cd-romu görmüyo yardımm

Sponsorlu Bağlantılar

onder_dursun

Üye
    Konu Sahibi
cd-romu görmüyo yardımm
ya arkadaşlar bilgisayarım sayfasına girdiğimde cd-rom sürücüsünü görmüyo. açılırken ve bios ayarlarında gözüküyo ama bilgisayarımda görmüyo aygıt yöneticisi kısmında sabit disc denetleyicileri bölümünde birincil ide denetleyicisi ve ikincil ide denetleyicisi yanında ünlem var ve çift fifo yazıyo bi yardım ederseniz sevinirim

bjknemesis

Üye
kardeş baglantılarına bak
bilgisayarı sıfırdan kurdugun zaman çıkmıyosa cd sorun vardır servise git saygılar :(

tatar_ramazan

tatar_ramazan

Üye
hic cd romu soktun mu eger soktuysen arkasindaki kablosunu ters takarsan bilgisayarimda gorunmuyor bende cok oldu

ibonline

ibonline

Üye
kardeş makina biostan görüyorsa ama windowsta görmüyorsa soruyn işletim sistemli xp yi yeniden kur yada bağlantılarını tekrar incele eğer tek kablo ile bağlamaşsan master slave ayarlarının doğru olup olmadığın kontorl et

_GiTaRisT_

Üye
bende bi cdyi takmadan önce görünüyor ama cd yi tqakınca görünmüyordu..buda onun gibi birşeyse cd de sorun vardır..ama değilse sistemdendir..

teenwolfx

Üye
arkadaşım jumper ayarları vardır cd rom un arkasında... nasıl birşey dersen yanyana 3 sıra halinde 6 tane çubuk var ve bunlardan 2 sine takılı birşey vardır master veya slave olduğunu belirlersin bunlar sayesinde neyse onun yerini değiştir düzelir... bios ta görüp windos da görmüyorsa bundan kaynaklanır.

eeANTi

eeANTi

Üye
ya aslında benim de bir sorunum var ( aslında bir tane değil bin tane )

ya benimde dwdrw arkası siyah olan cd leri okumuyor neden acaba neden okumuyo olabilir

ibonline

ibonline

Üye
Originally posted by teenwolfx@Oct 5 2005, 08:11 PM
arkadaşım jumper ayarları vardır cd rom un arkasında... nasıl birşey dersen yanyana 3 sıra halinde 6 tane çubuk var ve bunlardan 2 sine takılı birşey vardır master veya slave olduğunu belirlersin bunlar sayesinde neyse onun yerini değiştir düzelir... bios ta görüp windos da görmüyorsa bundan kaynaklanır.
[post=185436]Quoted post[/post]​
jumper ayarları yanlış olsa ne biostan görür nede windowstan cünkü cakışma olacaktı sürücü calısmıyıcaktır iki cihazda aynı veri yolunu kullanıcaktır master slave ayarları olması lazım eğer düzgünse
win görmüyorsa üzgünüm donanımdan ziyade programsaldır yani tek cözüm işletim sistemi kurumu ;;)

teenwolfx

Üye
Originally posted by ibonline+Oct 12 2005, 11:41 PM--><div class='quotetop'>QUOTE(ibonline &#064; Oct 12 2005, 11:41 PM)</div><div class='quotemain'><!--QuoteBegin-teenwolfx@Oct 5 2005, 08:11 PM
arkadaşım jumper ayarları vardır cd rom un arkasında... nasıl birşey dersen  yanyana 3 sıra halinde 6 tane çubuk var ve bunlardan 2 sine takılı birşey vardır master veya slave olduğunu belirlersin bunlar sayesinde neyse onun yerini değiştir düzelir... bios ta görüp windos da görmüyorsa bundan kaynaklanır.
[post=185436]Quoted post[/post]​
jumper ayarları yanlış olsa ne biostan görür nede windowstan cünkü cakışma olacaktı sürücü calısmıyıcaktır iki cihazda aynı veri yolunu kullanıcaktır master slave ayarları olması lazım eğer düzgünse
win görmüyorsa üzgünüm donanımdan ziyade programsaldır yani tek cözüm işletim sistemi kurumu ;;)
[post=189894]Quoted post[/post]​
[/b][/quote]

cdrom u bios ta görür ama windows ta görmez benim bildiğim kadarıyla hatta aynı anda ikisinide tek olarak görebilir neyse uzatmayım ben öyle biliyorum ama işletim sis. olacağını zannetmem.

B16

B16

Üye
cd sürücünü ayqıt yönetici kısmından sürücü qüncellemesini yap pc ni restart la düzelecektir.
sistem filan kafasını karıştırmayın arkadasın..

toprakumit

toprakumit

Üye
arkadaşım her zaman güncellendirme olmaz... Her şey bu kadar kolay olsaydı zaten... Kardeşim Anladığım kadarı ile hard diskin sata değil bu nedenle kasa içerisinde iki adet IDE harddisk girişi mevcuttur. hard diskin ile cd rom arasındaki bağlama kablolarını aynı kablo yardımı ile bağlama... ikisininde kablosu ayrı olsun... Eğer 1 kablodan her ikisininkini alırsan ilk taktığın donanımı bulur uzakta olan donanımı bulmaz sorun bundan kaynaklanıyordur.(donanımlar farklı olduğundan dolayı görmez... Ama aynı kabloda 3 adet cd_rom olsa görebilir)

Üst Alt