DEEP WEP ARAMA MOTORU MEMEX

Sponsorlu Bağlantılar

RagnarLothbrook

Üye
    Konu Sahibi
DEEP WEP ARAMA MOTORU MEMEX

ABD İleri Savunma Araştırmaları Projeler Dairesi (DARPA), derin web’deki suçluları araştırmak için geliştirdiği karanlık web arama motoru Memex’i kod olarak özel sektörün hizmetine sundu. Memex, Google’dan daha gelişmiş bir arama motoru ve daha kompleks algoritmalar kullanıyor.

Geliştirme aşaması tamamlandıktan sonra avukatlık firmaları, mali müşavirler, detektiflik büroları ve hatta beyaz eşya markaları suçluları bulmak veya vatandaşı internetten gözetleyerek büyük veri ile rekabet gücünü artırmak için Memex’i kullanacaklar.

Google arama ve reklam dünyasının büyük gücü, ama ABD ordusunun araştırma kolu DARPA karanlık web’i taramak için geliştirdiği Memex arama motorunu Nisan ayında açık kaynak olarak kullanıma sundu. Google’dan daha gelişmiş bir arama motoru olan Memex uyuşturucu kaçakçılarını, teröristleri ve çocuk pornosu sitelerini gözetlemek için tasarlandı.

Henüz geliştirme aşamasında olan Memex sokaktaki vatandaşın ve genel internetin gözetlenmesine de yarıyor. Anlaşılan ABD ordusu ile NSA, 2008’den beri kullandıkları gözetleme teknolojilerini bizi daha iyi gözetlemeleri için özel şirketlere devrediyor. Peki Memex, Google’ı işsiz bırakabilir mi?

Google son zamanlarda unutulma hakkına saygı göstermesi açısından . Buna ek olarak Google’ın Avrupa’da bant genişliğinin büyük kısmını kullanması nedeniyle telekom şirketleri ile medya kuruluşları için baskı yapıyor.

Öte yandan Facebook da yayıncıların haberlerini kendi sitesinde barındırma uygulaması Instant Articles, beacon hizmeti Place Tips, uygulama içi açılan mobil web sayfaları, Youtube linklerinin zaman tünelinde kısıtlanması ve son olarak da e-ticarete yönelik yeni satın alma düğmesiyle Google’a rakip oldu.

Şimdi de Memex geldi ve uzmanlar, şirketlerin Google Analytics yerine açık kaynak kodlu Memex’e yönelerek Google arama motorunu kullanmaktan vazgeçip geçmeyeceğini merak ediyor.

NEDEN MEMEX
Bugüne kadar devletler vatandaşa, “Güvenli bir toplum yaratmak ve sizi suçlulardan korumak için özel hayatınızı gözetlememize kızmayın” dedi. Ancak, vatandaşı gözetleyip mahremiyet verilerini siyasi ve ekonomik çıkarlar için kullanmak devletlerle şirketlere her zaman tatlı geldi. Memex’in de interneti daha iyi gözetlemek amacıyla geliştirilen yeni bir araç olarak görebiliriz.

Ancak bu konuya safça bakmak olur. Memex her ne kadar kötüye kullanılabilecek bir arama motoru olsa da yurttaşların güvenliğini sağlamak için güvenlik güçlerine yardım ediyor. Memex’i kullanarak karanlık webi, derin webi gözetlemek ve uyuşturucu kaçakçılarını yakalamak mümkün.
 


KRİMİNOLOJİ

KRİMİNOLOJİ

Üye
Memex :hmmm
Memex :naughty:
 
Bülent872

Bülent872

Kapalı Hesap
Bizene
 
Marco Laren

Marco Laren

Üye
Oda iyiymis
 
Marco Laren

Marco Laren

Üye
Yalniz basligin hepsini buyuk yazmak yasak
 
  • Beğen
Tepkiler: ByEmre221


Üst Alt