Farkinda Miyiz Bilmiyorum Amaa ..

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Mazlum Somer

Mazlum Somer

Üye
    Konu Sahibi
Farkinda Miyiz Bilmiyorum Amaa ..
Sehadet Etmek ..

Allah'ın birliğine ve ona şirk koşmamak. Allah'ın gönderdiği peygamberler ilk peygamber Adem peygamber son peygamber Muhammed'i Allah'ın kulu ve elçisi olduğuna şehadet etmektir.
Allah'ın varlığına, birliğine ve Muhammet'in Allah'ın kulu ve elçisi olduğuna inanmaktır.
Şehadet ilktir, önemlidir. Allah'ın kitabından yani emirlerinden, yasaklarından herhangi birinden birini kabul etmemek ya da şüphe etmek küfre sebebiyet verir, yani o kişi küfre uğramış olur.

Namaz Kilmak ..

Gece ve gündüz bir günlük süre içinde beş vakit
kılınır.islam dininde, Allah'ın, verdiği nimetlere şükretmiş olmaları ve kulları üzerindeki hakkını yerine getirmeleri, bu esnada kulun Rabbi ile arasında bir bağ kurarak yalvarıp dua etmesi ve Müslüman kişiyi kötülükten ve hayasızlıktan alıkoyması için farz kıldığı bir ibadettir. İslam dinindeki en önemli ibadetlerdendir, Kur'an'da sık sık bahsedilir.

Zekat Vermek ..

'da, , üzerine (maddi durumu iyi olan) olan herkesin, her sene fakir veya muhtaçlardan onu almak durumunda olan insanlara veya zekat toplayıcısı memurlara verilmesi gereken . Zekat fakirlere farz değildir yani fakirler zekat vermek zorunda değildir.

Oruc Tutmak ..

dokuzuncusu olan ayında bütün Müslümanların başlamasından ki bu sabah namazından güneş batıncaya akşam namazına kadar yemeyi, içmeyi ve şehevi arzuları terk ederek oruç tutmalarıdır. Oruç, yalnız aç ve susuz kalmak değildir. Bir hayvanı veya inanmayan bir kimseyi bir odaya hapsedip aç, susuz bırakmakla oruç tutturulmuş olmaz. Oructan maksat, sabır, şükür, nefs terbiyesidir.

Hac'a Gitmek ..

İslam
belirtildiği gibi özel bir zamanda Allah'a özel bir ibadeti yapmak kasdıyla 'de bulunmaktır. Allah'u Teala güç yetirebilene ömründe bir kere bu ibadeti yapmasını farz kılmıştır. Hacda dünyanın her yerinden gelen Müslümanlar yeryüzünün en hayırlı beldesinde toplanarak ve yönetici yönetilen, zengin fakir, beyaz siyah farkı olmaksızın tek bir elbiseye bürünerek tek olan Allah'a ibadet ederler. Bu ibadetin en önemli bölümü 'nda vakfeye durmak, (Müslümanların kıblesi) 'yi tavaf etmek, ve arasında sa’y yapmaktır.

Degerli Arkadaslar Nasil Baslayacagimi Inanin Bilmiyorum ..

Kisaca Olayi Anlatayim ..

Cuma Gunu 3 Arkadasimla Bruksel"de Bir Kafe'de Oturuyorduk .. Belcika'da Fransiz'ca Ikinci Dil Oldugu Icin Az - Cok Bilirizn Konusuruz ..

Bruksel'de Yasayan 1 Arkadasim Yan Masada Olan Okul Arkadaslarini Gorunce Masaya Davet Etti ..

Tanisma Fasli Derken .. Disarda Kavda Eden Iki Fas'li Genci Gorduk .. Bagira Bagira Aralarinda Arapca Konusuyor Ve Birbirlerini Itip - Kalkiyorlardi ..

Bunu Goren Kafedeki Herkes Inceden Guluyordu .. Arapca'ya Mi .. Yoksa Genclere Mi Cozemedim .. Ama Telefonuma Bakmak Icin Elimi Cebime Attigimda Karsimizda Oturan Arkadasimin Okul Arkadaslarininda Gulduklerini Gordum .. Anlayamadim .. Sordum Bende ..
Waarom Lachen Jullie .? Wat Is Grappig .? (Neden Guluyorsunuz, Komik Olan Nedir .?)
Cevabi Gecikmedi Arkadaslarin ..
Dit Zijn Marokkanen, Dit Zijn Moslim .. Ze Zijn Altijd Zo Hard .! (Bunlar Faslilar, Bunlar Muslumalar Ve Hep Boyle Sert Insanlar .!)
Dat Is Normaal .. (Bu Normal Birsey ..)
Sorry Vriendlijk .. Mag Ik Een Vraag .? (Uzgunum Arkadasim, Birsey Sorabilir Miyim .?)
Ja, Tuurlijk .. (Tabiki)
Welke Land Kom Gij .? (Hangi Ulkeden Geldin .? Nerelisin)
Ik Kom Uit Turkije (Turkiye'den)
Dus, Jij Bent Een Moslim .? (Yani Sen Bir Muslamansin .?)
Ja, Ik Ben Een Moslim .! (Evet, Muslumanim)
Mag Ik Een Laatste Vraag .? (Son Birsey Sorabilir Miyim .?)
Vraag Maar .. (Sor .?)
Waarom Alle Moslim's Landen Heeft Een Oorlog .? GOD Van Jullie Help Niet Voor Moslim's .? (Neden Butun Musluman Ulkedelerde Savas Var .? Allah'iniz Neden Yardim Etmiyor .? )
En Jij Bent Moslim, Jij Woont In Belgie .. Doe Jij Vijf VoorWaarden Van Islam .? Serious Worden .! (Sen Muslamansin, Ve Belcika'da Yasiyorsun .. Peki Islam'in Bes Sartindan Hangisini Yerine Getiriyorsun .? Ciddi Ol.!)
Ben Jij Bied .? Naar Hac Gaan .? Koran Lezen .? Elke Maand Geld Geven Aan Mensen .? Enz .. Enz .. (Namaz Kiliyor Musun .? Hac'a Gidecek Misin .? Kur'an Okuyor Musun .? Her Ay Zekat Veriyor Musun Insanlara .. Orn Orn ..)

Bu Sorulardan Sonra Pekte Birsey Diyemedim Aslinda .. Cunku Adam Hakliydi .. Konunun Baslangicinda Olan 5 Sart .. Dinimizde Olan .. Fakat Benim Yapmadigim Seyler ..
Bunlar Sunnet Degil .. Sart .!
Yane Yapmak 'Zorunda Oldugumuz Seyler' .. Muslumansak Tabiki ..
Din Tartisilmaz .. Bu Bir Gercek .. Ama Hristiyanlarin Bile Bazi Seyleri Muslaman'lardan Iyi Bilmesi .. Bana Cok Koydu ..
Benim Unuttugum Zekati .. Elin Hristiya'ni Bana Hatirlatti ..

-Uzuldum ..
Neden Mi .?
Cunku ; Adam Haklii .! Namaz Kilmiyorum .. Kur'an Okumuyorum .. (Okumayi Gecc .. Harflerini Bile Bilmiyorumm) Oruc Tutmam Calistigim Icin ..
Eee, Peki Ben Musluman'im Diyebilir Miyim Bu Bes Sarti Yapmadann .?
'Bence' Diyemem ..

Evett, Belki Bazilariniz Bana ; Islam'a Inaniyorsun . Allah'in Varligina Inaniyorsun .. O Yeter Diyecek ..

Ama Bunu Bilmekle, Ve Buna Inanmakla Bitmiyor Iste .. Hristiyanlarin'da 'Tanri'si' Var .. Yahudi'lerinde ..
Musluman Ulkelerde Neden Hep Savas Diye Soruyor .. Bundada Hakli .. Hergun Haberleri Actigimizda ; Olum Haberleri Almiyor Muyuz .? Kafasina Silah Dayayip 'Allah'u Ekber' Diyen .. Sonrada Adam Olduren 'Sozde' Muslumanlari Gormuyor Muyuz .?
Adama Haksizsin Diyemedim .. Demedim ..

- Hakliydi ..

• Beğen
Tepkiler: alaStar

ümran

Üye
adam bildiğn micheal scorfield

kcsoft

kcsoft

Üye
kardeşim bu yazdıkların beni çok etkiledi gerçekten tabiki arkadaşında biyerde haklı islamiyeti kabul etmekle olmaz şartlarınada uymak lazım

biz dikkat ediyormuyuz bazen hayır yani kendimizede bir bakmalıyız.

ha arkadaşının kaba lafı sadece müslümanlar için geçerli değil bu yerde haksızlık yapıyor.

son olarak umarım en kısa zamanda namaza başlarsın.

Metin MF

Metin MF

Üye
adam haklıymış demek ki... O yüzden biri bana "müslüman mısın?" diye sorarsa "elhamdülillah" demiyorum, "olmaya çalışıyorum" diyorum.

kcsoft

kcsoft

Üye
ia.phlvn

ia.phlvn

Üye
adam haklıymış demek ki... O yüzden biri bana "müslüman mısın?" diye sorarsa "elhamdülillah" demiyorum, "olmaya çalışıyorum" diyorum.

olmaya çalışıyorum da ne demek. Bence dikkatli olunması gereken bi konu, yaptığın yanlış olabilir :hmmm

muxo

muxo

Üye
Müslümanliktan önce insan olmak lazım

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
Arkadaşlarına diyeydin ülkeniz niye islam düşmanlıgı yapıp müslümanları aşagılamaya kalkıyor,sorsaydın onun tanrı'sıyla senin ALLAH'ın ayrımı diye? Niye müslüman ülkelerde savaş varmış sorsaydın?Atalarınız yıllardır islamiyeti ortadan kaldırmak için ugraştılar şimdiki nesilde aynı görevi ifa ediyor.menfaatleri ugruna insanları birbirine kırdırıp sonrada ya bu müslüman'lar ne kadar barbar demek kolay sor bakalım niye zülme destek çıkıyorlarmış

• Beğen
Tepkiler: HacKLess
muxo

muxo

Üye
[ENGİN];5601669' Alıntı:
Arkadaşlarına diyeydin ülkeniz niye islam düşmanlıgı yapıp müslümanları aşagılamaya kalkıyor,sorsaydın onun tanrı'sıyla senin ALLAH'ın ayrımı diye? Niye müslüman ülkelerde savaş varmış sorsaydın?Atalarınız yıllardır islamiyeti ortadan kaldırmak için ugraştılar şimdiki nesilde aynı görevi ifa ediyor.menfaatleri ugruna insanları birbirine kırdırıp sonrada ya bu müslüman'lar ne kadar barbar demek kolay sor bakalım niye zülme destek çıkıyorlarmış

senin gibi ınsanların hala kalmış olması çok üzücü.. Islam düşmanlıgi yapan zaten yok. Müslüman adam niye ıslam karşıtlığı yapsın. Ilerici çağdaş ve aklın bilimin yolunu tutan bir bir adam anca yobazlığa gericilige düşman olur. Sonra da o amerikanci yobazlar çıkıp söyleyecek bir şey bulamayinca çıkıp bunlar ıslam düşmani ühühü diye timsah göz yaslari dökerler. Şakirtligin ve o yıkanmis beyinlerle zırvalamanin anlamı yok. Menemende Subay kubilayı şehit eden , abdden 6. Filo gelince karşısında secde eden ,simdi amerikada cia ile sarmaş dolaş olan herifi kabe belleyen insanlara aman verilmeyecektir. Bu böyle biline!

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
Senin derdin nedir arkadaşım yazdıgım yorumu anlamadan bilgelik taslama! Müslümanlara islamiyet düşmanlıgı yapıyorlar mı dedim?yorumumu iyice oku öyle yorum yaz.hem nedir bu kendinizden olmayana hükümetçi yandaş yafta'ları yapıştırmanız oy verirken yanımdamıydınız böyle net konuşuyorsunuz.Yüzbaşı Kubilay'a ve yanındaki askerlere manevra fişegi verenlere hesabını sor ve duydugunuzla bilgi sahibi olmaktan vazgeçin.benim kiblem kabe'dir sizinkini bilemem.

• Beğen
Tepkiler: alaStar ve HacKLess
Mazlum Somer

Mazlum Somer

Üye
    Konu Sahibi
[ENGİN];5602343' Alıntı:
Senin derdin nedir arkadaşım yazdıgım yorumu anlamadan bilgelik taslama! Müslümanlara islamiyet düşmanlıgı yapıyorlar mı dedim?yorumumu iyice oku öyle yorum yaz.hem nedir bu kendinizden olmayana hükümetçi yandaş yafta'ları yapıştırmanız oy verirken yanımdamıydınız böyle net konuşuyorsunuz.Yüzbaşı Kubilay'a ve yanındaki askerlere manevra fişegi verenlere hesabını sor ve duydugunuzla bilgi sahibi olmaktan vazgeçin.benim kiblem kabe'dir sizinkini bilemem.

Engin, Nasil Bir Musluman'sin Bilmiyorum .. Dini Inancinada SaygiMIZ Sonsuz ..

Fakat Muslumanligi Yuzde Olarak Hesap Edersek .. Sen Yuzde Kacini Yapiyorsun .?

Gunde 5 Vakit Namaz Kiliyor Musun Mesela .?
Oruc Tutuyor Musun .?
Kur-an Okuyor Musun .?
Zina Islemiyor Musun .?
Yalan Soylemiyor Musun .?

Eminimki Vardir Birkac Acik Noktan ..

Demek Istedigim Bu ..

Kimse Tam Anlamiyla Musluman'ligi Yerine Getirmiyor .. Vardir Birileri .. Ama Cok Az ..

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
Mazlum kardeşim ben 4*4'lük müslümanım demedim ki günahlarım sevaplarımdan fazladır eminim ki ibadetlerimi yerine geirmeye çalışıyorum elbette ama eksiksiz yapıyorum diyemem ki başkasını eleştirme hakkına sahip olayım haddim'de degil zaten benim sözüm ülkelere ,kişilere degil .

Mazlum Somer

Mazlum Somer

Üye
    Konu Sahibi
[ENGİN];5602386' Alıntı:
Mazlum kardeşim ben 4*4'lük müslümanım demedim ki günahlarım sevaplarımdan fazladır eminim ki ibadetlerimi yerine geirmeye çalışıyorum elbette ama eksiksiz yapıyorum diyemem ki başkasını eleştirme hakkına sahip olayım haddim'de degil zaten benim sözüm ülkelere ,kişilere degil .

Orda Haklisin Iste .. Benim De Demek Istedigim Bu .. 4*4'Luk Yapmiyoruz .. Ama Musluman'iz Diyoruz ..

Eee Musluman'ligin Sartlari Ne Olacak .?

Sadece Din Inanciyla .. Allah'in Var Olduguna Inanmakla Is Bitmiyor Ki ..

Gel Gelelim Ulkelere .. ;

Emin Ol .. Butun Ulkeler Birbirinden Somurgeci, Birbirinden Kirli Bir Altyapiya Sahip ..

Hicbir Devlet Temiz Bir Sekilde Yonetilmiyor ..

otostopçu

otostopçu

Üye
=] bu işareti özlemişim

semihguney

semihguney

Üye
Allah şirk dışında günahları affedebileceğini söylüyor , tek umudumuz bu belkide ... Dünyada 2milyar insan müslümanım desede kaç kişi bunu hakediyor ki ? Müslüman bir ülkede doğduk diye mi müslüman olduk yada buna gerçekten inanmıyor muyuz ? O adam bile araştırmış müslümanlığı biz neden kendi dinimizi araştırmaktan aciziz . Hep ona buna suç atıyoruz , amerika müslümanları kötü gösteriyor yok avrupa müslümanları istemiyor falan , biz ne yapıyoruz, Hiç birşey ! Neyse boşverin tv'ye bakalım biz(!)

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
Paratöner'miyim arkadaş hergelen benim yorumuma çatıyor :ehe

• Beğen
Tepkiler: alaStar, HacKLess ve minoo
Mazlum Somer

Mazlum Somer

Üye
    Konu Sahibi
Bende Seni Cok Ozlemisim Otostopcu .. :]

Haklisin Semihh ..

Ve Engin .. Yanlis Anlama .. Sana Catmiyoruz .. :]

• Beğen
Tepkiler: otostopçu

ümran

Üye
bi sorun mu var burda.(polat alemdar) :D

doctorrr

doctorrr

Üye
Muhafazakar takılanların yaşantılarını da görüyoruz yani... Yerleri sıcak tabi adamların tabi ki de aydınlanmacılığa karşı duracaklar ne güzel millet cahil onlar mutlu Allah büyük öbür tarafta huriler var! Ne gerek var okumaya, araştırmaya caaanııım...

• Beğen
Tepkiler: HacKLess
[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
Muhafazakar takılanların yaşantılarını da görüyoruz yani... Yerleri sıcak tabi adamların tabi ki de aydınlanmacılığa karşı duracaklar ne güzel millet cahil onlar mutlu Allah büyük öbür tarafta huriler var! Ne gerek var okumaya, araştırmaya caaanııım...
:ehe

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt