Erkek Bireyleri Olmayan Karınca Kolonilerini Duydunuz mu?


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
    Konu Sahibi
Yaban Arısı, Karınca ve Bal Arısı Kolonileri, Yumurtlayan ve Onları Yöneten Bir Kraliçenin Yönetimi Altında İşleri Yürüten Sürüyle, Kısır Kız Kardeşten Oluşur ve Günlük Yaşamlarını Erkek Bireyler Olmadan Geçirirler.

Kolonilerdeki Erkek Bireylerin Sayısı Yalnızca Çoğalmaya Yetecek Kadardır.Bireylerin Cinsiyetleri Haplodiploid Sistemle Belirlenir: Bireyin Cinsiyeti Kromozom Sayısına Bağlıdır.Kraliçenin Bıraktığı Yumurtalar Erkek Tarafından Döllenirse İçlerinden Dişi, Döllenmezse İçlerinden Erkek Birey Çıkar.Erkeklerin Kromozom Sayısı Dişilerinkinin Yarısıdır.

Güney Amerika'daki Bir Karınca Türü ise (Mycocepurus Smithii) Erkek Bireylerden Tamamen Vazgeçmiş Görünüyor.Amerikalı ve Brezilyalı Araştırmacıların Yaptıkları Açıklamalar Göre Türün Kraliçesi Döllenme Gerçekleşmeden Yumurtluyor ve Kolonilerinde Erkek Bireylere de Rastlanmıyor.Araştırmacılar Aseksüel Hayvanların Nadir Görünmesinin Nedenini Türlerde Genlerin ve Rekombinasyon Yoluyla Karıştırılmamasına Bağlıyorlar.Genlerini Karıştırmayan Türlerde Zararlı Mutasyonların Zamanla Birikerek Türün Yok Olmasına Neden Olduğunu Belirten Araştırmacılar, Evrimsel Süreçte Aseksüel Türlere Pek Rastlanmamasının Nedeninin Bu Olduğunu da Belirtiyorlar

Ayrıca Bu Çalışmayla,1960'lı Yıllarda M.Smithii Erkek Bireyleri Olarak Tanımlanan Bu Karınca Türünün Aslında Yakın Akrabaları Olan Başka Bir Türe (Mycocepurus Obsoletus) Ait Olduğu da Keşfedilmiş.M.Smithii Kraliçelerinin Laboratuvar da Erkek Bireyler Olmaksızın Ürediğini Gözlemleyen Bilim İnsanları Üremekte Olan Kraliçelerin Vücutlarını İnceleyerek Sperm Depoladıkları Organlarının da Boş Olduğunu Not Etmişler.

Bilim İnsanları M.Smithii'nin Bu Yöndeki İlk Evrimini Bir-İki Milyon Yıl Önce Geçirdiğini Düşünüyorlar, Üyesi Oldukları Mantar Çiftçisi Karıncaların Elli Milyon Yıl Önce Otaya Çıktıkları Düşünülürse Genç Bir Tür Olduğunun Altını Çiziyorlar. Genetik İşaretleyiciler Ve Sistematik Çalışmaları Yardımıyla Mantar Çiftçisi Karınca Türlerini İncelemeyi Planlayan Araştırmacılar Aseksüel Türün Ortaya Çıkış Tarihini ve Üreme Şeklindeki Genetik Mekanizmayı Daha Kesin Olarak Belirlemeyi Hedefliyor.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular

İhtiyar007
Cevap
13
Görüntüleme
845
Rıza Soylu
yavuzkaraca
Cevap
2
Görüntüleme
561
yavuzkaraca
haydaravısyon
Cevap
3
Görüntüleme
4K
PremiumWork
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt