FreeOffice 2018 İncelemesi [ Microsoft Office Alternatifi ]

Sponsorlu Bağlantılar

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
FreeOffice 2018 İncelemesi [ Microsoft Office Alternatifi ]
Daha önce haberi yapılan ücretsiz ofis yazılımı hakkında kısa bir inceleme konusu hazırladım.
FreeOffice 2018 (Ücretsiz Ofis Programı)

Yüklemek isteyenlerin merak ettiği soruları ve kıyaslamaları yaptım.
İndirme işlemi için bağlantıyı tıklayın:
Mail adresiniz ile kayıt olduktan sonra işletim sisteminize uygun sürümü indirin...
110 mb civarında kurulum dosyasını indirin ve kurulumu yapın, lisans anahtarı ise mail adresinize gelecektir.

Gerekli Disk Alanı;
Yazılım kurulduktan sonra 189 mb yer kaplıyor görünsede ek kurulum dosyaları ile beraber 300 mb alan gerekiyor.
Açıkcası ofis yazılımının diskte az yer kapladığını söylemek mümkün 300 mb çok cüzi bir alan.

Kaynak Kullanımı;
Yazılımın belki en iyi yanı diyebilirim, işlemciye çok az yükleniyor.
Çok hızlı açılıyor. Microsoft ofisden sonra gördüğüm en hızlı açılan ofis yazılımı.
Diğer ücretsiz alternatifleri gibi hantal değil, birkaç saniyede 200 sayfalık word belgesini açabiliyor.
RAM kullanımı 10 - 30 mb civarında yani sistemde varlığı belli bile değil...

Eksi yönleri;
Microsoft ofise karşı gördüğüm en iyi alternatif olsada onun kadar kullanışlı değil.
Örneğin; bir paragraf yazıyı iki yana yasla seçeneğini seçince yüm sayfada etkili oluyor.
Ekranın sağ tarafında kapatılabilen bir sidebar var. Kullanmıyorsanız her açılışta manuel kapatmanız gerekiyor.

Modern arayüzde bazı menüler tam Türkçe değil.
Aslında bir sorun sayılmaz ama isterseniz klasik arayüzü kullanın onda bu sorun yok.
Aşağıdaki şekilde tercihler - seçenekler üzerinden arayüzü değiştirebilme seçeneği sunuyor.

Slayt hazırlama...

Tablo hazırlama...

Yazılımla ilgili değerlendirmelerimi toparlayacak olursam;
Ücretsiz yazılımlar içinde en az kaynak kullanan, en hızlı, en stabil çalışan ve az yer kaplayan ofis yazılımı.
Eğer sizde ücretsiz bir ofis yazılımı arıyorsanız mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Güle güle kullanın :)

• Beğen
Tepkiler: TheNightMare. ve MAERKEK

Üst Alt