalarından kaldırmalı, ve izin verilmemelidir. Kullanıcılar, Mağazalar izin vermese zaten bu tür uygulamalara itibar etmez. Kullanici, Nasıl olsa Play Store ve App Store'daki Uygulamalar güvenli olmasa Mağazada olmaz algısına kapılıyorlar.
Ve tabiki de sizin de dediğiniz gibi Devlet'in de Kurumlarıyla bu işe el atması gerekiyor.

Şimdi Tekrar baktığım da, Uygulama Google Play Store'de Kullanıma açılmış. İlginç Google'a Rüşvet verdiler herhalde. :)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: bozkirdangelen
rear2011

rear2011

Üye
Bilği Paylaşımlarınız için teşekürler arkadaşlar, insanların sır gibi olan her türlü özellerinin her hangi bir yolla alınması > çalınması > yani hırsızlanması tüm uygulama ve proğramlarda varsa suç duyurusunda bulunulucak bir çağrı merkezi veya bir test Labaratuvara-na ihtiyacımız acilen var :polis:DİKKAT:polis: Bu konuyu tüm ilgili forum ve yetkili yazılım birimlerine sorğulanması vatandaşların ve Devletin birinci hakkı ve vazifesi olduğunun öğretilmesi ve ilan edilmesi kesin ve şart.

• Beğen
Tepkiler: TheNightMare.
Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
Az önce haberde gördüm erişim engeli uygulanan 70 site-uygulama kararı verilmiş bir mahkeme tarafından.

• Beğen
Bab-ı Umut

Bab-ı Umut

Üye
bizim forumda da bu uygulama paylaşılmıştı sanırım. Onu silsek mi acaba? eğer hala duruyorsa.

Düzeltme: Silinmiş konu.

TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
    Konu Sahibi
bizim forumda da bu uygulama paylaşılmıştı sanırım. Onu silsek mi acaba? eğer hala duruyorsa.

Düzeltme: Silinmiş konu.
Uygulamanın Forumda durmasının bir zarari olacagini sanmiyorum. Yükeyip yuklememek kullanicinin elinde sonuçta.

bozkirdangelen

bozkirdangelen

Üye
Uygulama yazarken, telefondaki bazı alanlara erişim izni olmadan yani bu konuyla ilgili çentikleri işaretlemeden yazsanız dahi kullanıcılar çalıştıramıyor.

Uygulamanın tanıtımında ise örneğin "Telefon rehberi, telefondaki dosyalara vb." alanlara erişim olduğu söyleniyor.
Ve yine uygulama install edilirken de kullanıcı uyarılıyor.
Buraya kadar her şey tamam.

Telefon sistemlerinin sahipleri(Android, WP, Apple) isterlerse bir uygulama yazılımcısının uygulama çalışırken neler yaptığını görebilir, çözebilirler, sonuç olarak ta kötü niyetli bir işlem gördüklerinde de bu uygulamayı hem kullananlara, hem yazılımcısına haber vererek yayın sayfasından kaldırabilirler.
Bu çok zor bir şey değil.

Eğer yazılımcı topladığı ve paylaştığı bilgileri kullanıcılarına haber veriyorsa o zaman başka.

NOT: Arayan numaranın kimin olduğunu haber veren bir uygulamayı kullanıcı bile bile telefonuna yüklüyor ise kendi rehberinin de bu uygulama yolu ile tüm dünyaya açıldığının bilincinde olmalı.

• Beğen
vedat1966

vedat1966

Üye
Bu tür uygulamalardaki sıkıntı rehberinizi paylaşıma açarak. Başkalarının bilgilerini ifşa etmek.

En masum olan facebook derken sonuç ortada.

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Bab-ı Umut, TheNightMare. ve bozkirdangelen
bozkirdangelen

bozkirdangelen

Üye
Bu tür uygulamalardaki sıkıntı rehberinizi paylaşıma açarak. Başkalarının bilgilerini ifşa etmek.

En masum olan facebook derken sonuç ortada.

Bu tür uygulamaları yüklemiyorum ki bilgilerim alınmasın, paylaşılmasın
Ancak, bu kişisel dikkat işe yaramıyor, çünkü benim arkadaşım kullandığı zaman tüm sihir bozuluyor.

• Beğen
vedat1966

vedat1966

Üye
Bu tür uygulamaları yüklemiyorum ki bilgilerim alınmasın, paylaşılmasın
Ancak, bu kişisel dikkat işe yaramıyor, çünkü benim arkadaşım kullandığı zaman tüm sihir bozuluyor.
Çok bilgili olmayan ancak meraktan yükleyen birçok insan var. Bu durumda yazılımın nasıl art niyetli olduğunu görüp anlayacak insanlar.
Sonuçta sizin yüklememeniz yada çok bilgili olmanız bir işe yaramıyor. Bir başkası sizin bilgilerinizi paylaşıyor. Sonra abuk sabuk reklamlar ve telefon alabiliyorsunuz. Bilgili olduğunuz için siz bunları engelleyebiliyorsunuz belki peki anne babalarımız alo'dan öteye geçmeyen bilgiye sahip olanlar.

• Beğen
Symbianist

Symbianist

Üye
Numaranız Cia ve true callerda görünüyorsa silebiliyordunuz eskiden. Ben silmiştim kendi numaramı. En azindan başkası sorguladiginda kime ait olduğunu bilemiyor.

Belki diğer uygulamaların da öyle bir özelliği vardır.

Gevezelik için isminizi birisi farklı kaydederse sonuç komedi olabiliyor. Hem bu çağda bundan kaçınmak sa pek mümkün değil herhalde

• Beğen
Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
Bu tür içeriklerde hepsinde unlist özelliği yani listesinden çıkarma özelliği mevcuttur bunu da ufak tefek yardım sayfalarında yalan yanlış Türkçe İngilizce yazar her zaman. Bunları ara ara kontrol etmek ve alışkanlık haline getirip silmeye çalışmak gerek diye düşünüyorum. :)

• Beğen
Tepkiler: Bab-ı Umut ve TheNightMare.

Üst Alt