Diyaliz Orucu Bozar Mı ?

Sponsorlu Bağlantılar

Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
Diyaliz Orucu Bozar Mı ?
Diyaliz işlemi böbrek yetmezliği çeken hastalara uygulanmaktadır. Kanı temizleme görevini yerine getiremeyen böbrekler yerine dışarıdan müdahale edilir ve insan vücudundaki kanın temizlenmesi sağlanır. Bu sayede hastanın hayatta kalması sağlanır. Ramazan ayının gelmesi ile merak edilen sorulardan bir tanesi olan Diyaliz orucu bozar mı ? Sorusunun aslında cevabı duruma göre değişmektedir.

Diyalizde iki farklı yöntem kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi Periton diyaliz, karın boşluğuna özel bir madde verilir ve kanın zararlı maddelerden temizlenmesi sağlanır. Diğer taraftan Hemodiyaliz ise, kanın vücut dışında bir makine yardımı ile temizlenip vücuda yeniden verilmesine denmektedir. Eğer Periton diyaliz oluyorsa oruç bozulmaktadır. Hemodiyaliz ise katkı maddesi verilmediği taktirde orucu bozmamaktadır.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Murat Alper, PALA. ve MAERKEK

PALA.

PALA.

Üye
Öncelikle tüm hastalara Allah' tan acil şifalar dilerim.
Periton diyaliz oluyorsa oruç bozulmamaktadır. Hemodiyaliz oluyorsa ne yazık ki oruç bozulmaktadır.
Dini konuda üst seviye bir bilgim yok.
Bu gibi konularda (kendi adıma konuşuyorum) "bence" ile başlayan cümle kurmaktan kaçınırım genelde ancak;
Burada sanki bir yanlışlık var :hmmm Periton diyaliz olursa vücuda madde girişi olur, bozulması gerekir.
Hemodiyaliz de ise vücuttan alınan kan hiçbir katkı maddesi eklenmeden temizlenip geri verilirse bozmaması gerekir.
Yani yazıda bir ters orantı var, tekrar bir inceleyin derim. Saygılar...

Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
Öncelikle tüm hastalara Allah' tan acil şifalar dilerim.

Dini konuda üst seviye bir bilgim yok.
Bu gibi konularda (kendi adıma konuşuyorum) "bence" ile başlayan cümle kurmaktan kaçınırım genelde ancak;
Burada sanki bir yanlışlık var :hmmm Periton diyaliz olursa vücuda madde girişi olur, bozulması gerekir.
Hemodiyaliz de ise vücuttan alınan kan hiçbir katkı maddesi eklenmeden temizlenip geri verilirse bozmaması gerekir.
Yani yazıda bir ters orantı var, tekrar bir inceleyin derim. Saygılar...
şimdi fark ettim yazarken cümlede hata yapmışım düzeltiyorum teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: PALA.
PALA.

PALA.

Üye
şimdi fark ettim yazarken cümlede hata yapmışım düzeltiyorum teşekkürler.
Hemodiyalizde de katkı maddesi olmamak şartı ile bozmuyor bunuda belirtirseniz iyi olur.
Malum doktorlar hastalara söylemeden, duruma göre doğrudan kana ekleme yapabiliyor.

• Beğen
Tepkiler: Buğra