Elinizi Çabuk Tutun ; Ehliyet Kursu Ücretleri Artacak

Sponsorlu Bağlantılar

Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
    Konu Sahibi
Elinizi Çabuk Tutun ; Ehliyet Kursu Ücretleri Artacak
Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün, Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu (MTSK) Yönetmeliği'nin değiştirilmesi için yaptığı çalışmalara ilişkin Şahin, şimdiye kadar sınavların belirli bir güzergahta ve 15-20 dakika gibi kısa bir sürede yapıldığını dolayısıyla değerlendirmenin yeterli olmadığını ifade ederek, yeni yönetmeliğin bunu önleyeceğini söyledi.

Şahin, ''Yeni yönetmelikle sürücü daha fazla eğitim almak zorunda kalacak bu da kurs maliyetlerini etkileyecek'' dedi.

Mevcut uygulama ile sınavları iki haftalık hizmet içi eğitimden geçen Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı öğretmenlerin yaptığını ve sınavların hafta sonları, çok yoğun olmayan güzergahlarda gerçekleştirildiğini anlatan Şahin, ''Bakanlığımız, özel yetiştirilmiş sınav yapıcılar tarafından haftanın her günü sınav yapılması yönünde çalışma yürütüyor. Bu çalışma son aşamasına geldi. Yılbaşından önce yönetmeliğin yayınlanmasını bekliyoruz'' dedi.

2 BİN 700 SÜRÜCÜ KURSU

Türkiye'de 2 bin 700 sürücü kursu bulunduğuna işaret eden Şahin, şunları kaydetti:
''Türkiye'de sürücü kursu açılması son derece kolaylaştırıldı. Nüfusa göre haddinden fazla sürücü kursu var. Bu da aşırı bir haksız rekabete, kurs fiyatlarının düşmesine ve yeterli eğitimin verilmemesine neden oluyor. Sınavlar çok kolay olduğu için az bir eğitimle dahi insanlar sınavlardan geçebiliyor. Şu anda 200-300 liraya sürücü adayı kursa yazılabiliyor. Bununla yeterli eğitimin verilmesi mümkün değil.''
Şahin, Sürücü kursu açmanın kolaylaştırılmasıyla sürücü kurslarının daha küçük yerlere kaydığını, hiç olmayacak semtlere sürücü kursları açıldığını belirtti.

Sürücü kursları olarak 20 saat direksiyon dersi verme mecburiyetleri bulunduğunu ifade eden Şahin, ''20 saat direksiyon eğitimi vermenin karşılığı zaten 300 lira eder. Bunun içinde vergimiz, KDV'miz, diğer masraflarımız var. Bunları karşılamamız mümkün değil. O zaman bundan 20 saat direksiyon eğitimi verilmiyor anlamı çıkıyor. 300 lira ücret alan bir kursun 20 saat direksiyon eğitimi vermesi asla mümkün değil'' dedi.

rangers

Üye
Şimdi işi tekel'e baglayıp vatandaşı daha fazla soymakmı acep

Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
    Konu Sahibi
:hmmm

Anıl Umut

Emekli Yönetici
Kasım da 18 e giriyorum,O zamana artmasında ..

Odysseus

Odysseus

Üye
Bu uygulama bazılarının işine gelmese de daha profesyonel sürücülerin yetişmesine yardımcı olacaktır. Günümüzde kursa, direksiyon eğitimlerine katılmadan trafiğe karışan ve daha sonra adı trafik canavarına dönüşen insanlar var. Buna en iyi çözüm bulunmuş. Ehliyet alımında şartlar ne kadar zorlaştırılırsa kazalar o denli azalacaktır.

Bilgilendirdiğin için teşekkürler Mustafa.

Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
    Konu Sahibi
Bu uygulama bazılarının işine gelmese de daha profesyonel sürücülerin yetişmesine yardımcı olacaktır. Günümüzde kursa, direksiyon eğitimlerine katılmadan trafiğe karışan ve daha sonra adı trafik canavarına dönüşen insanlar var. Buna en iyi çözüm bulunmuş. Ehliyet alımında şartlar ne kadar zorlaştırılırsa kazalar o denli azalacaktır.

Bilgilendirdiğin için teşekkürler Mustafa.

Yorumun için ben teşekkür ederim. :oke:

zibidi39

zibidi39

Üye
ben aldım valla ama gusel bı uygulama tabıkı

Üst Alt