'En iyiler' listesinde Nobelli yazarı bile geçti

Sponsorlu Bağlantılar

 • 8 Mart 2013
 • 531 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. 8 Mart 2013 #1
  Sponsorlu Bağlantılar

  Almanya'da "en iyiler" listesine giren ilk Türk yazar Alper Canıgüz, Nobel ödüllü Çinli yazar Mo Yan'ı geçerek ikinci sırada yer aldı.


  Romancı Alper Canıgüz, Almanca'ya çevrilen ikinci romanı "Gizli Ajans"la, Almanya'da 3 ayda bir yayımlanan dünya edebiyatının "en iyiler" listesine giren ilk Türk romancı oldu. Canıgüz, listede, altıncı sırada yer bulabilen Nobel ödüllü Çinli yazar Mo Yan'ı geçerek ikinci sırada yer aldı. Yönetiminde Frankfurt Kitap Fuarı'nın da bulunduğu "Litprom"um (Afrika, Asya ve Latin Amerika Edebiyatını Tanıtma Derneği'nin) 2008'den beri her 3 ayda bir yayımladığı "en iyiler" listesine giren Canıgüz, bu başarıyı kazanan ilk Türk yazar oldu. Canıgüz, 28 Şubat'ta yayımlanan ve 7 kitap içeren listede, geçen yıl Nobel Edebiyat Ödülü verilen Çinli yazar Mo Yan'ın 4 sıra üzerinde yer aldı.

  9 KİŞİLİK JÜRİ SEÇTİ
  "Weltempfänger" (Dünya Alıcısı) adı verilen liste, poster olarak da basılıp Almanya, Avusturya ve İsviçre'de kütüphane, kitapevi, kültür ve edebiyat merkezlerinde asılıyor. Listenin amacı, Almanya'da Avrupa ve Kuzey Amerika dışındaki dünya edebiyatı konusunda okura kılavuzluk etmek olarak belirtiliyor. Listeye girecek eserleri yazarlar, eleştirmenler ve yayıncılardan oluşan 9 kişilik jüri seçiyor. Canıgüz'ün "Oğullar ve Rencide Ruhlar" ile "Gizli Ajans" romanlarının Almanca çevirileri, İnci Bürhaniye ve Selma Wels adlı iki Türk kız kardeşin 2011'de kurduğu Berlin merkezli Binooki yayınevi tarafından basıldı. Binooki bugüne kadar Oğuz Atay, Metin Eloğlu, Emrah Serbes, Gaye Boralıoğlu, Barış Bıçakçı, Yazgülü Aldoğan ve Zerrin Soysal gibi Türk yazarlardan 8 roman ile 2 hikâye kitabını Almanca olarak yayımladı.
   


  Yazan: Haydar

  Sponsorlu Bağlantılar
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
17/07/2019 - 14:15