[ÇÖZÜM]Ultra Dmr Mode 5 S.M.A.R.T Capable But Disabled Hatasının Çözümü

tuna200

tuna200

Üye
    Konu Sahibi
Arkadaşlar zannedersem bugünkü başarısız bios updatesi denememden ötürü format da atacaktım o esnada başlıkta belirtilen "Ultra Dmr Mode 5 S.M.A.R.T Capable But Disabled" hatası aldım . İnternette biraz bakındım fakat tam şunun dediği oldu dediğim bir çözüm bulamadım . BIOS'tan S.M.A.R.T aç vs. gibi öneriler gördüm ama biosta bu ayarı bulamadım . En son yabancı bir sitede denk geldiğim birkaç yöntemi birleştirip hallettim . Evet sorun kısmında yeterince kafanızı şişirdiysem çözüme geçeyim.

ÇÖZÜM:[DİKKAT FORMAT İÇERİR:)]
Öncelikle ben hata esnasında biosa giremiyordum .Bilgisayarı kapatıp hard diske takılı olan kabloyu çektim ve bilgisayarı açtım . Açılırken F2(bios açmak için hangi tuşa basmanız gerekiyorsa bende F2) bastım biosa girdim . BIOS ekranındayken hard diskin kablosunu geri taktım.(Kabloyu girişte zorlamadan tek seferde takmaya çalışın yoksa kıvılcım atıp bilgisayar kapanıyor bende oldu ilk denemede . Arıza yaptırabilirsiniz)

Bios ekranındayken kasaya format CD'sini taktım.Şimdi ben format atarken hatayı aldım. Format atmadan bu hatayı alanlar bir sonraki adımı "Hemen Uygulamasın" devamını okuyup işlem yapın

Buraya Dikkat: BIOS'tan "!!DISCARD!!" özellikle ünlem içine aldım discard changes and exite basarak çıkıyoruz. Save changes yaparsak yeniden başlatıyor ve aynı hatayı yine alıyoruz ve başa dönmemiz gerekiyor . Discard ile çıkarsak restart atmadan devam ediyor .Format atma esnasında değil de normal açılışta bu hatayı aldıysanız CD ile başlatmak için save changes and exit yapmanız gerekiyor . Hatayı tekrar alacaksınız . Baştan aynı işlemleri uygulayın ve biosta herhangi birşeyle uğraşmadan discard changes and exit yapıp çıkın .
Daha sonrasında CD ile boot başlayacak. Klasik format düzeniyle ekstra birşey yapmadan format atın . Ben format sırasında da bir hata almadım . Denemek için format bittikten sonra tamamen kapatıp yine açtım sorun düzelmişti .
Ben sorunu böyle çözdüm belki çok aramadığımdan Türkçe kaynaklarda buna benzer bir çözüm göremedim . Karışık da olsa belki birilerine yardımım dokunur diye paylaşayım dedim . Kolay gelsin .

• Beğen
Tepkiler: v30xy ve PALA.
v30xy

v30xy

Üye
:tşk:

• Beğen
Tepkiler: tuna200

MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt