Creative Zen Mosaic - Test


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Odysseus

Odysseus

Üye
    Konu Sahibi
http://www.maxicep.com/vbimghost.php?do=displayimg&imgid=2903 http://www.maxicep.com/vbimghost.php?do=displayimg&imgid=2904

Creative Labs, ses katları, CD/DVD oynatıcıları, fare ve klavyeleri, kulaklıkları ve dijital (taşınabilir) müzik çalarları ile tanınan bir marka. Creative günümüzde Zen ve MuVo serisi taşınabilir medya çalarlar üretiyor. Firma 2009 yılının başından itibaren MuVo serisinin üretimini durdurdu. Zen serisinin daha fazla potansiyele sahip olduğu görülünce, Creative, medya çalar ürünlerini sadece müzik kalitesi açısından değil aynı zamanda görünüm olarak da mükemmele ulaştırmak amacıyla sürekli yeni yöntemler buluyor ve bunları geliştiriyor. Creative Zen Mozaic bu çabaların güzel bir örneği. Firmanın bu medya çaları orijinal Zen modelinde bulunan tüm özellikleri bünyesinde barındırdığı gibi benzersiz görünümü ile de dikkatleri üzerine çekmeyi biliyor. Creative Zen Mozaic medya çalar, Creative'in MP3 medya çalar ürün serisi konusunda araştırma ve geliştirmelerini hâlâ sürdürdüğünün ve Zen serisinin devam ettiğinin açık bir göstergesi.

Creative Medya Çalar Tasarımı

Creative Zen Mozaic'in tasarımı temelde orijinal Creative Zen medya çaların çizgilerine dayanıyor. Zen modeli ile Zen Mozaic arasındaki temel fark; cihaza da ismini veren ve ön yüzünde butonlarla oluşturulan mozaik görüntüsü. Butonların yapısı değiştirilmemiş. İki model arasındaki ikinci fark ise Creative Zen Mozaic'in Zen'e göre daha küçük boyutlarda oluşu. Zen Mozaic, ön yüzündeki mozaik deseni ile kesinlikle bakışları üzerine çekmeyi bilen bir ürün. Creative Zen Mozaic medya çaları elimde gören hemen herkes cihazın markasını ve nereden satın alabileceklerini sordular. Cihazı gören herkes tasarımını ve şık görünümünü çok beğendi. Farklı renklerde kılıflarla; siyah, gümüş ve pembe renk seçenekleri sunan Creative Zen Mozaic'i değişik renklere büründürebiliyorsunuz ve böylece aslında siyah renkli bir modeli pembe renkli hale getirebiliyorsunuz. Zen Mozaic, dikkat çekici desenin yanı sıra, Zen serisi bir medya çalardan bekleyebileceğiniz her özelliği bünyesinde barındırıyor. Cihazın müzik, video ve resim görüntüleme modları mevcut. Üstelik Zen'in bu modelinde arka yüzündeki hoparlör gibi çeşitli ilave özellikler de bulunuyor. Creative Zen Mozaic medya çalar 2, 4, 8 ve 16 GB bellek kapasitesi seçenekleri sunuyor. Creative Zen Mozaic ürün kutusunda USB kablosu, kulaklıklar, Creative Centrale yazılımı ve hızlı başlangıç kılavuzu yer alıyor.

Creative Mozaic İle Müzik Dinleme

Creative'den bekleneceği üzere Creative Zen Mozaic medya çalar yüksek kalitede bir ses veriyor. Cihazın ses kalitesi doğal ve beraberinde gelen kulaklıklarla müzik kalitesi en üst seviyeye çıkıyor. Kulaklıklar kulağa çok iyi oturuyor ve kulaklarınızı tamamen kapatmadan sesi duymanızı sağlıyor. Ben şahsen bu tür kulaklıkları tercih ediyorum çünkü böylece örneğin bisiklet kullanırken hem çevrenizdeki sesleri duyabiliyor ve hem de müzik dinleyebiliyorsunuz. Arka plandaki sesler rahatsız edici olmazken çalmakta olduğunuz müzik parçaları nerede olursanız olun yüksek bir kaliteye sahip. Şarkıları aramak ve çalmak için kullanılan menü Creative Zen serisindeki diğer tüm modellerde kullanılan menü yapısının aynısı. Şarkıları albüme, sanatçıya veya şarkıya göre izleyebiliyorsunuz. Bu yapı her zaman için aradığınız şarkıyı bulmanızı ve çalmanızı sağlıyor. Mozaic medya çaların çalma ve ekolayzır gibi çeşitli ekstra özellikleri bulunuyor. Zen Mozaic medya çalarda bir DJ seçeneği de mevcut. Bu seçenek aktif hale getirildiğinde Mozaic medya çalar şarkılarınızı nadiren dinlediğini parçalar, her zaman dilediğiniz şarkılar veya en çok beğenilen veya beğenilmeyen şarkılar gibi belirli bir sıraya göre çalıyor. Böylece Zen medya çalar sizi şaşırtmaya devam ediyor. Creative Zen Mozaic müzik çalar MP3, WMA, WAV ve Audible format 4 ses formatlarını destekliyor.

Creative Zen Mozaic, Müzik, Video ve Fotoğraf Oynatabiliyor

Creative Zen Mozaic medya oynatıcının yeterli özelliklerde bir video oynatıcısı mevcut. 1.8 inç büyüklüğündeki ekran tam ekran video görüntü izlemek için pek yeterli olmamakla beraber ekranın iyi bir görüntü sunması sayesinde video görüntüler her türlü hava koşulunda nete şekilde izlenebiliyor. Parlak güneş ışığı altında dahi videoları sıkıntısız bir şekilde izleyebiliyorsunuz. Ses, kulaklıklar veya hoparlör aracılığı ile dinlenebiliyor. Sesin kalitesi video görüntünün sıkıştırma yöntemine bağlı. Bazen doğru video sıkıştırma seçeneği seçmekte zorluklarla karşılaşsam da cihazın video oynatıcısını kullanmak gerçekten hoşuma gitti. Eğer video görüntüleri medya çalarınıza Creative'in yazılımını kullanarak aktarırsanız bu sıkıştırma konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamıyorsunuz çünkü Creative Centrale programı görüntüleri otomatik olarak Creative Zen Mozaic'e uygun olarak çeviriyor. Cihazın video oynatma modunda video izlemeyi daha keyifli hale getiren çeşitli seçenekler bulunuyor. Ekranın parlaklığını ayarlayabiliyor veya videoları yatay modda izlemek için değişiklik yapabiliyorsunuz. Creative Zen Mozaic MP4 ile Transcoded AVI (Motion JPEG) video görüntü formatlarını destekliyor.

Creative Zen Mozaic ile Resimleri İzleme

Eğer fotoğraflarını yanında taşımayı seven kullanıcılardansanız Creative Zen Mozaic'in resim izleme modu size en iyisi olmasa da iyi bir çözüm sağlayacaktır. Fotoğrafların Creative Zen Mozaic medya oynatıcının 1.8 inç büyüklüğündeki ve maksimum 128 x 160 piksel çözünürlükteki ekranında görüntülenmesi çok uzun zaman alıyor. Ancak resim ekrana yüklendikten sonra boyutlar haricinde bilgisayar ekranındaki gibi bir kalite ile karşılaşıyorsunuz. Resimleri doğru görüntüleme konusunda bu MP3 çalar zumlama ve slayt şov gibi az sayıda seçeneğe sahip. Güzel tasarlanmış olan ama yüklemesi uzun süren slayt şov seçeneğinde gösterim aralıklarını saniyelerle ayarlayabiliyorsunuz ve böylece cihazın resimleri doğru şekilde yüklemesi ve görüntülemesi için yeterli zamanı vermiş oluyorsunuz. Ayrıca slayt şovlara arka plan müziği de eklenebiliyor. Cihazın hoparlörü bu özelliğe katkı sağlayarak güzel bir etki verirken resimlerin en iyi biçimde görüntülenmesini sağlıyor.

Creative MP3 Çalar ve Hoparlörü

Daha önce de sözünü ettiğimiz gibi Creative Zen'in bu modelinde hoparlör de bulunuyor. Zen Stone ve Zen Stone Plus modelleri küçük hoparlör deliklerinden gelen çok net ses kaliteleri ile beni fazlasıyla şaşırtmışlardı. Creative Zen Mozaic'in hoparlörü de aynı kalitede. Hatta cihazın ses kalitesinin kendinden önceki modele göre saha net olduğunu söyleyebilirim. Cihazın hoparlör özelliğinin geliştirilmiş olduğu ve daha mükemmel hale getirildiği görülüyor. Böylece, Creative Zen Stone (ve Plus) modelindeki gibi tiz ve hoş olmayan ses tonları bu modelde duyulmuyor. Zen Mozaic'in hoparlörü yüksek tonlar da dâhil doğru ses tonlarının nasıl işleneceğini çok iyi biliyor. Müzik dinlemesi keyif veren bu hoparlör, bazen medya çaların küçük bir hoparlöründen müzik dinlediğinizi unutturarak adeta bir hoparlör setinden şarkı dinliyormuşsunuz hissi uyandırıyor. Sadece çok bas tonlara sahip bir şarkı dinlediğiniz zaman hoparlörün küçük olduğu fark ediliyor. Bas tonlarda parazit oluşuyor ve bu ses kalitesine olumsuz etki yapıyor. Creative Zen Mozaic'in özellikle dans, house ve elektro gibi müzik türlerinde bas tonları yeterince iyi yansıtmamasının sıklıkla yaşanması oldukça rahatsız edici bir durum.

Creative Zen Yazılımı

Creative Centrale yazılımı Creative Zen Mozaic ile birlikte geliyor. Bu yazılım aracılığıyla resim, video ve şarkı gibi tüm dosyalarınızı kişisel bilgisayarınızdan Creative Zen Mozaic'e (ya da isterseniz diğer tüm Creative Zen modellerine) aktarabiliyorsunuz. Ayrıca Zen Mozaic medya oynatıcınızı bilgisayarınıza bağlayarak içeriğini Windows Dosya Yöneticisi ile idare etmeniz de mümkün. 'Bilgisayarım' penceresinde ayrı bir ikon yaratan bu bağlantı ile Creative Zen MP3 çaları başka bir yazılıma gerek kalmadan kontrol edebiliyorsunuz. Bazen bu çözüm, cihazla birlikte gelen yazılıma kıyasla daha hızlı çalışıyor. Çünkü cihazla birlikte gelen programda bilgisayardan Creative Zen'e aktarmak istediğiniz müzik, resim ve video gibi dosyaları transfer listesine eklemeniz gerekirken Windows Dosya Yöneticisi'nde bu işlemleri sadece sürükle ve bırak yöntemiyle direkt olarak gerçekleştirebiliyorsunuz.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt