En eski insan ayak izi: 345 bin yaşında

Sponsorlu Bağlantılar

TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
En eski insan ayak izi: 345 bin yaşında
İtalya’nın güneyindeki Roccamonfina yanardağında 2003’te bulunan dünyanın en eski insan ayakizinin 345 bin yıllık olduğu tespit edildi.

“Şeytan izi” olarak bilinen bu fosilleşmiş ayak izleri üzerinde uygulanan argon tarihleme yöntemi daha önce 385 bin ila 325 bin yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen bu izlerin 345 bin yaşında olduğunu ortaya koydu.

Dengelerini sağlamak için yürürken ellerini de kullanan ilk insanların bıraktığı izlere argon tarihleme yöntemini uygulayan Fransa’nın İklim ve Çevre Bilim Laboratuvarından bilim adamları 6 bin yıl yanılma payı olabileceğini belirtti.
Amatör bir arkeoloğun keşfinden sonra Padova Üniversitesinden Paolo Mietto ve meslektaşları tarafından dünyaya tanıtılan bu ilk insana ait en eski ayak izlerinin bulunduğu arkeolojik kazı alanının ziyarete açık olduğu bildirildi.
Bundan önceki en eski insan izinin 300 bin yıl öncesine ait olduğu ve Fransa’da bulunduğu belirtilmişti.
20 santimetre uzunluğunda ve 10 santimetre genişliğinde olduğu izlere göre o zamanda yaşayan insanın 15 metre boyunda olduğu tahmin ediliyor.
İtalyanların yanardağın o dönemde aktif bulunması ve lavların üzerinde kimsenin yürüyemeyecek olması nedeniyle bu izleri “şeytan izi” olarak yorumladığı ancak yapılan bilimsel araştırmalar sonunda bunların dünyanın en eski insan izleri olduğunun fark edildiği belirtilmişti.

• Beğen
Tepkiler: M3L!H

Laz¥

Laz¥

Üye
Teşekkürler

Odysseus

Odysseus

Üye
Konu bilimsel nitelik taşıyor. Bilim ve Teknoloji bölümüne daha uygun :)

TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Her konuyu da yanlış yere açmışım :)

Odysseus

Odysseus

Üye
Ah Enes ah :ehe
Garip ve ilginç olaylar bölümünü temizliyorum :)

TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
böyle daha iyiydi yaw :)
bu konu ilginç ve garip geldi bana :) hiç bilimle alakasını düşünmemiştim :ehe

RocK_FaTiH

RocK_FaTiH

Üye
bu zamana kadar qeldine qöre adamın ayağı baya sağlammış :ehe:ehe

jackalx_06

jackalx_06

Üye
eline sağlık güzel bir paylaşım.

TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Beğenmene sevindim :)

kartal158

kartal158

Üye
güzel paylaşım:ehe:vur:vur:vur:vur:vur:vur:bann::bann::bann::emzik::turkiye::zong::sopa::vur:vur:vur:vur:vur:vur:vur:vur:bye2:

Üst Alt