CERN'in "Büyük Patlama" deneyi 10 Eylül'de...."Kıyamet kopacak"

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
dreamboys69

dreamboys69

Üye
    Konu Sahibi
CERN'in "Büyük Patlama" deneyi 10 Eylül'de...."Kıyamet kopacak"
"Big Bang" (Büyük Patlama) deneyi için en önemli adım 10 Eylül'de atılacak.

Evrenin oluşumundaki sırları ortaya çıkarması hedeflenen Centre Europeen pour la Recherche Nuclearie-Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde (CERN) yapılacak büyük patlama deneyinde 10 Eylül'de önemli bir adım atılarak, “atomaltı parçacık çarpıştırma cihazı çalıştırılacak.

8 Ağustos 2008'de ilk protonların ön hızlandırıcıdan ana hızlandırıcıya başarılı bir şekilde aktarıldığı belirtilirken, 10 Eylül'de ilk proton demetinin ana hızlandırıcıda devrinin sağlanması çalışmasının yapılacağı kaydedildi.

Yerin 100 metre altında yapılacağı açıklanan deneyde dünyanın dört bir yanından bilim adamları, maddeyi oluşturan parçacıkları inceleyerek evrenin işleyişi hakkında detaylı bilgilere ulaşılması hedefleniyor.

Nedir bu "Big Bang"

Big Bang ya da Büyük Patlama, evrenin yaklaşık 13,7 milyar yıl önce çok yoğun ve sıcak bir noktadan meydana geldiğini savunan bir bilimsel teori.

Büyük Patlama teorisi, Galaksiler nebulözler ve yıldızlararası plazmanın bu şekilde meydana geldiğini savunur. Bu ilk infilaktan bu yana çok daha küçük patlamalar (süpernovalar) halen devam etmekte ve evren, genişleyip büyümeye devam etmektedir.

Gerçekten de dünyadaki gözlem evlerinden izlenen uzak galaksilerin ışığındaki kırmızıya kayış, bunun ispatı olarak kabul ediliyor.

Büyük patlamadan gelen radyasyon, ilk defa 1964'te tespit edilmiştir. New Jersey'deki Bell Laboratuvarlarından Arno Penzias ve Robert Wilson, Samanyolunun dış kısımlarından gelen belirsiz radyo dalgalarını ölçmeye çalışıyorlardı.

Fakat bunun yerine gökyüzünün her tarafından gelen bir radyasyon buldular. Bu ışınımın bütün yönlerdeki parlaklığı aynı idi ve yaklaşık 3° Kelvin (yaklaşık -270,15 santigrat) sıcaklığında bir ortamdan geldiği anlaşılıyordu.

Daha sonra Penzias ve Wilson, bu buluşları için bir Nobel ödülü kazandılar.

Bu kozmik fon radyasyonunun, büyük patlamadan hemen sonra evreni dolduran sıcak gazdan geldiği tahmin edilmektedir. Astronomlar, 1920'lerden beri evrenin genişlediğini biliyorlardı.

Bu genişlemenin hızı da, yaklaşık 13,7 milyar yıl kadar önce bütün maddenin tek bir anda aynı noktada bulunması gerektiğini gösteriyor. İşte tam bu ilk zamana büyük patlama denilmektedir. O zamandan beri de evren sürekli olarak büyümektedir.

Deney nasıl yapılacak

36 ülkeden 2 binden fazla fizikçinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan yüzyılın bu büyük fizik deneyde, bir parçacık hızlandırıcısında atom çekirdeğinde bulunan proton parçacıkları çok yüksek enerjiyle çarpıştırılacak ve ortaya çıkan parçacıkların evrendeki rolleri belirlenecek.

Bir şehir efsanesi "Kıyamet kopacak"

İsviçre'de 10 Eylül’de yapılacak deneyin kıyametin kopmasına neden olacağını düşünenler de mevcut. Dan Brown'ın, çok satan kitabı Melekler ve Şeytanlar'da da Büyük Patlama olursa dünyayı içine çekecek büyük bir kara deliğin ortaya çıkacağı iddiası kurgusal olarak yer alıyordu.

Bilim adamları ise bu endişeleri gereksiz buluyor.

dreamboys69

dreamboys69

Üye
    Konu Sahibi

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
Merakla takip ediyorum zaten bu deneyi :) Bakalım neler olacak :) Paylaşım için teşekkürler...

_KadirşinaS_

Üye
Başlığı CEREN'in "Büyük Patlama" deneyi diye okuyunca afalladım bir an.:kop:

İnşallah insanlığa faydaları, zararlarından çok olur.

in_dream

in_dream

Üye
Merakla takip ediyorum zaten bu deneyi :) Bakalım neler olacak :) Paylaşım için teşekkürler...

aynen bende takip ediyorum Cenevreliler acayip korkmaya başlamışlar ,
yüksek dağlara kaçıyorlarmış ,:ehe

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
aynen bende takip ediyorum Cenevreliler acayip korkmaya başlamışlar ,
yüksek dağlara kaçıyorlarmış ,:ehe

:kop: Değil mi? Eğer deney sonucu bir karadelik çıkarsa ortaya, yüksek dağlarda onlara kesinlikle bir şeycik olmaz :kop::kop::kop:

ALpeRenBuGRa

ALpeRenBuGRa

Üye
Patlama falan olmayacak, bunu iyi bilmek lazım.

Romantik Prens

Romantik Prens

Üye
paylaştığın için teşekkürler

CEREN

CEREN

Üye
bana görede sadece insanlığa zarar
ayrıca başlık gercekten öylemiydi ya ben görmedim
ayrıca da hemene de gülüşsünüz saolun valla

-YARINIYOK-

-YARINIYOK-

Üye
allah yar ve yardımcımız olsun

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt