c6-01, c7, n8, n81, n900 USB cihazlarını bağlama kablosu

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

yilmaz028

Üye
    Konu Sahibi
c6-01, c7, n8, n81, n900 USB cihazlarını bağlama kablosu
Merhaba. Nokia C6-01’e USB cihazları bağlamayı anlatacağım. Bu konuda daha önce konu açılmışmı bilmiyorum.
Bize gerekli olan bir c6 telefon ve birde USB bağlantı kablosu. USB bağlantı kablosu hazır olarak satılıyor ancak bulması zor ve pahalı.
Ingilizcesi “Micro USB Host OTG Cable C6-01 N810 N900 C7” olan bu kabloyu kendimiz yapacağız.
Bu kabloyu yapmak için bir tane “micro usb bilgisayar bağlantı kablosu” ve birtanede “usb uzatma kablosu” gerekiyor.
Micro usb kablosu telefonla birlikte veriyor. Aynısından herhangi bir telefoncudan alınabilir. Bu kablonun telefona takılan kısmının yanını bıçakla keserek açıyoruz ve içindeki metal kısmı dışarı çıkartıyoruz. Metal kısmıda arkadaki tırnaklarını açtıktan sonra hafifçe ısıtıp ayırıyoruz. Sonuçta elimizde telefona takılan soket kalıyor.
* 1 - (black) GND / ground
* 2 - (black) DND
* 3 - (green) Data +
* 4 - (white) Data -
* 5 - (red) VDC / plus / +5V
* 6 - shield
USB uzatma kablosunun bilgisayara takılan kısmı değilde usb cihazlarını taktığımız kısmını biraz mesafe bırakarak kesiyoruz. Bu kablonun uçlarını soyup açıyoruz. Bu kabloları telefona takılan sokete lahimliyoruz. Lehimlerken kırmızı-kırmızıya beyaz-beyaza
Yeşil-yeşile gelecek şekilde lehimliyoruz. Siyahı lehimlerken dikkat etmemiz gereken sokette boş bir uç var o boş uçla beraber ikisini de lehimliyoruz. Kablo tamam birbirine değmeyecek şekilde silikonla veya bantla yapışyırıyuruz. Etrafını bantla sarıp çıkardığımız metal aksamın içine tekrar yerleştiriyoruz. Yandan keserek çıkardığımız plastiğin içine koyup yanını yapıştırıyoruz.
Telefondan Ayarlar>bağlantı>USB>burada medya aktarımını seçiyoruz. Yaptığımız kabloyu telefonumuza takıyoruz. Şimdi desteklediği usb cihazlarından istediğimizi takabilirz. Ben flas bellek, maus, klavye, kart okuyucu takıp çalıştırdım. Telefonunuzu mausla kullanabilirsiniz. Ancak ben taktığım 4 maustan 2 sini çalıştırabildim. A4 ler çalışmadı. Klavyeden mesaj yazabilir, resimleri-videoları direk flash belleğe atabilirsiniz. denemek istediğim iki şey kaldı biri harici HDD diğeride USB CD-Rom . sanırım bunlarda çalışır. Yani CD takıp telefondan izleyebilirsiniz.

Burdakiler benim çektiğim resimler ancak bir türlü koyamadım. yardımcı olursanız sevinirim.
Resimli anlatım için ayrıca bakınız:

başka çalışmalırım:

..
.

• Beğen
Tepkiler: Cezzbedici3

Jomolocco

Jomolocco

Üye
tebrik ederim gerçekten çok güzel olmuş

pRime.

pRime.

Üye
Biraz sakıncalı bir yöntem gibi ama saol bilgi için.

SilentOne

SilentOne

Üye
tessekkurler saolasn

Cezzbedici3

Cezzbedici3

Üye
çok güzel bir anlatım ve çalışma olmuş.. Symbian3 ARGE (h)

Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
eline sağlık teşekkürler

yilmaz028

Üye
    Konu Sahibi
arkadaşlar kabloyu kendim yaptım ve denedim hiçbir sorun yok.

nadir_89

nadir_89

Üye
bende yaptım teşekkürler ama yinede kablo almayı düşünüyorum geçici bişey oldu bu ama sorunsuz çalışıyor

benighted

benighted

Üye
guzel calisma olmus tesekkurler paylastigin icin.
bi de usb cd-rom denediginde buradan bilgilendirebilirmisin bizi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt