Diksiyon düzeltmek (yardım edin)

Sponsorlu Bağlantılar

fearles32

fearles32

Üye
    Konu Sahibi
Diksiyon düzeltmek (yardım edin)
(yöneticilerden ricam belki konuyu yanlış yere açmış olabilirim doğru yere taşırsanız sevinirim)
arkadaşlar genelde çoğu kişinin çektiği sorun belkide.
Arkadaşlarla konuşurken, güzel bir espiri yapılacak an elimi yüzüme bılaştırıp ıı, mı veya heycandanmı bilmiyorum bir çuval incir batırıyorum. Arkadaşlarıma rezil olup ve rezil olmakla yetinmeyip muhabbetin en koyu olduğu yerde konuşmaya girmekten çekinir hatta gittikçe içime kapanır oldum. Yani uzun lafın kısası akıcı ve kendimi dinletecek şekilde konuşamıyorum. Sosyal hayattan nerdeyse tamamen koptum. Diksiyonumu düzeltmek için ne yapmalıyım bunun için okula gitmeye vaktim yok. Lütfen yardımcı olun.

Akıncı

Akıncı

Üye
Kitap okumak yardımcı olur bence

• Beğen
Tepkiler: x-scarface
Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
harf marf yanlış okutmaz. bende daha akıcı konuşmak için kitap okuyordum ve gayet hoş gelişmeler oldu. kitap oku özellikle roman

x-scarface

x-scarface

Üye
Kitap okuyabilir. (Kelime daarcığı geliştirmek için) Evde ayna karşısında (jest ve mimik ayarlamak için) herhangi bir konu hakkında konuşma egzersizleri yapabilirsiniz.

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Arkadaşlarında tavsiye ettiği gibi kitap oku, yada ilgili eğitim seminerlerine katıl.

haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
kitap okumakla diksiyon düzelmez, kitap gözlerle okunur diksiyon daha çok
nefesi doğru kullanmakla alakalı
Şurası yaz köşesi şurası kış köşesi ortada su şişesi bunu okuya bilmekle söyleye bilmek aynı şey değil
[h=3][/h]

Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
sen kitap oku kardeş

sezaruyanik

sezaruyanik

Üye
Kardesim audiobook(sesli kitap) dinleyebilirsin.Ben Ingilizce diksiyonumu boyle gelistiriyorum.Eminim Turkce olanlari da vardir.Adamlar hep yerli kaynaklardan bir seyler dinleyin diyor.

fearles32

fearles32

Üye
    Konu Sahibi
Kitap okuyabilir. (Kelime daarcığı geliştirmek için) Evde ayna karşısında (jest ve mimik ayarlamak için) herhangi bir konu hakkında konuşma egzersizleri yapabilirsiniz.

saolun ilginiz için ama diyelim ki kitap okumakla başlıycaz. Benim en son okuduğum kitap 6 sene önce beyaz diş adında kitap okudum ve çok beyendim. Misal ömer seyfettinin kitaplarından bir kaç tanesini okumaya çalıştım çok sıkıcı geldi. 6 senedir kitap okumuyorum ne tarz kitapla başlıycam tavsiyeniz ne olur.
2. Aşama olarak arkadaşımız ses kontrolü dedi. Bunu pek anlamadım misal kitap okurken virgül ve noktada almamız gereken nefesmi ayrıca sizin gibi sorularımı cevaplayan duyarlı arkadaşlara teşekür ederim ayrıca Regayip kandiliniz kutlu olsun (YaRDIMMM).

Haydar

Haydar

Emekli Yönetici

saolun ilginiz için ama diyelim ki kitap okumakla başlıycaz. Benim en son okuduğum kitap 6 sene önce beyaz diş adında kitap okudum ve çok beyendim. Misal ömer seyfettinin kitaplarından bir kaç tanesini okumaya çalıştım çok sıkıcı geldi. 6 senedir kitap okumuyorum ne tarz kitapla başlıycam tavsiyeniz ne olur.
2. Aşama olarak arkadaşımız ses kontrolü dedi. Bunu pek anlamadım misal kitap okurken virgül ve noktada almamız gereken nefesmi ayrıca sizin gibi sorularımı cevaplayan duyarlı arkadaşlara teşekür ederim ayrıca Regayip kandiliniz kutlu olsun (YaRDIMMM).

sizi çok iyi anlıyorum uzun bir aradan sonra kitap okumak sıkıcı gelebilir olayın serüvenin içine giremessiniz o yüzden bir olay bir mecera üzerine yazılan kitabları değide nasıl diyeyim psikolojik yada olayı dışarıdan bakıp anlatan kitaplar। okumanız iyi olabilir bence

fearles32

fearles32

Üye
    Konu Sahibi

sizi çok iyi anlıyorum uzun bir aradan sonra kitap okumak sıkıcı gelebilir olayın serüvenin içine giremessiniz o yüzden bir olay bir mecera üzerine yazılan kitabları değide nasıl diyeyim psikolojik yada olayı dışarıdan bakıp anlatan kitaplar। okumanız iyi olabilir bence

peki kitap tavsiyesinde bulunabilirmisiniz. (bu arada tüm tavsiye ve eleştirmelere açığım)

x-scarface

x-scarface

Üye

Sağolun öncelikle sizinde kandiliniz mübarrek olsun.

Takdir edersiniz ki her insanın ilgileri beğenileri farklıdır ben mesela polisiye romanları tercih ederim çünkü bu türdeki romanlar ilgimi çeker ve sıkılmadan okurum. Sizinde öncelikle ilginizi çeken türleri bulmanız gerekir mesela şöyle ki;
Duygusal bir insansanız romantik ve aşk konulu romanları
Maceracı bir insansanız egzotik ve macera serüven romanlarını
Geçmişi okumaktan keyif alıyor ve didaktik unsurlar dikkatinizi çekiyorsa tarih romanlarını tercih edebilirsiniz.

Ses kontrolü konusunda ise kelimelere yapılan vurgulara aynı zamanda konuşurken jest ve mimiklerinize dikkat etmeniz gerekir mesela normal seyir eden bir sohbet içinde gereksiz yere sesinizi yükselterek bir kelimeyi vurgulamanız yanlış anlaşılacaktır bu ve vs şeylere dikkat etmeniz gerekir.

• Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR
Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
Üstün Dökmen'in hergangi bir kitabı olabilir mesela...

kuzeyfirtinasi

kuzeyfirtinasi

Üye
Kalemi isirip konusmaya calis dil daha iyi donmeye baslar zamanla.

aleranol

aleranol

Üye
Dostoyevski vs. Iyi olabilir onları oku. Rus yazarlar iyidir. Sonra fark edeceksin ben de benzer sorunu hafif şekilde şu an yaşıyorum

Mert

Mert

Üye
Bu sorunu konuşarak aşarsın. Konuştukça konuş, fikrini belirtmek istediğinde söyle gitsin.
İki yaz önce yabancı dizilere çok fena bir şekilde bağlanmıştım, gece gündüz izliyordum. Karakterlerin hayatlarını gözlemlemeye o kadar alıştırmıştım ki kendimi, okullar açıldığında arkadaşlarımla konuşmak yerine onların yaptığı hareketleri gözlemliyor kendi kendime yorumluyordum. Bu durumu farkedip düzeltmem bir okul yılını aldı. Şükür şimdi yine eski formumdayım :D