Geçmişten Bugüne VW Golf!

Sponsorlu Bağlantılar

Anıl Umut

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Geçmişten Bugüne VW Golf!
Golf'ün Dedesi Golf 1
1974 Yılında üretilmeye başlayan Volkswagen'in efsane aracı Golf 1471 cc'lik motor ile 70 beygir gücüne sahip zamanın ufak ama ateşli miniklerinden biri. Maksimum 160 KM Hız yapabilen bu araç 0'dan 100 Km hıza ise 12,5 saniyede çıkıyor. Golf'ün dedesi sayılan bu aracın maksimum motor güç deviri ise 5800 devir\dakika.

VolksWagen Golf 1, 9 yıl boyunca piyasada kalarak en uzun döneme sahip Golf modeli
Efsanevi ateşli minik ABD ve Kanada'da 1975'ten 1984 yılına kadar Volkswagen Rabbit ve Latin Amerika'da Volkswagen Caribe isimleriyle pazara sunuldu. Golf'ün tasarımı ise İtalyan tasarımcı Giorgetto Giugiaro'un yardımına başvurularak 1974 yılında Golf modelini üretildi ve artık Beetle Wolfsburg'daki fabrikanın bantlarından inmiş yerini Golf'e bırakmıştı.
Golf 1 GTI

Golf 1 in hızı Alman vatandaşlarına yetmemiş olacak ki aracın üretiminden 2 yıl sonra Golf 1 GTI dünyanın ilk GTI aracı olarak üretildi. Golf 1 GTI ise 1588 cc'lik motor ile 110 beygir gücünde ve maksimum hızı da 180 km\h. 830 Kg ağırlığında olan bu araçla 180 Km gibi bir hız yapmak oldukça adrenalin yüklü bir deneyim olurdu.

Golf 1'in saltanatı ise 1983 yılına kadar sürdü ve karizmasını Golf 2'ye devretti.
Golf 2
Golf 1'in satışlarından memnun kalınmış olmalı ki Golf ailesine bir yenilik olarak Golf 2 ilk olarak 1983 Yılın da üretildi. Golf 2'nin Golf 1'den görünüm olarak sadece biraz daha dolgun hatları ve genişlik olarak dikkat çekti ayrıca Golf 2 de ise daha güçlü motor seçenekleri bulunuyordu.

Golf'ün ikinci nesli olan Golf 2, Avrupa'da ilk kez Frankfurt Motor Show'da Eylül 1983 tarihinde tanıtıldı.
Volkswagen'in 1983'de ürettiği yeni Golf 2 de en çok dikkat çeken özellikler ise motor seçenekleri oldu. Golf 2'de 1.1 Benzinli, 1.3 Benzinli, 1.6 Benzinli, 1.6 Diesel, 1.6 Turbo Diesel, 1.8 Benzinli GTI, ve 1.8 GTS motor seçenekleriyle pazara sunuldu. 1991'e kadar motor gücü geliştirilerek görüntüsünü bozmadan fabrikada üretimine devam edildi.


Golf 3


Daha güncel bir tasarımla makyajlanan ve dedesinin hatlarını bozmayarak dizayn edilen Golf 3 ilk olarak 1991 Yılında piyasaya sunuldu. Otomobil piyasasında Alman araçlarının konforunu hızlı bir şekilde belirten Golf 3 üretim aşamasında ki bazı test eksiklikleri yüzünden Kuzey Amerika'ya açılımı 2 yıl gecikmeli oldu.

Golf 3 1992 Yılında Avrupa'da Yılın Otomobili ödülünü aldı
Golf 31991 yılında 1.4 Benzinli, 1.8 Benzinli, 2.0 GTI Benzinli, 2.0 Benzinli 16V, 1.9 Diesel ve Golf VR6 modelleriyle üretildi. Golf VR6 o zamanların tam bir hız tutkunlarına hitap eden otomobili olarak adlandırıldı. 6 silindirlik ve 2792 cc'lik motoru ile maksimum 220 KM\H yapabilen bu araç 0'dan 100 Km hıza 7,6 saniye gibi kısa bir zamanda çıkıyor.Golf VR6


Golf'ün 1991'deki Hız canavarı Golf VR6


Golf 4
Golf 3'ün ardından sürekliliği elden bırakmayan Volkswagen markası 1997 yılında Golf Ailesine bir yenisini daha ekledi ve Golf 4'ü üretti. Golfün geçmişteki tarihi, sağlamlık ve dayanıklı olmasının dışında konforu da elden düşürmeyişinin avantajları ile birlikte Golf 4'ün satış rakamlarına yansıdı ve pazara sunulduğu günden kısa bir zaman sonra Avrupa'nın en çok tercih edilen aracı haline geldi.


Volkswagen Golf'ün Tarihi Golf 4' Referans oldu
Golf 4 R32
Golf 4'ün R32 serisi aracında 3200 cc 250 beygirlik güç ve maksimum hız limiti 245 km\h 'yapabilen Audi TT motoru kullanılmıştır. R32 Golf serisinin en güçlü otomobili olarak kaldı ve bir sonra ki golf modelinde son olarak kullanıldı ve son noktayı Golf 5 ile koydu. Golf 4 R32 Türkiye'de de sayılı olarak bulunmaktadır.

Golf R32 Volkswagen'in en hızlı Golf'ü olma ünvanını taşıyor
Golf 5
Golf'ün ürettiği beşinci nesli aracın ilk tanıtımı 2003'de Frankfurt Motor Show fuarında gerçekleşti. Golf 5 de bulunan bir çok konfor ve güvenlik sağlayan özellik Alman'ların güvenliğe ve rahat sürüş deneyimine ne kadar önem verdiğini gösteriyor.

Volkswagen Golf 5'te kullandığı FSI motor seçeneği ile hacmi küçük olan motordan oldukca iyi verim almaktadır. İlk olarak Golf 5'te kullandığı FSI motor yakıtta da tasarruf performans da ise oldukça başarılı olmuştur. Golf'ün 5. nesil serisi orjinalliğe bağlı kalmak istemeyen modifiye tutkunları için de oldukca yüksek potansiyele sahip.


Golf 6

Golf'ün en son serisi olan ve hala üretimine devam edilen Golf 6 kendi neslinin karakter ve görüntü benzerliğini taşımaya devam ediyor. 34 yılda 26 miyon adet satan Golf modellerinin en son üretimi olan Golf 6, ilk olarak 3 ayrı benznli motor seçenekleriyle satışa sunulmuştu.
Golf 6 için daha sonra eklentiler yapılarak geliştirilen motor seçenekleri ise pazarda ki Golf çıtasını oldukça yükseklere çıkartmayı başardı. Volkswagen üreticilerinin de dediği gibi " biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu" sloganıyla Golf 6 kendi sınıfı içerisinde rakiplerini imaj ve teknik özellikleriyle geride bırakmayı başardı.
102 HP’lik benzinli motor seçeneğinin yanı sıra, TSI teknolojisine sahip 122 ve 160 HP’lik 2 adet 1.4 litre hacimli motor seçeneklerine sahip Yeni Golf, Trendline, Comfortline ve Highline donanım seviyelerinde, iki ve dört kapılı olarak satışa sunuldu.

Golf 7

2012 Yılında yollara çıkması beklenen Golf 7 giderek genişleyen ve Hatc Back tarzı araçlardan oldukça geniş olan tasarıma sahip. Daha kızgın ve keskin bakışları aracın motor gücü hakkında ufak bir ip ucu veriyor. Golf 7'nin performansı sınıfındakileri yine geride bırakacak gibi.


Golf 7'nin test sırasında gizli çekilen bir karesi

fiyatta olmasını emrettiği Volkswagen'in efsane arabası Golf'ün oluşum tarihini sizler için hazırladık.​


 
  • Beğen
Tepkiler: TuRkiShCowboy, haltie, Necmati ve 2 diğerleri


Revengeful

Emekli Yönetici
iyi değişmiş :D
 
nitroux

nitroux

Üye
Golf 6 +Rep ama Golf 7 de Fazla vahşileşmiş sanki :D
 
ylmz.fatih

ylmz.fatih

Üye
Golf Bir Aşktır Başka Hiçbirşeye Benzemez :sarıl::op:(L):firefox:
 
'Davut

'Davut

Üye
İlk çıkardığı model bile yakışıklı...:)
 
Kingmortall

Kingmortall

Üye
çok güzel araba yahu
 
TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
Golf 7 nin arkası iyi değilmiş :hmmm
 
haltie

haltie

Üye
bende golf hayranlarındanım alıcam şu 90 lardan kalanlardan :eller:
 
Necmati

Necmati

Üye
golf abi ya daha söze gerek yokkk...
 

nişancı_08

Üye
en güzel modeli golf 4 modeli tipine bayılıorumm :)
 


Üst Alt