Çinliler Niye Sıcak Su İçer?

 • 12 Mart 2013
 • 502 Okunma
 • 8 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. ÇİNLİLER NİYE SICAK SU İÇER?

  Çine gitmiş olanlar iyi bilir, özellikle yaşlı Çinliler yanlarında sürekli bardak tipi termoslarda sıcak su, çay taşırlar. Kışın soğuk günlerde, hatta bunaltıcı yaz sıcaklarında bile hep sıcak su içerler. Çin restoranlarına gittiğinizde de masanıza ilk gelen bu hafif çayımsı sıcak su’dur. Peki Çinliler neden sürekli sıcak su içer? Vücudumuz için gerekli olan şeylerin %99′unu midemiz sayesinde alıyoruz. Yediklerimiz bizi fiziksel ve ruhsal olarak o kadar çok etkiliyor ki acı yememiz bizi daha agresif, tatlı yememiz ise bizi daha mutlu yapıyor. Hatta bu yüzden bilim adamları midemiz için ikinci beynimiz diyorlar.
  Midemize en iyi gelen şey ise sıcak su. Peki sıcak su bizim için neden iyi? İşte binlerce yıldır bunun farkında olan Çinliler de her fırsatta sıcak su içiyor. Midemiz vücudumuzun için bir nevi “fırın” işlevi görüyor. Midemiz yediklerimizi bakteri ve enzimlerle eritmek için ilk önce uygun ısıya getiriyor, yani tekrar ısıtıyor. Soğuk su içmek ise midemizin daha fazla enerji harcamasına neden oluyor. Ve yanında alınan diğer besinlerin sindirimini de zorlaştırıyor. Özellikle yağlar soğuk suda çok daha zor çözülüyor. Çinliler ise yemekten önce ve sonra sıcak su içerek midelerinin ekstra efor sarf etmesini engelliyor. Çinliler soğuk içecekler içtiğiniz veya soğuk besinler yediğiniz zaman içsel organların daha fazla büzüldüğüne, mevcut problemleri daha da kötüleştirdiğine inanıyor.
  Yağlı bir tavayı soğuk suda yıkamaya çalışın. Yağlar donar ve yapışır. Ama aynı tavayı SICAK suda yıkarsanız, yağı çözer ve uzaklaştırır. Bedenimiz yağları içerir. Sıcak su sistemimizi temizler.

  SICAK SUYUN Faydaları :

  1 – Bedenin doğal serinletme sistemini çalıştırır. Bu kan dolaşımında artışa neden olur.
  2 – ıç organları ve kaburga kafesinin etrafındaki kasları gevşetir,daha derin nefes almanızı sağlar.
  3 – Mide asidi etkilerini rahatlatır ve asit reflu semptomlarını rahatlatır.
  4 – Sulanmayı ve besinlerin emilimini artırarak sindirime yardımcı olur.
  5 – Kabızlığı giderir.
  6 – Kilo verme : yemeklerden yarım saat önce içilen sıcak su iştahı azaltır ve kilo vermeyi hızlandırır. Nefes tekniği ilebirleştirilirse, yağ yakmak için hiper – oksijenlenme sağlar.
  7 – Soğuk algınlığı, gripin süresini kısaltır, zatürreyi önler.

  Uygulaması Nasıl? Kahve sıcaklığında günce 3 kez 1 fincan için, daha fazlası daha iyidir.
  Denemeye ne dersiniz? Sabah kalktığınızda siz de güne sıcak su içerek başlamayı deneyin ve vücudunuzun nasıl tepki verdiğini kendiniz deneyimleyin. Eğer sıcak suyun tadı hoşunuza gitmiyorsa İçine biraz zencefil, limon, portakal yada kivi dilimi katarak suyunuzu tatlandırabilirsiniz. Yada direkt Çin usulü yeşil çay içebilirsiniz.
   


  Yazan: Gokcenyrc
 2. hepsini okudum Gökçen abi. bundan sonra elimden geldiğince sıcak su içecem
   
  OttomaN TigeR bunu beğendi.
 3. Eyvallah kardeşim ilgin için teşekkürler, Ben de bu sıcak su işine ağırlık versem iyi olur. :D
   
 4. sicak su iciyoeum artik
   
 5. ne suymuş yav
   
 6. bence en fazla 1-2 gün içeceksiniz sonra içmeyeceksiniz :ehe Alışkanlıklardan kurtulmak çok zordur :)
   
 7. Sen her yemekte abuk subuk yemekler ye is suya gelince saglıgı düsünüp sıcak su iç.Çinlilerin kafa fena :kıskıs:
   
 8. :oke:
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
16/01/2019 - 04:23