En hızlı bilgisayar yine IBM

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
ChavRash

ChavRash

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi


Dünyanın en hızlı bilgisayarı IBM Blue Gene/L hızını iki kattan fazla artırarak saniyede 280 trilyon işleme çıkardı.

Bağımsız bilgisayar akademisyenlerinin altı ayda bir açıkladıkları listeye göre, IBM’in ürettiği Blue Gene/L adı verilen Lawrence Livermore Ulusal Kütüphanesi’nde kullanılan süper bilgisayar Haziran’da kaydettiği saniyede 136.8 trilyon işlem hızını, saniyede 280.6 trilyon işlem hızına çıkardı.

ABD’nin nükleer stokları ve diğer araştırmalarda kullanılan sistemhızını iki katına çıkarırken, uzmanlar, süper bilgisayarın bu hızıyla uzun bir süre listenin başında kalmasının beklendiğini belirttiler.

En hızlı süper bilgisayar sıralamasında bir başka Blue Gene sistemi olan bilgisayar saniyede 91.2 trilyon işlem hızıyla ikinci, LLNL adlı sistem de saniyede 63.4 trilyon işlem hızıyla üçüncü oldu.

IBM’in geçen Kasım’da birincilikten ettiği Japon Earth Simulator adlı bilgisayar ise beşincilikten yedinciliğe düştü. 130 bin işlemciden oluşan Blue Gene adlı süper bilgisayarın 100 milyon dolara mal olan bir sistemden oluştuğu kaydediliyor.

Ntvmsnbc
 


RockFord Fosgate

Üye
walla ben ewe alacam bıtane bundan:))))))))))))))
 
ChaLLenGeR

ChaLLenGeR

Üye
130 bin işlemciden oluşan Blue Gene adlı süper bilgisayarın 100 milyon dolara mal olan bir sistemden oluştuğu kaydediliyor.

Ne bu yaa bide bunun saniye 208 katrilyon işlem yapabileni var yuhh ona güç yetmezz
Ben sadece bunları hayal ederim :P
 

RockFord Fosgate

Üye
walla ıstersen alayım sana bı tane!!!
 
DeLmIrA

DeLmIrA

Üye
wışşşşşşşşş :D
 
ChaLLenGeR

ChaLLenGeR

Üye
Originally posted by RockFord Fosgate@Nov 17 2005, 08:32 PM
walla ıstersen alayım sana bı tane!!!
[post=210699]Quoted post[/post]​

al abicim ;;)
 
ChavRash

ChavRash

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Ula he.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular





MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt