Gazeteciliğe son!

 • 1 Ekim 2012
 • 518 Okunma
 • 15 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Medya sektörü, internet ve mobil teknolojilerinin baş döndürücü gelişimiyle, büyük bir değişim sürecindedir. Gazete, televizyon, radyo gibi geleneksel araçların, internetle ve mobil iletişim araçlarıyla birlikte yeniden tanımlandığı yepyeni ve heyecan verici bir süreç yaşıyoruz.

  Bu gelişimin sonucu olarak; bizler de gazetenin yanı sıra, sahip olduğumuz internet siteleri, haber portalları ve benzeri iletişim enstrümanlarıyla okurlarımıza hizmet sunmaktayız.


  Ancak, bugüne kadar bazı internet sitelerinin, gazete içeriklerimizi fikir ve emek hırsızlığı yaparak, pervasızca kullanmakta olduğu kamuoyunca da gözlemlenmektedir. Takdir edileceği üzere; bu durum ciddi emek ve maliyetlerle çıkartılan gazeteler ve gazetelerin internet siteleri aleyhine açık bir haksız rekabet oluşturmaktadır. Bu aynı zamanda hukuka ve kanunlarımıza aykırı bir durumun ortaya çıkmasına da sebebiyet vermektedir.


  Değerli okuyucularımız,

  Gazetelerin içerikleri; yani, haberler, yorumlar, köşe yazıları, yazı dizileri, fotoğraflar, çizgi, grafik, sayfa tasarımı ve benzeri bütün unsurların tek sahibi gazetelerdir.


  Bu unsurların şimdiye kadar gazetelerin izni olmaksızın, fikir ve emek hırsızlığı yapılarak bazı internet siteleri tarafından çalınması eylemi “gazetecilik” olarak nitelendirilemez.


  Hem gerçek anlamda, emek ve bilgi sonucu ortaya çıkartılan gazetelerin içeriklerini korumak ve hem de sağlıklı bir internet haber medyası düzeni için fikir ve emek hırsızlığına karşıyız.


  Bu itibarla,

  Ürettiğimiz ve bütün hakları bize ait olan; haber, yorum, köşe yazısı, fotoğraf, karikatür, grafik, çizgi ve sayfa dizaynı gibi materyallerin hiç bir şekil ve hacimde kullanılmasına izin vermeyeceğiz.
  1 Ekim 2012 tarihinden itibaren, hiçbir televizyon kanalı, internet sitesi ve haber portalı aşağıda imzası bulunan gazetelerin içeriklerini kaynak göstererek dahi kullanamayacaklardır.

  Elbette, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da okurlarımız, gazetelerimizin içeriklerine internet sitelerimiz aracılığıyla ulaşmaya devam edeceklerdir.


  Fikir ve emek hırsızlığına karşı duracağımızı ve bu eylemi gerçekleştiren kişiler ve kurumlar aleyhine her türlü hukuki ve mesleki takipte bulunacağımızı, kamuoyuna saygıyla duyururuz.


  DUR
   


  Yazan: ia.phlvn
 2. emeğine sağlık.
   
 3. İyimı kotumu anlıyacaz
   
 4. Sıkıntı:hmmm
   
 5. Yazıda da anlatıldığı üzere birçok insanın emeğini kolayca copy/paste yapmak gerçekten onların emeğine saygısızlık. Buna karşı önlem alınmaya çalışılıyor. Böylece emeklerinin karşılığını alabilecekler. Bu açıdan iyi ama bizim açımızdan değil tabi. Her saniye yeni olaylar ceryan ediyor ve bunların hepsini takip etmek çok zor. Dikkat çekici önemli haberlerin paylaşımını yasaklamak herşeyi kendinizin didik didik etmeniz gerektiği anlamına geliyor. Uygulanması çok zor bence ama tam anlamıyla uygulandığını var sayacak olursak herşeyi kendimizin araştırarak takip etmemiz gerekecek bu açıdan da bizlere olumsuz etki yaratacağa benziyor.
   
 6. Nasıl yani artık haber paylaşamayacakmıyız
   
 7. öyle gözüküyor :bilmm
   
 8. Vay be :)
   
 9. senin meslek gidiyo be abi :ehe
   
 10. Hiç sorma ya :D sıkıntı bastı :d:
   
 11. Sana yeni meslek bulalım :naughty:
   
 12. artık kendi makalelerini yaz onları okuyalım :ehe
   
 13. Hemde hemen :D


  - - - Eklendi - - -

  Kalsın hacı :D
   
 14. tam gazetecilikte çığır açacaktın ki adamlar olayı çaktı hemen :kop2:
   
 15. Aynen öyle ya 3 milyonluk forumun haberini veriyodum var mi tvde böyle reyting alan kanal :D :d:
   
 16. Zaman olarak evet ama bireysel olarak kişisel baktığında olaya anlaşılıyor ki olumsuz etkilemez çünkü, araştırmak ve takipçilik insanı geliştirir ve daha bilgilendirir...

  Gazetelerden okuduğun, haber sitelerinde gördüğün haberleri,olayları,gelişmeleri ve sorunları bi süre sonra unutabilirsin fakat kendin bizzat öğrenmek için araştırırsan daha kalıcı ve etkileyici olur.
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
18/01/2019 - 16:23