F-Disk Atılması

Sponsorlu Bağlantılar

madmax84

Üye
    Konu Sahibi
F-Disk Atılması
Forumda gezerken arkadaşların Fdisk atmayla ilgili sorunlarının olduğunu gördüm altta size neler yapmanız gerektiğini adım adım anlatmaya çalışacağım.

Not : Bilgisayara luzum olmadıkca Fdisk çekilmemesi lazımdır. Bilgisayarınıza virus bulastıgından şüpheleniyorsanız Ve temizlenmedigine inanıyorsanız veya makinama bir Fdisk çekeyimde Hdd dem hava alsın diyorsanız bilgisayarınızın Hdd sine bir Fdisk çekebilirsiniz.

Uygulanacak Adımlar:

1. Fdisk Çekmek İçin Bir Adet Sistem Disketine İhtiyacımız var. Ardından İşletim Sistemi Kuracaksak Bir adet te İşletim Sistemine İhtiyacımız Var [ Win - Linux - İmac Vb ]

2. İlk önce Makınayı Kapatınız. Sistem Disketini Bilgisayara takınız. [ Floppy ]

3. Bilgisayarınızı Açınız. İşletim Sistemi Cd sini Bilgisayarınıza takınız. Karsınıza yazılar çıkıcak buradan 1 nolu seceneği Seciniz. Yani Bilgisayarımı Cd rom destegi ile baslatı seciniz. Bir Kac Yazı daha yazdıktan sonra Bilgisayar A sürücüsüne Dusecektir.

4. Burada Hdd ye Fdisk çekmeye Baslıyoruz. İlk once Sürücü a: da iken
fdisk komutunu yazınız.

5. Karsınıza 4 secenek cıkacaktır. Bundan sonra yapmamız gereken ilk once hdd yi silicez ve sonra yenıden kurup format çekicez. Karsımıza çıkan 4 secenekten 3 nolu seceneği seciniz. Entere basınız

6. Gene karsımıza Secenekler çıkacak buradan da Silme bolumunu yani 3 Nolu seceneği seceriz.Enter. Bir kaç kez daha enter.Karsınıza çıkanları okeyleyınız.

7. Gene Karsımıza seçenek çıkacak şimdi burada Hdd ye fdiski attık yeniden kuruyoruz. Karsımıza çıkan secenekten kurma seceneğini yani 1 nolu secenek. Enter

8. Gene karsımıza secenekler çıkacaktır. Buradanda gene 1 Nolu seceneği secip entere basıyoruz. Bir kaç defa hiç bir sey yapmadan entere bastıktan sonra sürücü a: ya duser.

9. Sürücü a ya düşünce makinaya kesinlikle format atıyoruz Format atmak için hemen sürücü A da iken format C: yazarız. Ve formatı atarız.Format atma işlemi bitince makınayı kapatınız ve yenıden açınız.

10. Fdisk işlemi bitmiştir. Hangi işletim sistemini kuracaksanız kurabilirsiniz.

Not: Fdisk attıktan sonra Hdd mutlaka format atmanız gerekir yoksa okuma yazma hatasıyla karşılaşırsınız.

saygılar dilerim bir sorun olursa bana ulaşabilirsiniz.

Ozan

Ozan

Admin
Konu bilgisayar teknik yardımda, üst konu halinde kalsın şimdilik ..

nameless13

Üye
fdisk hayat kurtaran bir olay :)
çok garip bir olay başıma gelmişti, xp yüklü bilgisayarımda bir virüs yüzünden sistem hatası verip açılmıyodu, format atiyim dedim,format atmaya kalkınca registry hatası veriodu?!(ne alkaysa)bende aldım win98 disketini fdisk yaparaktan kurtardım 120gblik hdd'i :D

ibonline

ibonline

Üye
ntfs hdd yi fdsik göstermiyor onun göstermemin varmı yolu bilen varmı

Ozan

Ozan

Admin
Şöyle yapabilmekteyiz.
-Fdisk.exe yi dosya çalıştırdıgınızda ;

Orada ntfs bölüm neyse, onu silmeniz gerekiyor, ve hemen ardından tekrar aynı şekilde bu bölümü olusturabiliyorsunuz, böylece ntfs bölüm fat32 oluyor, tek kaybınız ise, üzerindeki veriler oluyor .

Aslında fdiak zaten ntfs diski bölüm bilgisi göster dediğinizde gösterir , ama sizin demek istediginiz sanırım ntfs bölümlerin içine girmek ( dos ' da ) İmkansız değil, programlarla mevcut sadece .

Dos Pro ( NTFS ) mesela ..

ibonline

ibonline

Üye
hımm sagol nega

®BiGDeViL®

Kapalı Hesap
fdisk format dan farklımı ozaman..hımm..

ates

ates

Üye
Originally posted by ®BiGDeViL®@May 3 2005, 02:42 PM
fdisk format dan farklımı ozaman..hımm..
[post=45006]Quoted post[/post]​

F disk te harddisc bölümlere ayrılabiliyor.formatta sadece işletim sistemi kuruluyor

BiZzZt

Üye
Bence FDISK len Ugrasmayin
Bilgisayariniza Partition Magic Programini Kurun
Kurarken Size Dos Dan Programi Calistirabilmek Icin
Disket Yapiyimmi Diye Sorar 2 Tane Disket Bulundurun
Programi Diskete Atsin Koyun Birkenara Dursun

Ilerde Bir Sorun Oldugu Zaman Bilgisayari Disket Araciligi Ile
Calistirin Ve Harddiskte Istediginiz Degisiklikleri Yapin

Mesela Harddisk 2 Ye Bölme Veya Fat dan Fat32 Ye NTFS e Cevirebilirsiniz
Deneyin Memnun Kalicaksiniz.

Ozan

Ozan

Admin
Evet partition magic programını şiddetle tavsiye ederim, herkesin rahatlıkla bu işlemleri yapabileceği bir arabirimi var.

pisikopat_5

Üye
birde soyle birsey var eger sıstemınızde winxp yuklu ıse dırek format atıp win98 kuramazsınız
once winxp ıle HD yı ham hale getırıp sora fdik yapmanız gerekir

( biz teknıkte hep bole yapıyoduk ve bunu yapmadan yuklenmıyordu)

has

Üye
pisikopat_5' Alıntı:
sıstemınızde winxp yuklu ıse dırek format atıp win98 kuramazsınız

birincil disk bölümünüzdeki xp ye format atıp yerine 98 inizi kurabilirsiniz. Bu verdiginiz bilgi yalnış.

has

Üye
xp cd siylede fdisk benzeri işlem yapabilirsınız.

ben_daha_yeniyim

Üye
çok kafa karıştırıcı :(

has

Üye
madmax84' Alıntı:
Forumda gezerken arkadaşların Fdisk atmayla ilgili sorunlarının olduğunu gördüm altta size neler yapmanız gerektiğini adım adım anlatmaya çalışacağım.

Not : Bilgisayara luzum olmadıkca Fdisk çekilmemesi lazımdır. Bilgisayarınıza virus bulastıgından şüpheleniyorsanız Ve temizlenmedigine inanıyorsanız veya makinama bir Fdisk çekeyimde Hdd dem hava alsın diyorsanız bilgisayarınızın Hdd sine bir Fdisk çekebilirsiniz.

Uygulanacak Adımlar:

1. Fdisk Çekmek İçin Bir Adet Sistem Disketine İhtiyacımız var. Ardından İşletim Sistemi Kuracaksak Bir adet te İşletim Sistemine İhtiyacımız Var [ Win - Linux - İmac Vb ]

2. İlk önce Makınayı Kapatınız. Sistem Disketini Bilgisayara takınız. [ Floppy ]

3. Bilgisayarınızı Açınız. İşletim Sistemi Cd sini Bilgisayarınıza takınız. Karsınıza yazılar çıkıcak buradan 1 nolu seceneği Seciniz. Yani Bilgisayarımı Cd rom destegi ile baslatı seciniz. Bir Kac Yazı daha yazdıktan sonra Bilgisayar A sürücüsüne Dusecektir.

4. Burada Hdd ye Fdisk çekmeye Baslıyoruz. İlk once Sürücü a: da iken
fdisk komutunu yazınız.

5. Karsınıza 4 secenek cıkacaktır. Bundan sonra yapmamız gereken ilk once hdd yi silicez ve sonra yenıden kurup format çekicez. Karsımıza çıkan 4 secenekten 3 nolu seceneği seciniz. Entere basınız

6. Gene karsımıza Secenekler çıkacak buradan da Silme bolumunu yani 3 Nolu seceneği seceriz.Enter. Bir kaç kez daha enter.Karsınıza çıkanları okeyleyınız.

7. Gene Karsımıza seçenek çıkacak şimdi burada Hdd ye fdiski attık yeniden kuruyoruz. Karsımıza çıkan secenekten kurma seceneğini yani 1 nolu secenek. Enter

8. Gene karsımıza secenekler çıkacaktır. Buradanda gene 1 Nolu seceneği secip entere basıyoruz. Bir kaç defa hiç bir sey yapmadan entere bastıktan sonra sürücü a: ya duser.

9. Sürücü a ya düşünce makinaya kesinlikle format atıyoruz Format atmak için hemen sürücü A da iken format C: yazarız. Ve formatı atarız.Format atma işlemi bitince makınayı kapatınız ve yenıden açınız.

10. Fdisk işlemi bitmiştir. Hangi işletim sistemini kuracaksanız kurabilirsiniz.

Not: Fdisk attıktan sonra Hdd mutlaka format atmanız gerekir yoksa okuma yazma hatasıyla karşılaşırsınız.

saygılar dilerim bir sorun olursa bana ulaşabilirsiniz.

a-Bilgisayarımı Cd rom destegi ile baslatı seciniz. Bu yanlış.

Bilgisayarımı Cd rom destegi olmadan baslatı veya biostan disketten başlat seçilir.

b-altıncı maddede , Bir kaç kez daha enter.Karsınıza çıkanları okeyleyınız. demişsiniz. Şayet birçok disk bölümünüz varsa.3-3 sonra 3-2 ve 3-1 satırlarını komutlarsanız fdisk olur.

c-8inci madde,Bir kaç defa hiç bir sey yapmadan entere bastıktan sonra sürücü a: ya duser.
demişsiniz. birçok disk blümüne ayrılacagını anlattıgınıza göre 1-1 , 1-2 , 1-3 satır daki seçenekleri ni kullanarak diskinizi birçok parçaya bölersiniz

demişsiniz.Fdisk sonrasında o bölüme format atmazsanız
98 ve me kuramazsınız ama xp kurarsınız.

şayet diskiniz tek bölüm ise ozaman fdisk degil de sagdece format atılır.

has

Üye
ibonline' Alıntı:
ntfs hdd yi fdsik göstermiyor onun göstermemin varmı yolu bilen varmı

fdisk, ntfs işletimi de siler

ben_daha_yeniyim

Üye
f-disk felan bişi anlamadım ben yaw

has

Üye
BiZzZt' Alıntı:
Bence FDISK len Ugrasmayin
Bilgisayariniza Partition Magic Programini Kurun
Kurarken Size Dos Dan Programi Calistirabilmek Icin
Disket Yapiyimmi Diye Sorar 2 Tane Disket Bulundurun
Programi Diskete Atsin Koyun Birkenara Dursun

Ilerde Bir Sorun Oldugu Zaman Bilgisayari Disket Araciligi Ile
Calistirin Ve Harddiskte Istediginiz Degisiklikleri Yapin

Mesela Harddisk 2 Ye Bölme Veya Fat dan Fat32 Ye NTFS e Cevirebilirsiniz
Deneyin Memnun Kalicaksiniz.

Partition Magic,le xp cd sinde yapabileceginiz şeyleri windovs ortamında yaparsınız.

fdisk ile bu aynı anlama gelmez.fdisk yaptıgınızda hdd diskinizin ihtiyaç duydugu başka tür bir hatayı onarırsınız ve hdd niz bu nedenle daha saglıklı çalışır.

has

Üye
ben_daha_yeniyim' Alıntı:
f-disk felan bişi anlamadım ben yaw

xp kullanırken hasarlı disklerini silip tekrar yeni işletim kuruyorsun vede zor gelmiyor degilmi.

işte bu fdisk olayıda işletimi kurmadan önce hdd ini işletim kurabilicek şekilde diskin altyapısını dos ortamında oluşturma işlevi.Bir kez izlesen çok kolaydır.

Üst Alt