Doğal gazla uçan ilk yolcu uçağı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
kanaryamustafa

kanaryamustafa

Üye
    Konu Sahibi
Katar Hava Yolları, deneme amaçlı ilk doğal gazlı uçak seferini yaptığını açıkladı.

Hava yolu şirketinden yapılan yazılı açıklamada, uçağın motorlarının kerosen ve doğal gaz karışımıyla çalıştırıldığı belirtildi.
İlk uçuşun, pazartesi akşamı Doha ile Londra arasında, Rolls-Royce Trent 556 motoruna sahip bir Airbus A340-600 uçağıyla yapıldığı ilan edildi.
Katar Hava Yolları böylece bu teknolojiyi dünyada kullanan ilk şirket oldu.
Dünya doğal gaz rezervlerinin yüzde 15'ini elinde bulunduran Körfez'in bu küçük ülkesi Katar, Rusya ve İran'dan sonra dünya sıralamasında üçüncü sırada yer alıyor. Katar, doğal gazı uçak motorları için üretme kapasitesine 2010'da ulaşmayı hedefliyor. Bu yeni karışımı, İngiliz-Hollandalı petrol şirketi Shell'in geliştirdiği belirtiliyor.
Bu yeni üründen ilk aşamada yıllık bir milyon ton üretmeyi planlayan Katar, bu sayede atmosfere karbondioksit salımının azaltılmasına katkıda bulunacak.
 
alfonso_edishon

alfonso_edishon

Üye
hepimize hayırlı uğurlu olsun işallah
 
Da®kness

Da®kness

Üye
Hayırlı olsun olmasınada , yakıtı geliştiren ülkeler ingiltere-Hollanda neden öncelikle kendi ülkelerinde deneme yapmıyorda Katar gibi ülkeyi kobay yapıyor ? :)
 
kanaryamustafa

kanaryamustafa

Üye
    Konu Sahibi
orası tartışma konusu aslnda Türkiye neden olmasın demi belki doğal gaz orda daha ucuzdur ne alakası varsa :islik
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt