Gelenek, Görenek ve Adetlerimiz

 • 17 Nisan 2010
 • 455 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Ödev: Kuzey Kıbrıs TÜRK CUMHURİYETi'nin Gelenek, Görenek ve Adetleri Nelerdir ?


  Gelenek, Görenek ve
  Adetler

  TOPLUM HAYATINDA gelenek, görenek ve adetlerin en güzel yansıdığı ve ortaya çıktığı ortamlar çeşitli törenler ve kutlama günleridir. Bunlar arasında düğünler, sünnet törenleri, Bayram törenleri, çocuk doğumu, çocukların okula başlaması yer almaktadır. Kıbrıs Türk toplumunun karakteristiklerinden biri de “Konuk Ağırlama” tarzıdır. Bu durum, tüm dünyada bilinen geleneksel Türk konukseverliğinin bir yansımasıdır. İkram yapılırken her zaman yaşlı kişilere öncelik tanınması adettendi. Kıbrıs insanı, ikramda önceliği daima kahveye vermiş, bunun yanı sıra şerbetler de tercih edilmişti. Bunlar arasında bal, gül, şeker, harup ve macun şerbetleri baştaydı. Çeşitli meyvelerden hazırlanan macun sunumu da ayrı bir zevkti

  Halk
  Dansları

  KIBRIS TÜRK HALKI, çeşitli etkinliklerde (düğün, kına gecesi, ekin kaldırma gibi) halk dansları oynamaktadır. Bu danslar genellikle Karşılamalar, Mendil Oyunları, Zeybekler, Kadın Oyunları, Dramatize Oyunlar ve Kasap Oyunları sırası izlenerek oynanılır. Karşılamalar, “Kadın ve Erkek Karşılamaları” olarak gruplandırılır. Kadınların oyunun temposu genellikle daha ağırdır. Karşılamalar dört kısımdan oluşmakta olup, dört ayrı ritme sahiptirler. Mendil oyunları veya sirtolar; orta hızda, neşeli ve erkekçe figürler içermektedir. Başlıca sirtolar olarak; Aziye sirtosu, İskele sirtosu, Karagözlü sirtosu, Kına sirtosu sayılabilir.

  Geleneksel
  El Sanatları

  Yemeniler;
  Geçmişte yemenilerin kullanımı oldukça yaygın olup, çeşitli süslemeleriyle kadın dünyasının zenginliğini ortaya koymaktaydı. Kıbrıs’ta kullanılan yemeniler genelde tam kare biçiminde olup; önceleri sadece kenarlarına motif işlenir, iç kısımları sade bırakılırdı.Daha sonra yemenilere dal ve çiçek motifleri basılmaya başlandı. Günümüzde yemeni modern anlamda eşarp olarak gelenek başka bir düzlemde sürdürülmektedir.
  Lefkara İşi;

  Lefkara işi Kıbrıs’ta yapılan yerel el sanatlarının en önemlilerinden birisidir. İlk olarak, Lefkara köyünden çıktığı için bu adı almıştır. Lefkara işi 2 grupta toplanır; “Keten üzerine Lefkara işi” ve “İğne işi Lefkara”. İkisinin de işlemesi sırasında yastık kullanılır. Lefkara işi geçmiş dönemlerde halkın kendi kullanımı için yapılırken, sonraları ticari amaçlı olarak ve günümüzde özellikle turistik el işleri kapsamında yapılmaktadır.
  Hesap İşi;
  Bu iş daha çok Lapta ve Kazafana bölgesinde yaygın olarak yapılan bir el sanatı türüdür.
  İpek İşi;
  İpek Böceği kozalarından işlene ürünlerdir.
  Bitkisel Örücülük;
  Kendiliğinden yetişen veya kültürü yapılan bazı bitkilerin sapını, yapraklarını, ince dallarını ya olduğu gibi yada yararak ince şeritler haline getirdikten sonra çeşitli şekillerde değerlendirme işidir. Kıbrıs’ta örücülüğün en yaygın olduğu yerler Mesarya ve Karpaz bölgeleridir.

  Kuzey Kıbrıs
  Mutfağı

  KIBRIS MUTFAĞI, tarih boyunca değişik kültürlerden etkilenmiştir. Bu yüzden tamamen Kıbrıs’ a ait herhangi bir yemek yoktur. Fakat orijinlerinde yapılan ufak değişikliklerle Kıbrıslılar lezzetli yemekler yaratmayı başarmışlardır.Her yemek kendine özgü bir lezzet taşır, yemeğin pişirilmesi ve sunumu Kıbrıs insanın karakterini yansıtır. ‘ Molohiya ’ Arap orijinli bir yemek olmasına rağmen hazırlanışı lezzeti ve sunumu ile Kıbrıs lezzetine hitap eder.Bazı yemeklerin adı, hazırlanışı ve lezzeti bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Kuzey Kıbrıs damak zevki olanların uğrak yeridir. Çeşitli sebze yemekleri, ızgaralar, hamur işleri, balık, çorbalar, kebaplar, lahmacun ve pideler Kıbrıs mutfağının sadece bir kısmıdır. Bir çok meze çeşidi, tatlılar, kekler, aparatif olarak yenilebileceği gibi ana yemeklerden sonra da yenilebilir. Yerel mutfağın dışında birçok restorantta Çin, İtalyan, Fransız ve Hint yemeklerini tadabilirsiniz.

  ÇORBALAR

  Mercimek çorbası
  Tarhana çorbası
  Pirinç çorbası
  Erişte çorbası
  Sebze çorbası
  Humus çorbası
  Paça çorbası
  Tavuk çorbası
  Erişteli mercimek çorbası

  MEZELER

  Humus
  Cacık
  Tahin
  Turşular
  Patates salatası
  Samarella
  Lahana ve yoğurt salatası
  Bakla salatası
  Kızarmış hellim
  Çakızdez
  Ahtabot
  Kalamar
  Gabbar
  Dil
  Beyin
  Pastırma

  PİLAVLAR

  Pirinç pilavı
  Bulgur pilavı
  Mücendra pilavı
  Herse

  ANA YEMEKLER

  Şeftali Kebabı
  Fırın Kebabı
  Şiş Kebabı
  Köfte
  Musakka
  Molehiya
  Bamya
  Yalancı Dolma
  Et Dolması
  Bumbar
  Pırasa
  Kuru fasulye
  Taze fasulye
  Kolokas
  Karnabahar
  Ispanak

  HAMUR İŞLERİ VE BÖREKLER

  Tatar Böreği
  Pirohu
  Nor böreği
  Kıymalı börek
  Ispanak böreği
  Kabak böreği
  Mantar böreği
  Zeytinli
  Hellimli
  Bidda
  Çörek
  Tahinli
  Pilavuna

  TATLILAR

  Fırın Katmeri
  Samsı
  Tel kadayıfı
  Ekmek kadayıfı
  Şamişi
  Lokma
  Şammali
  Bişi
  Sucuk
  Köfter
  Paluze
  Golifa
  Simit helvası
  Erişteli sütlaç

  REÇELLER, MARMELATLAR VE KOMPOSTOLAR

  Ceviz macunu
  Turunç macunu
  Bergamut macunu
  Ayva macunu
  Hurma macunu
  İncir macunu
  Karpuz Macunu
  Kabak macunu
  Alıç reçeli
  Çilek reçeli
  Portokal reçeli
  Erik reçeli
  Üzüm reçeli
  Şeftali Kompostosu
  Elma Kompostosu
  Armut Kompostosu
  Harup Pekmezi

  İÇECEKLER

  Şerbet
  Limonata
  Ayran
  Zivaniya
  Şarap
  Rakı
  Brandy
  Bira
  Tarihçe

  KIBRIS'IN bir ada oluşu türlerin zenginleşmesine engel olmuştur.Geçmiş yıllarda daha fazla sayı ve türde hayvanlar bulunduğu tahmin edilmektedir.
  Kıbrıs’ın ilk çağlarına ait buluntular göstermektedir ki, bir zamanlar Kıbrıs’ta filler ve hipopotamlar yaşamıştır.
  Yabani dağ koyunu, yaban domuzu, tavşan, tilki, kirpi ve İran türü küçük geyik de adanın kendi hayvanları arasında bulunmaktadır.
  Karpaz Milli Parkı'nda 250 civarında özgürce yaşayan Yabani Eşek bulunmaktadır
   


  Yazan: Doğuş Pertez
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
18/01/2019 - 22:42