Diş fırçalamak kalbe faydalı

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Fatih[Sag0]HiphoP

Fatih[Sag0]HiphoP

Üye
    Konu Sahibi
Diş fırçalamak kalbe faydalı

Uzmanlar, diş fırçalamanın kalp rahatsılıklarına iyi geldiğini söylediler...

İrlanda'nın başkenti Dublin'de düzenlenen Genel Mikrobiyoloji Derneğinin toplantısında, Bristol Üniversitesinden Prof. Howard Jenkinson, kalp hastalıklarının sigara kullanımı, kolesterol seviyesinin yüksek olması ve aşırı kiloya bağlı olduğuna ilişkin bilgileri bir yana koyarak, diş temizliğinin kalbi sanıldığından fazla etkilediğini belirtti.
Jenkinson'a göre "sağlıklı ve ince olmak önemsiz. Eğer dişlerin durumu kötüyse kalp hastalığına yakalanma riski artıyor".
İrlanda Cerrahlar Kraliyet Kolejinden Dr Steve Kerrigan da "ağzın, muhtemelen vücudun en kirli yeri olduğunu" belirterek, dişlerin düzenli fırçalanmamasının dişeti kanamalarına, bunun da ağızdaki yüzlerce bakterinin kan damarlarına girmesine neden olduğuna dikkati çekti.
Kerrigan, bakterilerin burada, kanda bulunan, pıhtılaşmayı sağlayan plaketlere yapışarak kanın bir bölümünün kalbe ulaşmasını engellediğini ve kalp krizi riskini artırabildiğini vurguladı.
Yeni Zelanda'daki Otago Dunedin Üniversitesinden Prof. Greg Seymour ve ekibi de temiz olmayan ağızdaki bakteriler ve damar sertliği arasındaki ilişkiyi araştırdı.
Bilim adamları, ağzın temiz olmaması durumunda akyuvarların atardamar dokusunda birikebildiği, bunun da damar sertliğine yol açabileceği sonucuna vardı.

omayra

Üye
Düzenli diş ipi kullanmak da gerekli. Düzenli diş ipi kullanmayanlar, ileride olacakları kalp ameliyatı için şimdiden para biriktirsin diyor Prof.Dr.Mehmet Öz. Ben eskiden kullanmazdım diş ipi. Ama Mehmet Öz'ün tavsiyesi ile kullanmaya başladım.

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
Düzenli diş ipi kullanmak da gerekli. Düzenli diş ipi kullanmayanlar, ileride olacakları kalp ameliyatı için şimdiden para biriktirsin diyor Prof.Dr.Mehmet Öz. Ben eskiden kullanmazdım diş ipi. Ama Mehmet Öz'ün tavsiyesi ile kullanmaya başladım.

Çok sıkıcı ama :(
Ben de başlamaya çalışıyorum düzenli kullanıma ama olmuyor bir türlü...
Her birinin arasına tek tek... Uğraş uğraş uğraş...

Acaba toplamda her gün onun için harcadığım zaman mı daha fazla kalpten ölmem yüzünden yaşayamadığım zaman mı daha fazla kestiremiyorum...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...