En eski insan ayak izi: 345 bin yaşında

TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
İtalya’nın güneyindeki Roccamonfina yanardağında 2003’te bulunan dünyanın en eski insan ayakizinin 345 bin yıllık olduğu tespit edildi.

“Şeytan izi” olarak bilinen bu fosilleşmiş ayak izleri üzerinde uygulanan argon tarihleme yöntemi daha önce 385 bin ila 325 bin yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen bu izlerin 345 bin yaşında olduğunu ortaya koydu.Dengelerini sağlamak için yürürken ellerini de kullanan ilk insanların bıraktığı izlere argon tarihleme yöntemini uygulayan Fransa’nın İklim ve Çevre Bilim Laboratuvarından bilim adamları 6 bin yıl yanılma payı olabileceğini belirtti.
Amatör bir arkeoloğun keşfinden sonra Padova Üniversitesinden Paolo Mietto ve meslektaşları tarafından dünyaya tanıtılan bu ilk insana ait en eski ayak izlerinin bulunduğu arkeolojik kazı alanının ziyarete açık olduğu bildirildi.
Bundan önceki en eski insan izinin 300 bin yıl öncesine ait olduğu ve Fransa’da bulunduğu belirtilmişti.
20 santimetre uzunluğunda ve 10 santimetre genişliğinde olduğu izlere göre o zamanda yaşayan insanın 15 metre boyunda olduğu tahmin ediliyor.
İtalyanların yanardağın o dönemde aktif bulunması ve lavların üzerinde kimsenin yürüyemeyecek olması nedeniyle bu izleri “şeytan izi” olarak yorumladığı ancak yapılan bilimsel araştırmalar sonunda bunların dünyanın en eski insan izleri olduğunun fark edildiği belirtilmişti.
 
  • Beğen
Tepkiler: M3L!H
Laz¥

Laz¥

Üye
Teşekkürler
 
Odysseus

Odysseus

Üye
Konu bilimsel nitelik taşıyor. Bilim ve Teknoloji bölümüne daha uygun :)
 
TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Her konuyu da yanlış yere açmışım :)
 
Odysseus

Odysseus

Üye
Ah Enes ah :ehe
Garip ve ilginç olaylar bölümünü temizliyorum :)
 
TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
böyle daha iyiydi yaw :)
bu konu ilginç ve garip geldi bana :) hiç bilimle alakasını düşünmemiştim :ehe
 
RocK_FaTiH

RocK_FaTiH

Üye
bu zamana kadar qeldine qöre adamın ayağı baya sağlammış :ehe:ehe
 
jackalx_06

jackalx_06

Üye
eline sağlık güzel bir paylaşım.
 
TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Beğenmene sevindim :)
 
kartal158

kartal158

Üye
güzel paylaşım:ehe:vur:vur:vur:vur:vur:vur:bann::bann::bann::emzik::turkiye::zong::sopa::vur:vur:vur:vur:vur:vur:vur:vur:bye2:
 
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt