Erzurum'da eşler birbirine böyle sesleniyor

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
yavuzkaraca

yavuzkaraca

Üye
    Konu Sahibi
Erzurum'da eşler birbirine böyle sesleniyor
Erzurum ve çevresinde kadınların kocalarını çağırırken veya seslenirken onların huyları ve davranışlarına yönelik sıfatlar kullandıkları belirtildi

Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Dr. Lütfi Sezen, “Çağırılmalar” konulu çalışmasında Erzurum’da kadınları, kocaların ve çocukların çağırmalarındaki örnekleri araştırdı.
Kadınlar kocalarını çağırırken genellikle onları huyları ve davranışlarına yönelik sıfatlar kullandığını anlatan Yrd. Doç. Dr. Sezen, şunları kaydetti;

KADINLARIN KOCALARINI ÇAĞIRMALARI

Akıllı, akılsız, angıt (vurdumduymaz), arsız, babamın gelini, bahdavar (talihli), beg, bele bah (bu tarafa bak), beter (arsız), çığız (oyun bozan), cırıh, cinni, çirkin, çorli (hastalıklı), dadaş, deli, densiz, derdi yok, efendi, er, geven (deve dikeni), gırgıt (cimri), koçum, gollik (kısa boylu), güleş (güler yüzlü), hacı, herif, hoyrat (çirkin) hozan (sürülmemiş tarla), yiğit, şergada (geçimsiz), tosbağa (kaplumbağa), ülfet (dost) gibi sıfatlar kullanıyorlar.

KOCALARIN KADINLARI ÇAĞIRMALARI

Kocalar kadınlara göre daha çok kelime kullanıyorlar ve eşlerini şöyle çağırır; Alem, avrat, bayan, beynamaz, birtanem, canım, ceylanım, cicim, ciğerim, çocuklarımın anası, densiz, dilbaz, dilber, evün direği, evümün güli, felek, gezegen, gız gari, gönlümün tahtı, güzel, gözüm, gözümün çırası, gözümün nuru, gülüm, gülperi, hatun, hele buraya bah, kan ayaklı, kaşık düşmanı, kız karı, köroğlu, kuzum, kül döken, malım, mavişim, meleğim, nar çiçeğim, nur yüzlüm, papatyam, sevgilim, şekerim, şiirim, tatlım, ula kara, uşakların anası, üzüm gözlüm, velinimetim, yaramaz, zeytin gözlüm, zenne gibi sıfatlar kullanmaktalar.

BÜYÜKLERİN ÇOCUKLARI ÇAĞIRMALARI

Büyükler ise çocuklarına; bacaksız, balam, bilik(kaz veya ördek yavrusu), bücür, cazı (kız çocukları için kullanılır), cırbağa, ciğerim, civelek, cobbi, cotta, çocuğum, enik (köpek yarusu), eşek sıpası, evladım, fıstık, güzelim, gülüm, hottik(eşek yavrusu), kızım, koçum, kuzum, lallik, mozik, minnoş,oğlum, sabi, tombiş, veled diye seslenirler.

ÇOCUKLARIN BÜYÜKLERİNİ ÇAĞIRMALARI

Çocukların büyükleri çağırmaları ise daha çok akraba ilişkilerine yönelik olur. Çocuklar genelde; aba, abi, abla, ağa, ağabeyi, amca, anne, anneanne, baba, begemi, begi, babaanne, bibi(hala) birader, dadaş, dayi, dede, efe, emi(amca), eze(teyze), hala, hocam gibi ifadelerde bulunur.”

İHA

• Beğen
Tepkiler: AHMED... ve FatoŞ

FatoŞ

FatoŞ

Üye
Bune Yahu İlginç Paylaşım İçin Teşekkürler :tebessüm:

• Beğen
Tepkiler: AHMED...
yavuzkaraca

yavuzkaraca

Üye
    Konu Sahibi
rica ederim :)

tempestshine

tempestshine

Üye
Çok güzel :D

>Pessimistic.

>Pessimistic.

Üye
biricik anne'cim erzurum dadasidir deli ve densiz lafini cok kullanir

El~PisToLeRo

El~PisToLeRo

Üye
Kadın kocasına ismiyle seslenemez,saygısızlık gibi bi durum oldugu içinmis sanırım dini bi olay ama tam bilgim yok :hmmm

• Beğen
Tepkiler: FatoŞ
yavuzkaraca

yavuzkaraca

Üye
    Konu Sahibi
fatoş alakası var .bazı alimlere göre ve fıkıh kitaplarında yazıyormuş. Ondan kadın kocasına ismiyle hitap ermiyormuş eskiden.

• Beğen
>Pessimistic.

>Pessimistic.

Üye
simdiki sömürge torunlari begenmesede bu durum en orjinali iyiki türküm iyiki adim maykil edvirt falan degil iyiki annem erzurumlu :) hele get bakkaldan 2 ehmeh al gel demesi cok guzel
bilerek yorgunum diyorum citmrisense ben ciderem diyo :) onu gobderirmiyim ben ya :)

FatoŞ

FatoŞ

Üye
fatoş alakası var .bazı alimlere göre ve fıkıh kitaplarında yazıyormuş. Ondan kadın kocasına ismiyle hitap ermiyormuş eskiden.

Ama Bak Eskiden Diyorsun.. benim Mollam Anlatırdı Kendisi Hem Hocam Hemde Müezzindir imam Yani..
Öyle birşey Varmış ama Eskiden..

>Pessimistic.

>Pessimistic.

Üye

Ama Bak Eskiden Diyorsun.. benim Mollam Anlatırdı Kendisi Hem Hocam Hemde Müezzindir imam Yani..
Öyle birşey Varmış ama Eskiden..

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem,
Gelenin keyfi için geçmişe asla sövemem.
[ M.AKİF ERSOY ]

simdi sana zulmu alkisladin sovdun falan demiyorm ama bu lafta birsey anlatiyor eskiyi silip atamazsin fransizlar ne demis bu turkleri savasarak yenemeyiz dillerini dinlerini aile yapilarini bozmaliyiz ve en onemlisi gecmisini unutturmaliyiz turk ölür ama yenilmez ancak senin gibi dusunurse biz zaten yenilmisizdir

• Beğen
.Murat.

.Murat.

Üye
bağnaz bir düşünce biçimi ne demek ismiyle hitap edemez

FatoŞ

FatoŞ

Üye
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem,
Gelenin keyfi için geçmişe asla sövemem.
[ M.AKİF ERSOY ]

simdi sana zulmu alkisladin sovdun falan demiyorm ama bu lafta birsey anlatiyor eskiyi silip atamazsin fransizlar ne demis bu turkleri savasarak yenemeyiz dillerini dinlerini aile yapilarini bozmaliyiz ve en onemlisi gecmisini unutturmaliyiz turk ölür ama yenilmez ancak senin gibi dusunurse biz zaten yenilmisizdir
Bende Sizlere Katılıyorum Lakin Eski Yani Demiyorum unutalım Ben Sadece Bildiğimi Aktardım Sizlere Kalmış..

yavuzkaraca

yavuzkaraca

Üye
    Konu Sahibi
fatoş dinin ve dini bilginin eskisi yenisi mi olur.şimdi islam dini 1500 yıla yakın önce yani eskiden vardı şimdi kabul etmeyelim mi hani eskidendi diye

- - - Eklendi - - -

temporay sen din adamlarından alimlerden çok mu iyi biliyorsun ki " bağnaz bir düşünce biçimi ne demek ismiyle hitap edemez " diye konuşuyorsun.

• Beğen
Tepkiler: .Murat. ve FatoŞ
FatoŞ

FatoŞ

Üye
fatoş dinin ve dini bilginin eskisi yenisi mi olur.şimdi islam dini 1500 yıla yakın önce yani eskiden vardı şimdi kabul etmeyelim mi hani eskidendi diye
Ben Sadece Bildiğimi Aktardım Hepsi Bu Ben Demiyorum Sen Doğrusun Ben Doğruyum Sadece Bildiğimi Paylaştım..

>Pessimistic.

>Pessimistic.

Üye
fatoş sen konuya biraz daha sicak yaklasmalisin m.ö. 3200 den beri biz buyuz

• Beğen
yavuzkaraca

yavuzkaraca

Üye
    Konu Sahibi
paylaştığın bilgi için teşekkür ederim gerçekten .zaten sen yalnışsın sen yalan söylüyorsun doğru söylemiyorsun diye birşey demedim ki fatoş.

• Beğen
El~PisToLeRo

El~PisToLeRo

Üye
Ortam gerilmesin isim yine söylenmiyor zaten artık aşkummm bidenamm falan :ehe

• Beğen
yavuzkaraca

yavuzkaraca

Üye
    Konu Sahibi
haklısın :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt